Inzerovat zde
Inzerovat zde

Vliv změny počasí na chování ryb

08. 11. 2015
V tomto článků si rozebereme jaký má vliv změna počasí na chování ryb.

Každý dlouholetý kaprař musí souhlasit s tím, že není téměř nic co má tak dramatický vliv na chování kapra jako je vítr, tlak a celkové počasí. Někdy má vítr velmi pozitivní dopad na chování ryb a někdy naopak velmi negativní. Nezapomenout nesmíme samozřejmě ani tlak vzduchu, který ale ve výsledku vytváří vítr, nebo alespoň sílu větru, takže je také nedílnou součástí tohoto článku. Vítr byl spjatý s rybolovem už od pravěkých časů a existuje spousta básní a citací jako například, že západní vítr je nejlepší, jižní zvedá ryby a severní je proste strašlivě studený. Po většinu času tyto jednoduchá pravidla platí a jsou celkem pravdivá, ale né vždy je dobré se nimi řídit.

Posledních pár let jsem se na tyto podmínky u vody zaměřil a nyní zde připojuji několik příkladů, které jsem zažil. 

1) Pokud fouká v zimě studený vítr má to vě většině případů negativní dopad na aktivitu ryb. Voda se ještě více ochladí, kapří metabolismus se zpomalí a ryby si najdou místa kde tyto chvíle přečkají. 
2) Pokud chytáme v létě a zvedne se velikQý čerstvý vítr má to ve většině případů pozitivní dopad na ryby. Teplá voda se ochladí a především také okysličí. Mluvíme tu ovšem o vytvrtvalejším a silnějším větru. Pokud budou jen poryvy větru s rychlými změnami tlaku tak to má ve většině případů negativní dopad na chování ryb. 
3) Pokud bych to měl shrnout, tak se mi nejvíce osvědčilo chytat za podmínek, které jsou nejvíce nepřátelské k těm předchozím podmínkám. Například pokud jsou dny kdy je veliké teplo a začně foukat čerstvý vítr.

Jestliže máte možnost si vybrat termín kdy pojedete na ryby, zkuste sledovat počasí a vybrat si takové podmínky, které by mohli být v době kdy chytáte nejefektivnější. Já osobně nechodím na příliš dlouhé výpravy, ale většinou pouze na jednodenní, jelikož u vody nevydržím dlouho dobu. I proto musím sledovat předpověď počasí a vybírat si ty nejideálnější podmínky, které mi pomůžou k úspěchu. Abych si opravdu ověřil, zda-li má změna počasí vliv na chování kaprů celý rok jsem chodil na stejnou svazovou vodu. Zapisoval jsem si množství ulovených ryb a jejich délku i hmotnost. Ve výsledku mohu říct, že jsem ve zmíněných nepřátelských podmínkách vždy zdolal více ryb a zapsal si více úspěchů. 

A jaké máte zkušenosti se změnou počasí vy?

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Vliv změny počasí na chování ryb

  • Mirek Kalvoda před 7 lety

    U nás na mušově, když fouká a tvoří se veliké vlny, tak to je právě ten pravý čas na ně vyrazit. Takže za mě určitě něco takového vyhledávám, když se na ryby vydám. Mira.

Vložit nový komentář