Inzerovat zde
Inzerovat zde

Výběr prutu a navijáku pro začínajícího rybáře

Začínající rybář je často obdarován postarším, již používaným a víceméně vyřazeným náčiním s tím, že "pro začátek mu to bude stačit". Ovšem právě takové vybavení dokáže u čerstvých adeptů našeho sportu občas místo nadšení velmi brzo vzbudit spíš zcela protichůdné pocity.

Inzerovat zde

Začínající rybář je často obdarován postarším, již používaným a víceméně vyřazeným náčiním s tím, že  "pro začátek mu to bude stačit". Ovšem právě takové vybavení dokáže u čerstvých adeptů našeho sportu občas místo nadšení velmi brzo vzbudit spíš zcela protichůdné pocity. Týká se to dospělých i dětí bez výjimky, ačkoli "malí rybáři" bývají méně nároční a jsou občas ochotní lovit i s náčiním opravdu nevhodným. Jak tedy vybrat za rozumnou cenu pro začínajícího rybáře prut a naviják tak, aby se nejednalo o rozbourání rodinného rozpočtu a přitom se s náčiním dalo opravdu pohodově chytat?

Jak je to s "univerzály" a sadami pro začátečníky

Napohled nejjednodušší, levnou a snadno dostupnou volbou by měly být lákavě levné komplety pro začínající rybáře, běžně sehnatelné například prostřednictvím internetu, na tržištích a v prodejnách sportovních potřeb, občas i v některých obchodních řetězcích. Jasně, většinou se jedná o sadu s laciným teleskopem, bakelitovým navijáčkem, špulkou vlasce a nějakými těmi pestrobarevnými splávky, čihátky nebo woblery, u toho i navázané háčky a to všechno "za hubičku". Nedovolím si tyhle sestavy doporučit, ale byl jsem překvapen tím, že se občas i v takových sadách našel slušný prut (třeba legendární "mušáky" z Lidlu) nebo naviják, který měl větší cenu než zbytek sestavy a opravdu se s ním dalo docela dobře chytat. Ale je to každopádně sázka do loterie, možná pro malého kluka, aby se na dopoledne zabavil u návesního rybníčku, jinak na tahle komplety pozor.

Lze občas koupit i sady skutečně kvalitní, u nichž je výhodou, že náčiní je opravdu sladěno tak, aby se k sobě hodilo a splňovalo i požadavky na kvalitu, ovšem v tom případě už se rozhodně nejedná o dolní cenovou kategorii! A pokud požádáte zkušeného rybáře, aby vám s výběrem pomohl, je to mnohem lepší řešení, protože přizpůsobí výběr vašim možnostem i tomu, kde chcete lovit, jaké ryby a jakou rybolovnou technikou. Navíc nenakoupíte i tu hromadu zbytečností, které každá sada obsahuje.

Pro kluka nebo pro "dospěláka"?

V zásadě není třeba dělat velké rozdíly. Většina rybářů začíná s plavanou nebo s chytáním na položenou. Pro začátek může dobře posloužit jeden proutek lehčí, v délce kolem tří metrů a druhý o něco kratší, robustnější, cca 240 cm dlouhý. Při plavané používáme nejčastěji ten lehčí prut, druhý můžeme nastražit na položenou, pokud zvládneme občas hodit okem po čihátku (pokud si hned do začátku pořídíme elektronický hlásič, což nepředpokládám). Pokud nahodíme oba pruty na položenou, není v tom také žádný problém. Odhozovou hmotnost prutu volíme podle toho, na jakém revíru a jaké ryby budeme nejčastěji lovit. (Odhozovou hmotností myslíme hmotnost nahazované zátěže, krmítka nebo jiné nástrahy). Pro začátek budou asi nejvhodnější klasické tří nebo čtyřdílné pruty, s teleskopickými můžete zatím počkat, i když na přepravu jsou pohodlnější. Pokud teleskop, tak potom ten na plavanou.

Při výběru navijáku budeme určitě volit smekací, typ a umístění brzdy není rozhodující, spíš její funkčnost a spolehlivost. Velikost navijáku jde ruku v ruce s obsahem cívky, čili s tím, kolik a jak silného vlasce nebo šňůry můžeme na ni navinout. Důležité je dobré mechanické zpracování, osazení kvalitními ložisky a správná velikost i přiměřená hmotnost vůči prutu (to platí hlavně pro lov na plavanou).

Finanční strop

Při pořizování je dobré si nastavit i určitou hranici, kterou se snažíme nepřekročit. Počítejme s tím, že prut a naviják budou do začátku největší investicí (pokud vynechám povolenku a další platby s tím spojené). Pokud si tedy nejsme jisti, že u rybařiny zůstaneme nebo zda nebude jen lehce okrajovým koníčkem, vyhlížejme náčiní v takzvané "lepší nižší třídě". Nenechme se vyděsit tím, kolik stojí špičkové pruty, navijáky, šňůry, nástrahy i další rybářské potřeby. Především u navijáku ale vsaďme raději na kvalitu i za cenu vyšší ceny a kvalitního provedení, světově proslulá značka to být ale samozřejmě nemusí.

Sladění prutu a navijáku

Prut a naviják by měly dohromady tvořit vhodně vyvážený komplet s ohledem na rybolovnou techniku, k níž budou určeny. Pruty a navijáky lze samozřejmě i používat v různých kombinacích, vždy tak, aby se jednalo o vhodné sladění. U lovu na plavanou držíme prut často po většinu lovu v ruce, musí tedy být co nejlehčí a osazený navijákem, který ho dokonale vyvažuje. Tedy prut ani nepadá na špičku, ani ho nemusíme držet nějak nepřirozeně. U přívlače platí to samé a u muškaření dvojnásob. Tyhle dvě techniky si ale nechme na později, určitě si zaslouží samostatné povídání.

Zabránit poškození

Pro uložení a hlavně transport prutů, navijáků i dalších rybářských potřeb existuje spousta šikovných pomůcek, které nám usnadní převoz i ochrání náčiní před poškozením. Pro začátek bychom měli určitě pořídit (nebo vyrobit, pokud si na to troufneme) transportní obal na pruty. Někdy jsou dodávány k prutu, ale není to pravidlem, rozhodně bychom je však neměli nosit k vodě jen tak, přepásané gumičkou nebo páskou. Dokonalou ochranu rybářskému prutu poskytne pevný tubus, ovšem lze použít i vyztužená textilní pouzdra na zip, která mívají často i prostor pro naviják, takže ho nemusíme pro transport demontovat. Vícekomorové obaly zabrání otlučení prutů a popruh pro zavěšení na rameno usnadní přenášení. Naviják, pokud ho přenášíme samostatně, uložíme do krabičky nebo ochranné etuje.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Výběr prutu a navijáku pro začínajícího rybáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář