Inzerovat zde
Inzerovat zde

Vybíraví lipani

12. 11. 2018
Lipan a nástup podzimu, to k sobě prostě patří. Lovu lipanů se věnují zejména muškaři a i když stav této ryby je na mnoha našich tocích pořád víc než povážlivý, někde už naštěstí začíná "svítat na lepší časy", lipani se objevují v hojnějším počtu a různých velikostech.

Lipan a nástup podzimu, to k sobě prostě patří. Lovu lipanů se věnují zejména muškaři a i když stav této ryby je na mnoha našich tocích pořád víc než povážlivý, někde už naštěstí začíná "svítat na lepší časy", lipani se objevují v hojnějším počtu a různých velikostech. Bezesporu nejlepším zážitkem je pro muškaře lov na ty nejmenší suché mušky, ovšem pokud lipani nesbírají titěrný hmyz z hladiny, není třeba smutně odcházet od vody, lze sáhnout i po dalších způsobech prezentace lipaních mušek. Každopádně podzimní lov lipanů bude o jemném náčiní a nejtenčích návazcích, když se nám potom neplánovaně pověsí na prut pořádný duhák, bývá to docela dramatické, ale i takovou rybu lze s trochou cviku a trpělivosti (bez řádné porce toho příslovečného rybářského štěstí by to pochopitelně také nešlo) zvládnout a úspěšně dostat do podběráku. Ale věnujme se teď těm mazaným lipanům, kteří dokáží naši trpělivost i zručnost testovat až k hranici zoufalství, pokud mají svůj den...

Lipan rozhodně není plachá ryba

Ovšem fakt, že lipani před rybářem neprchají a neskrývají se, to vůbec neznamená, že by o naší přítomnosti nevěděli. Prostě reagují jinak, po svém. Potočák je ostražitý "plašan" (pokud se nejedná o čerstvé vysazence, kteří se na svobodě ještě nerozkoukali) a bleskově mizí do úkrytu, granuloví duháci většinou jen popojedou a omezí svou aktivitu. Lipani v hejnu naši přítomnost také zaregistrují a v poklidu se přesunou o kousek dál. A mnohdy i stále sbírají hmyz na hladině, nebo se věnují lovu něčeho drobného u dna, s polarizačními brýlemi je často můžeme sledovat. Ovšem ti větší přece jen trochu zbystří svou pozornost a k našim muškám budou (pokud se na ně vůbec rozhodnou reagovat) přistupovat už trochu jinak. Pokud je muška dobře nabídnuta, poprvé vyjedou a ještě máme velkou šanci, někdy ji skutečně vezmou, mnohem častěji ji ale těsně minou nebo se jí dotknou zavřenou tlamkou. Další nabídka už je ponechá apatickými nebo se (po výměně mušky) zvednou do poloviny vodního sloupce, následující pokusy už bývají většinou neúspěšné. Jistě, také jsem, zažil, že se lipan nechal "vyházet" po půlhodině střídání mušek a vytrvalém nabízení, největší šanci ale určitě máme, když se i k "lipanímu místu" přibližujeme s velkou opatrností a mušky nabízíme raději na větší vzdálenost. Pokud lipan znervózní, je lépe se vrátit zpět po určité době.

Prezentace je množina spousty drobných věcí

S podzimem už lipani nestávají v proudu na konci tůně, ale v mírněji táhnoucím a hlubším místě, takže se k mušce zvedají z větší hloubky. Tudíž pro nás je prezentace o dost obtížnější, protože musíme mušku položit na hladinu mimo zorné pole lipana a vést ji docela dlouho bez jakéhokoli brázdění nebo jiného podezřelého pohybu. Lipan má prakticky vždy stanoviště u dna a tam se také po uchvácení drobného sousta vrací. Jen opravdu zřídka jsem měl možnost pozorovat, jak lipan sebral několik mušek najednou při jednom zvednutí ke hladině. Tady je další věc, na kterou bychom měli při nabízení mušky vyhlídnuté rybě brát v úvahu. Lipan má totiž ve sbírání mušek určitý rytmus, takže je třeba nahodit tak, aby muška plavala nad stanovištěm ryby v okamžiku, kdy už se vrátila na své místo a vyhlíží další sousto. Návazec by měl být co nejtenčí a tudíž opravdu kvalitní, lipan sice jen málokdy vyskakuje nad hladinu, ale dokáže při boji o svobodu využívat síly a tahu proudu, navíc ačkoli nezajede do závad, snaží se mnohdy mušku z pysku vytlouct o dno, často s úspěchem. U návazce použijeme na podzim sílu 0,12 až 0,08 mm, musíme mít ale opravdu jemný prut (AFTMA 3 až 4) a cit v ruce. Pokud návazec odmastíme, nebude na hladině zdaleka tak nápadný. K odmaštění návazce lze použít speciální jílovitou hlinku, případně obyčejnou houbičku, lehce napuštěnou Jarem na nádobí. Lze samozřejmě zakoupit i nejrůznější odmašťovací prostředky, dnes je k dispozici v rybářských speciálkách prostě snad všechno. Důležité je i jemné položení dokonale narovnaného návazce na hladinu. Pokud chceme vyrovnat tah proudu, naučíme se i nahodit do oblouku tak, aby muška co nejdéle plavala zcela přirozeně a nerušeně, koncem léta lipan občas vezme i brázděnou mušku, ale s nástupem chladného počasí už jen opravdu výjimečně.

Lipan se neuživí jepičkami z hladiny

Hlavní složkou potravy lipana jsou larvy jepic, chrostíků i dalšího hmyzu, blešivci a drobní měkkýši, občas si samozřejmě přilepší i utopeným suchozemským hmyzem, červy nebo brouky. Tuto potravu nachází u dna a proto jsou nejúčinnější nástrahou na lipany malé nymfy, případně v kombinaci s drobnými mokrými muškami. Lipan bere překvapivě dobře i vyloženě fantastické nymfové vzory, které svým tvarem ani barvou nemají ve vodě přírodní předlohu. Ať už lovíme na francouzskou nebo klasickou nymfu, použijeme vždy opravdu malé nymfy, odpovídající velikost je 16 až 18, lze ale použít ještě menší, někdy jsou lipani skutečně nevyzpytatelní. Na návazec můžeme použít až tři nymfy současně, případně je kombinovat s malými mokrými muškami na přívěsech. Velice účinné jsou mikronymfy v provedení perdigone, což jsou drobounké nymfy, pocházející ze Španělska. V překladu jejich název znamená "brok" a díky vysoké hmotnosti a nenasákavosti se opravdu potápějí jako skutečné broky. Při jejich zhotovení je na malý háček použita tungstenová hlavička a tělíčko je zalito epoxidem nebo UV lakem, takže klesají skutečně spolehlivě. Na menších tocích a v mělkých místech bývá často velmi úspěšný i lov na mokré mušky, které necháme většinou jen přirozeně splývat a záběr sledujeme podle pohybu konce šňůry nebo citem v ruce. Lipaní čas právě nadešel a potrvá na pstruhových vodách až do konce listopadu, tak pořádně obléknout a hurá k vodě!

I bezhrotkové háčky v lipaní tlamce velmi dobře drží a přitom se mnohem snadněji vyprošťují, používejte je tedy (prosím za ty krásné ryby) i tam, kde dosud nejsou povinné!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Vybíraví lipani

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář