Inzerovat zde
Inzerovat zde

Vliv počasí na aktivitu ryb

Že počasí, stejně denní i roční doba, ovlivňuje výrazně zájem ryb o potravu, to vědí rybáři od nepaměti. Zaručený návod a spolehlivé tipy neexistují, v takovém případě bychom vše měli až příliš jednoduché, určité zákonitosti jsou ale potvrzeny celými generacemi rybářů, tudíž na nich něco nejspíš bude.

Inzerovat zde

Že počasí, stejně denní i roční doba, ovlivňuje výrazně zájem ryb o potravu, to vědí rybáři od nepaměti. Zaručený návod a spolehlivé tipy neexistují, v takovém případě bychom vše měli až příliš jednoduché, určité zákonitosti jsou ale potvrzeny celými generacemi rybářů, tudíž na nich něco nejspíš bude. Ovšem na rozdíl od rybářů se ryby nevěnují listování v časopisech ani vyhledávání na internetu, proto někdy berou v době, kdy by se neměla ukázat ani šupina a naopak, občas zase ani v ideálním (podle nás) počasí to není žádná sláva. Ale tak už to příroda řídí, zakoupené kalendáře se "zaručeným braním" podle fází Měsíce nebo dlouhodobých prognóz nejsou většinou ničím jiným, než ztrátou peněz. Navíc občas bychom podle nich mnohdy nešli k vodě v době, kdy na to zrovna máme čas a kdybychom se nakonec ještě dozvěděli, že u vody probíhaly pravé "rybářské žně", bylo by to ještě smutnější. Častokrát je totiž souhra nejrůznějších faktorů, které aktivitu ryb ovlivňují, natolik komplikovanou záležitostí, že její odhalení zůstává neřešitelné. I zdánlivě podružné věci, k nimž lze počítat například intenzitu slunečního záření, i pro nás neznatelné změny tlaku vzduchu, sílu a směr větru nebo teplotu a okysličení vody, mají výrazný vliv. Některá pravidla a zásady se ale vyplatí znát, zda je budeme i respektovat, to už je na každém z nás.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky

I když třeba včera braly ryby jedna za druhou, počasí ani další vlivy se (z pohledu rybáře, samozřejmě) prakticky nezměnily a naše sebejisté očekávání, se kterým jsme nakráčeli k vodě, najednou pozvolna bere za své. Prostě neberou, nemají zájem a marně hledáme nějaké rozumné a logické vysvětlení. Nejspíš přece jen došlo k nějaké změně, kterou jsme jako suchozemští živočichové nedokázali nijak výrazněji zaregistrovat, ale i tohle k rybařině patří. Ale pokud to domů nemáme jen pár minut přes kopec, nevzdávejme se naděje a vyzkoušejme lov na jiném místě, vyměňme nástrahu nebo se zaměřme na jinou cílovou rybu. Navíc ke změně může dojít v průběhu dne, třeba už za chvilku a všechno bude zase úplně jinak, i v tomhle je náš sport prostě jedinečný.

Všechny druhy ryb nereagují stejně

Pro muškaře a často i pro milovníky přívlače znamená rychle se kalící a stoupající voda svým způsobem katastrofu, ryby přestanou většinou brát a uchýlí se do míst, kde snáze zvýšený prútok přečkají. Ovšem taková kalná voda v první fázi (často navíc s pořádným deštěm) splachuje do vody i drobné živočichy, vyplavuje a unáší červy... Rybář, chce lovit na plavanou nebo na položenou od vody rozhodně nepůjde, raději vybalí pláštěnku (kterou si prozíravě vzal s sebou) a čeká na záběry kaprovitých ryb nebo i stále vzácnějšího úhoře. Pro tyto ryby je totiž stoupající a kalící se voda mnohdy spouštěčem, který jejich aktivitu znásobí. Déletrvající zvýšený stav a přikalená voda už vedou k zasycení ryb a zájem o potravu se výrazně snižuje, někdy to trvá i určitou dobu po stabilizaci stavu a vyčištění vody.

Někdy berou lépe kapři, jindy dravci

Každý rybí druh má totiž odlišné nároky a proto jen málokdy se o potravu zajímají všechny ryby současně. I to je dobré vystihnout a podle možností se situaci přizpůsobit. Složení potravy se totiž u různých druhů značně odlišuje a tím pádem se ani doba potravní aktivity neshoduje, může se však mnohdy překrývat. Co se oblačnosti týče, určitě je pro rybolov příhodnější nějaký ten mráček na obloze nebo kompaktní oblačnost, než úplně dočista vymetená obloha. Lehce zamračené počasí totiž často bývá předzvěstí nadcházející pozvolné změny počasí, které ryby probudí z apatie a na kratší nebo delší čas v nich probudí zvýšený zájem o potravu. Při krátkodobých letních bouřkách a silnějších přeprškách dochází k razantnímu poklesu atmosférického tlaku během krátké doby, což působí především na zvýšený apetit úhořů (mnohdy i během dne, což je u této ryby jinak neobvyklý jev!), sumců i kaprovitých ryb.

Vítr je významný faktor

Pstruzi, tloušti a další ryby se mnohdy zaměřují v době intenzivního líhnutí hmyzu na nymfy, stoupající ke hladině nebo na jedince kladoucí vajíčka či odumírající po páření. To probíhá většinou za teplejších letních podvečerů a za bezvětří nebo jen mírného vánku. Ryby mnohdy ale na hladině a těsně pod ní berou hmyz také v dešti nebo při závanech silnějšího větru, který hmyz sráží na hladinu. Kaprovité ryby zase můžeme téměř stoprocentně najít pod nánosem pěny nebo plovoucího listí, drobných větviček a kdovíjakého dalšího smetí. Takže u břehu ve směru, kterým fouká vítr, zejména na pomalu tekoucích a stojatých vodách je to velmi spolehlivá pomůcka. Všeobecně lze říci, že mírný vítr stálého směru je pro rybaření optimální. Díky lehkému zvlnění hladiny nás ryby tak snadno při pohybu na břehu nebo na loďce nezaregistrují, navíc větřík podporuje i okysličení povrchové vrstvy vody. Chladnější severní vítr bývá (hlavně při zimním a podzimním chytání) docela nepříjemný pro rybáře, ale při rybolovu není na závadu, jen opravdu silné, opakující se nárazové poryvy dokáží znechutit i otrlého rybáře a pobyt u vody hodně znepříjemnit. Spolu s léty prověřeným názorem mnoha mých rybářských přátel si dovolím tvrdit, že nejhorší je pro rybolov bezesporu vítr od východu. Ať to bylo na pstruhových řekách, na přehradě nebo na moři ve fjordu, východní vítr pro mě většinou znamenal menší nebo úplnou katastrofu. Ale třeba právě vy tuhle kletbu prolomíte, jen se nevzdávat! Pro lov dravých ryb je nejvhodnější poměrně stálé počasí bez kolísání tlaku nebo jen s mírným vzestupem tlaku. S nástupem podzimu, a s tím souvisejícím pozvolným ochlazováním vody, se aktivita dravců vždy zvyšuje, štiky a boleni loví hlavně do prvních mrazíků, candáti a okouni i při zámrazu.

Zmínit je třeba i teplotu vody

Ponorný teploměr s sebou k vodě nosí nejčastěji rybáři, lovící na plavanou a na položenou, kdo si pořídil echolot, má tuto užitečnou funkci vždy při ruce. Všeobecně platí, že za nízkého stavu vody spolu s výrazným oteplením (tedy především v letních měsících) dochází ke snížení obsahu kyslíku ve vodě. To vede i ke snížení aktivity ryb, mnohé se přesunují do peřejnatých úseků nebo pod jezy, kde je voda přece jen více okysličená. Ke zvýšení zájmu o potravu v takovém období spolehlivě poslouží déšť, který okysličení přinese, někdy ale nemusí být příjemný pro rybáře, který se na tuto eventualitu nepřipravil. Tak hoďte okem na ručičku nebo stupnici barometru a hurá k vodě!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Vliv počasí na aktivitu ryb

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář