Inzerovat zde
Inzerovat zde

Vánoční feeder

13. 12. 2018
Koncem roku máme stále ještě šanci pěkně si zachytat. Pokud dosud nezamrzly rybníky a nádrže, vyzkoušejme tady štěstí s feederem. Když se víc ochladí, bude vhodné lovit na táhnoucí vodě, která tak snadno nezamrzá. Hledáme místa, kam mírný proud rybám přináší potravu, úsekům s hodně silným proudem se vyhneme. Ryby totiž v zimním období šetří svou energií a zdržují se tam, kde získají potravu bez vynaložení síly na zdolávání proudu. Každopádně zimní vycházka s feederem je dobrý nápad.

Koncem roku máme stále ještě šanci pěkně si zachytat. Pokud dosud nezamrzly rybníky a nádrže, vyzkoušejme tady štěstí s feederem. Když se víc ochladí, bude vhodné lovit na táhnoucí vodě, která tak snadno nezamrzá. Hledáme místa, kam mírný proud rybám přináší potravu, úsekům s hodně silným proudem se vyhneme. Ryby totiž v zimním období šetří svou energií a zdržují se tam, kde získají potravu bez vynaložení síly na zdolávání proudu. Každopádně zimní vycházka s feederem je dobrý nápad.

Citlivý feeder bude to pravé

Díky jemné špičce, používání tenkých vlasců a případně v kombinaci s feederovým terčem je tato technika perfektní na rozlišení i těch nejopatrnějších, jemných záběrů, kterých bychom si při tradiční sestavě na položenou mnohdy vůbec nevšimli. Zaměříme se spíš na menší ryby, tedy na plotice, podoustve, dostatečně aktivní zůstávají i cejni a tam, kde se vyskytují, si můžeme pěkně zachytat i ostroretky. Očekávat lze i záběr tlouště nebo proudníka, kteří se po potravě shánějí po celý rok. Příjemným překvapením může být i parma nebo kapr, ovšem nepočítejme s nimi jako s cílovou rybou, takový úlovek bývá spíš jakýmsi bonusem od Svatého Petra za vytrvalost a pozornost.

Kde budeme ryby hledat

Volba místa je v zimním období velice důležitá, vždy záleží na několika navzájem se ovlivňujících faktorech. Určitě má velký vliv počasí, při zatažené obloze a chladném vzduchu najdeme ryby spíš v hlubších místech, slunečné dny někdy ryby vylákají i do mělčin. Pokud se na zvoleném místě po delší dobu nedočkáme ani jednoho záběru, možná bychom to měli zkusit jinde. Ryby jsou na určitých místech soustředěny a pokud se nám podaří takové "shromaždiště" objevit, většinou si dobře zachytáme. Vytrvalost je u rybáře vysoko ceněná vlastnost, ale při přesunu se i trochu zahřejeme a zůstávat na neúspěšném místě zbytečně dlouho nemá smysl. Druhá věc je, že ryby často berou jen v určitém denním období, je tedy třeba mít tu trošku příslovečného rybářského štěstí a být ve správnou dobu na správném místě. Tohle se neopakuje každý den, takže co fungovalo dnes, nemusí už být zítra účinné.

Lovné místo nemusí být příliš hluboké, na řekách si často pěkně zachytáme i na tišinkách, které mají hloubku mezi jedním až dvěma metry. Pokud víme o výtoku teplejší vody (například z elektrárny nebo z čističky), jsou to místa, kde budou ryby v zimě stažené a při chuti. Na stojatých revírech jsou nadějná zejména místa u přítoku, u hráze či stavidla, případně v bezprostřední blízkosti terénního zlomu profilu dna.

Jak a čím budeme vnadit

V zimě to se zakrmováním nesmíme přehánět, postačí opravdu malé množství, ovšem házíme ho do vody častěji. Tak ryby přilákáme a udržíme na místě, aniž bychom je zasytili a ztratili jejich zájem. Většinou postačí naplnit krmítko směsí, kterou nijak silně nemačkáme a tím jí umožníme pozvolný rozpad. Pokud budeme ještě přikrmovat, potom jen malými koulemi s vyšším obsahem hlíny nebo písku. Vytvoření krmného mraku je žádoucí i v zimě, hlavně to nepřehánějme s aromatickými přísadami! Je sice pravda, že v chladné vodě se pachy šíří pomaleji, ale větší množství by působilo na ryby spíš negativně a mohlo by je poplašit nebo odradit od zájmu o nabízenou potravu.

Do krmné směsi, založené nejčastěji na kukuřičném nebo pšeničném šrotu přidáváme pro klidnější vodu spařené nebo namočené ovesné vločky, řepku (nebo řepkový šrot) a dobrou složkou je i rýže, pro zatraktivnění zimního krmení je nejlepší přidat i nasekané nebo rozmačkané červy, těch ale v tomto období většinou nemíváme nadbytek. Do pomaleji táhnoucí vody je vhodné k ječnému šrotu přidat i nahrubo namletý šrot kukuřičný a strouhanku, která se snadno uvolňuje a ryby ji zaregistrují i na větší vzdálenost. Místo strouhanky je možné přidat do krmení jemně nadrcený toustový chléb, který splní stejný účel. Pro vytvoření zákalu postačí hlína, písek nebo antuka.

Je u krmení důležitá barva?

Většina rybářů, kteří loví i v zimním období, se vcelku shoduje v tom, že velmi důležitým faktorem krmné směsi je kromě složení i její barva. Ovšem zda by mělo být krmení světlé, tmavé, zbarvené nápadně nebo spíš v přírodních odstínech, na tom se už moc neshodnou. On totiž i každý druh ryb dává přednost něčemu jinému. Velký vliv mají i zkušenosti rybářů a důvěra v "osvědčené" krmení. Někdo byl úspěšný se světlým krmením a nedá na něj dopustit, jiný zase přísahá na tmavé zimní směsi. Ostatně i u hotového krmení, které lze zakoupit v rybářských speciálkách nebo e-shopech se barvy výrazně odlišují. Osobně mám v tomto období lepší zkušenost s tmavě zbarveným krmením, ale nechci z toho dělat pravidlo. Pokud máte s sebou v malém množství několika druhů krmné směsi, prohoďte víc míst a zkoušejte střídavě, kde ryby začnou projevovat o potravu zvýšený zájem.

Červi jsou největší jistota

Co napíchnout v zimním období na háček, to je vždy otázka. Nic ale nepokazíme, pokud máme hnojáčky nebo bílé či kostní červy. Hnojáčci vydávají typický zápach (už při nastražování ho na prstech budeme cítit), pro nastražování se hodí menší háčky z tenkého drátu (typ Crystal a podobně). Na malé háčky snadno nastražíme i několik bílých červíků, můžeme použít různě obarvené. Lovit lze i na těsto nebo rostlinné nástrahy a luštěniny, v zimě bych ale doporučoval obstarat si nějaké ty červy, je to v tomhle období skutečně nejspolehlivější nástraha.

Vhodná montáž

Pro zimní lov, kdy jsou záběry opravdu téměř neviditelné a nevýrazné, bych doporučoval použití systému, označovaného jako páternoster. Ten je sestaven tak, že úplně na konci je umístěn návazec a o něco výše na přívěsu je krmítko. Tím se odlišuje od systému balaton, který má na konci krmítko a jeden nebo dva návazce jsou situovány nad ním.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Vánoční feeder

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář