Inzerovat zde
Inzerovat zde

Víte, co je to TENKARA?

13. 08. 2018
Možná jste tohle slovíčko někde zaslechli, třeba jste dokonce u vody potkali rybáře který lovil tak, že to na první pohled vypadalo, jako by muškař doma zapomněl naviják a místo návratu domů se rozhodl improvizovat. Ale je to nejspíš jinak, tenhle specifický způsob lovu se všeobecně označuje jako technika TENKARA a má dlouhou tradici především v Japonsku, kde má i svůj původ. Má bezesporu své kouzlo a i mezi tuzemskými rybáři si získává další a další stoupence. Podívejme se tedy na tu "vymyšlenost" ze Země vycházejícího slunce trochu podrobněji.

Možná jste tohle slovíčko někde zaslechli, třeba jste dokonce u vody potkali rybáře který lovil tak, že to na první pohled vypadalo, jako by muškař doma zapomněl naviják a místo návratu domů se rozhodl improvizovat. Ale je to nejspíš jinak, tenhle specifický způsob lovu se všeobecně označuje jako technika TENKARA a má dlouhou tradici především v Japonsku, kde má i svůj původ. Má bezesporu své kouzlo a i mezi tuzemskými rybáři si získává další a další stoupence. Podívejme se tedy na tu "vymyšlenost" ze Země vycházejícího slunce trochu podrobněji.

První dojmy

Jemný teleskopický proutek na první pohled připomíná běžný bič, ovšem pokud si ho prohlédneme trochu zevrubněji, má poměrně krátkou, zpravidla korkovou rukojeť bez úchytu pro naviják a velmi jemnou špičku. Proutek bez oček bývá překvapivě lehoučký (vždyť hmotnost těchto prutů se - v závislosti na délce, pochopitelně - pohybuje od 30 (!!!) do 130 gramů. Díky poměrně krátkým dílům, jichž bývá osm až jedenáct (u těch nejdelších prutů) je mimořádně vhodný pro transport, i s tubusem většinou není delší než nějakých pětačtyřicet či padesát centimetrů. Pruty se běžně používají v délce okolo tří až čtyř metrů, lze se ale setkat i s kratšími modely (pro malé vody) nebo s tenkarami přes šest metrů. To jsou ale spíš extrémy, kterými se nemusíme zdržovat a rozptylovat. Po sejmutí ochranné čepičky lze díly vysunout a každého upoutá nápadně zbarvený "špagátek" na neskutečně tenké špičce (často o průměru méně než 1 mm!). Ten se označuje japonským názvem "lilian" a slouží u upevnění šňůry. Ale o tom až za chvilku...

Vybavení na lov s tenkarou je minimální

A k prutu nic moc už nepotřebujete, zbývající potřebné vybavení snadno poberete (až na u nás povinný podběrák) do ledvinky nebo do kapes vesty. V podstatě postačí speciální šňůra, návazcový materiál (tenký vlasec) a pár mušek, u nás tedy také doklady, peán a ten již zmíněný podběrák. Jedná se o ideální vybavení i pro výlet, kdy se jen na chvíli zastavíte u vody a chcete si zachytat. Když potom pěkně berou a najednou místo výletu chcete raději zůstat, za to už tenkara nemůže. Nebo tak trochu nejspíš ano, je to opravdu pohodový způsob rybaření, pro leckoho taková vzpomínka na první lovy s tím nejjednodušším klukovským vybavením.

Které ryby můžeme s tenkarou lovit?

Tato rybolovná technika byla původně vyvinuta pro lov lososovitých ryb v menších horských a podhorských tocích, lze ji ale použít i na větších řekách nebo dokonce na stojatém revíru. Tenkaru v našich podmínkách můžeme ale využít nejen k lovu pstruhů a lipanů velmi dobře se hodí i na chytání na vodách mimopstruhových, takže naším cíleným úlovkem budou také tloušti, proudníci, jeseni, plotice, všeobecně bílá ryba, občas se můžeme dočkat i příjemného (a často docela dramatického) překvapení v podobě úlovku kapra, cejna nebo dokonce bojovné parmy.

Poradíme si bez navijáku i s větší rybou?

Není třeba se strachovat, díky jemné akci horní části tenkarového prutu si poradíme bez větších problémů i s opravdu velkými rybami v té nejlepší kondici. Jen to určitě bude vyžadovat trochu trpělivosti při zdolávání, určitou dávku štěstí a také praxe s vylovováním. Hodně záleží na zvolené délce celé sestavy s ohledem na délku používaného prutu. Pokud totiž chceme nahazovat hodně daleko, kromě delšího prutu nám pomůže i volba delšího návazce a potom není vylovování větší ryby až tak úplně jednoduché, provádí se totiž většinou přitažením zdolané ryby (pokud to není prcek, jakých je na našich pstruhových revírech většina a vytoužená fáze zdolávání tudíž odpadá) za návazec, po kterém už následuje v případě potřeby i podebrání nebo uvolnění ryby rovnou ve vodě.

Při výběru náčiní je to trochu jinak

Pro správný výběr náčiní je třeba vědět, že pruty se označují trochu jinak. Jde o to, že výrobci používají často odlišná (a často docela matoucí) označení. Většinou se jedná o značení akce poměrem dvou čísel, což značí ohebnost a pružnost dolní a horní části prutu. Tedy například 6:4 znamená, že spodních šest dílů je poměrně tuhých a horní čtyři jsou značně ohebnější. Pruty s jemnější akcí umožňují ještě citlivější a jemnější prezentaci mušky. Lze se ale setkat i se zjednodušeným značením, k němuž slouží písmena, tedy napříkald "M" (medium - střední), "ML" (medium light - lehká střední) nebo "LL" (light light - superjemná). Dále je vždy uvedena délka (v centimetrech nebo ve stopách) a většinou i hmotnost prutu v gramech, počet dílů a obsah karbonu, někdy i průměr špičky (mm). Šňůra na tenkaru bývá splétaná, mnohem lehčí, než jsme zvyklí u běžných muškařských šňůr, takže ji snadno udržíme nad vodou. Materiálem je hedvábí nebo odolný a cenově přístupnější nylon, jsou zhotoveny v nápadných barvách, aby umožnily dobré sledování nahozené mušky. A naviják? Nějak vám po chvíli s tenkarou ani nebude scházet...

Sestavení před lovem

Jednou z velkých předností tenkary je mobilita, prut je připraven k lovu během necelé minuty, postačí na uzlík, který uvážeme (a už ho tam ponecháme) na konci lilian (viz výše) upevnit pomocí stahovací převlečné smyčky speciální šnůru a do mikrokroužku na jejím konci navázat koncový návazec z vlasce o síle 0,12 - 0,16 mm, na který přivážeme mušku. Při transportu se k navinutí šňůry i s návazcem používá jednoduchá cívka se zářezem pro uchycení navázané mušky. Sejmutí šňury je jednoduché, postačí uvolnit stahovací smyčku.

Mušky na tenkaru jsou trošku odlišné

Čím se odlišují mušky pro lov s tenkarou? Tradičně se chytá jen na jednu, nejčastěji suchou. Mušky jsou podobné tradičním vzorům, ale většinou mají nožky nápadně obrácené směrem dopředu, před očko háčku, postrádají zatížení a dnes už se k jejich vázání používají i moderní háčky bez protihrotu. Původní vzory měly místo očka na háčku navázané očko z hedvábí, ale s tím si nemusíte dělat starosti. Vývoj jde prostě stále vpřed. Loví se nejčastěji proti proudu (jako na klasickou suchou mušku), ovšem ani lov napříč nebo po proudu není prohřeškem proti "tenkarovému bontónu". Lze použít splavávání, spouštění mušek proudem, popotahování nebo oblíbené pulsování po hladině či těsně pod ní, přitopené mušky ryba také ráda vezme.

Co u tenkary platí

Na tenkaru se nehodí použití nymf a více mušek současně, šňůru nelze nahradit klasickou muškařskou a málokdy uvidíte lovit s tenkarou někoho v brodicích kalhotách. Ale proč to nezkusit po svém? Jen ty zatížené mušky opravdu raději vynechte, supertenké špičky tenkarového proutku by byla vážně škoda.

Pokud vás tenkara alespoň trochu zaujala, skoukněte ještě video níže a už se začněte porozhlížet po tom správném vybavení, ani drahé to není... a zážitky super, nekecám! 

Připojené obrázky

Připojená videa

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Víte, co je to TENKARA?

  • 1 před 6 lety

    Jen nevidím to ,,video níže”

  • Josef Jehlička před 4 lety

    já ho vidím v pohiodě...

  • Zdeněk Řeřucha – sushi market před 3 lety

    Možná došlo k aktualizaci a video se tam objevilo později. Občas se to stane.

Vložit nový komentář