Inzerovat zde
Inzerovat zde

Vlasce na plavanou

12. 11. 2015
Neustále omývané téma. Je chyba v nás nebo ve výrobcích v případě, že nám vlasce na plavanou příliš dlouho nevydrží?

Vlasce na plavanou jsou téměř pro každého rybáře noční můrou. Každý neustále hledá vlasec, který by splňoval jeho požadavky. Informací o tomto tématu je málo i na internetu a nám tak nezbývá nic jiného než zkoušet a hledat zkrátka všude. I přes to neustále slýchám, že rybářům praskají návazce, kmenové vlasce se neustále kroutí a odírají. Čím to může být a jak se to dá řešit? 

Pokud zakupujeme nový vlasec určitě se nedozvíme jak dlouho na prodejně leží a jestli je jeho kvalita stále stejná. Je až dramatický rozdíl mezi tím zda-li koupíte čerstvý vlasec než třeba vlasec, který na prodejně leží více než dva roky. Způsob skladování a podmínky v jakých vlasec je než se dostane do rukou samotného kupce tedy nás tedy neovlivníme, ale ovlivnit můžeme skladování vlasce po zakoupení i navinutí na cívku. Je potřeba si dávat veliký pozor na skladování prutů v rozpáleném autě či třeba zimní zahradě. Nejen, že tím zkracujete životnost vlasce, ale i samotného prutu. 

Dalšími nejčastějšími důvody poškození vlasce je jejich mechanické opotřebení. Vinu na sebe berou především drobné závady ve vašem nářadí a může se jednat o:

  • Rolnička na navijáku je nefunkční nebo vadná a to má za následek kroucení vlasce. 
  • Konstrukční řešení už z výroby některých firem nebývá příliš kvalitní. Velmi často se brzo vybrousí mimo rolničku rýha a její ostré hrany poté idírají vlasec.
  • Pokud chytáte na revíru kde plave hodně nečistot, které se vám přilepí na vlasec a vy to moc neřešíte může dojít k tomu, že se vám vlasec bude o tyto nečistoty neustále odírat a poté vám při nejhorším případě praskne. 
  • Očka mají také za příčinu neustále odírání a je potřeba je občas překontrolovat. Na porušeném nebo prasklém vnitřku očka poté vzniká hrana a vlasec se stále odírá.
  • I lehce pokřivené koncové očko může mít za následek poškození vlasce. Může docházet ke kontaktu vlasce nejen s vnitřkem očka, ale i jeho objímkou. 

Doporučuji tedy pravidelně kontrolovat svojí výbavu, jelikož neustále nakupování nových vlasců není řešení. 

 

 

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Vlasce na plavanou

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář