Inzerovat zde
Inzerovat zde

Úspěch v chladném počasí

10. 11. 2016
Článek ve kterém bude popsáno jemné a přesné chytání na plavanou, ale i na feeder a především práce s neocenitelným pomocníkem jménem marker.

Jemně a přesně: To je úspěch při chladném počasí

Je začátek listopadu a teploty se ráno pohybují okolo 3°C. Rybí aktivita klesá a sní i počet záběrů, které můžeme během vycházky očekávat. Voda je čím dál víc studenější a ryby se stahují z mělčin do větší hloubky.
Co udělat proto, aby Vaše strategie fungovala?
První věc je, vybrat si správné místo. Pokud revír znáte, tak je to celkem jednoduché. Pokud ne a nechcete obíhat celý revír a měřit hloubku, tak sledujte břeh. U hráze bývá vždy největší hloubka. Samozřejmě, že ryby nejsou jenom na hloubkách a pokud vysvitne sluníčko, tak si slušně zachytáte i v mělčí vodě. Teď se, ale bavíme o typicky sychravém podzimním počasí. To vždy volím hloubku od 1,5 metru výše. To bychom měli. A co dál?

Přesnost

Základem úspěchu je přesnost. Pokud chytáte na splávek, bez změření hloubky se neobejdete. Jak měřit hloubku vysvětlovat nebudu. Každý zná. Pokud ne, na internetu je spousta návodů. Dobře, hloubku máme změřenou. Pokud chytáte na odhoz, ideální hloubka je kolem 1,5 metru. Dobře se splávkem nahodíte a ryba by se v této hloubce také měla držet. Chytáme kousek nade dnem, ryby se stahují ve studené vodě ke dnu. Dále si zakrmíme. Volíme jemnější směs, protože ryby už nejsou tak aktivní jako v období léta. Můžeme čas od času dopravit prakem na místo určení pár hrstí červů. Teď něco k montáži. Splávek si volíte podle toho, jak daleko chcete házet (gramáž) a podle toho na jaký typ vody se chystáte jít (různé tvary splávků). Po zvolení správného splávku nastává otázka jaký vlasec a jaký typ háčku. Já volím kmenový vlasec 12 mm a podle opatrnosti ryb a jejich velikosti příslušný návazec. Dneska mám návazec 10 mm. Pokud chytám pomocí děličky, nebojím se sáhnout i po slabších průměrech. Dále k háčku volíme pokud možno co nejmenší velikosti. Pokud si chcete zachytat bílou rybu, velikost 16 bude dostačující. Jestliže chcete spíš kapry velikost 12 – 14 je ideální. To bychom měli montáž se splávkem. Pokud zvolíte feeder tak háčky bych nechal stejné. Sílu návazce od předpokládané velikosti ryb. Já dnes volím 0,12 fluorocarbon. Ideální je přidat feeder gumu. Pokud máte vše navázáno, můžete nahodit. Nebo ne?

Marker neocenitelný pomocník

Pokud chcete ještě trochu zpřesnit vaše náhozy nebo si změřit hloubku na větší vzdálenosti, marker je ideální pomůckou. Když nemáte marker a chcete zpřesnit vaše hody, můžete samozřejmě použít i klasiku a to značkovač vlasce. Marker má tu výhodu, že si změříte jak hloubku, tak si k němu můžete krásně zakrmit a víte, kam nahazujete. Ukázka navázaného markeru je v galerii obrázků.

Samotná výprava

Je sobotní sychravé ráno a já vyrážím k vodě na jeden nedaleký revír blízko České Lípy v Severních Čechách. Venku je kolem 4°C a mlha. Vybaluji věci z auta a obcházím revír na druhou stranu. Hloubka je zde kolem 1,8 m. Ideální jak na splávek, tak feeder. Mám s sebou jak klasické červy, tak i menší pinky kdyby ryby tolik nebraly. Připravím si prut s markerem a postupně měřím hloubku. Zvolil jsem si hloubku kolem 1,7 metru. Připravil jsem si pár koulí krmení a postupně je házím k markeru. Mám jeden prut s feederovou montáží a druhý si navážu na splávek. Budu nahazovat cca 15 metrů od břehu.

Nejdříve si připravím plavačkovou sestavu. Beru splávek s gramáží 1,2g.
Ten bych s jemným prutem měl poslat bez problémů na těch 15 metrů. Háček volím velikost 14 na jemné podzimní chytání ideální. Návazec mám 0,10 mm. Na druhém prutu mám navázanou feederovou montáž podle návodu v úvodu článku.

Nahazuji na zakrmené místo nejdříve feeder a potom splávek. První záběr na splávek a vytahuji malou plotici. Na splávek jsou záběry celkem časté a po chvíli mám pár plotic a cejny. Potom chvíli nic. Najednou vidím jak se feederová špička jemně ohnula a zase se vrátila do stejné polohy. Po pár vteřinách znova. To už sekám a na prutu mám prvního kapříka. Po pár minutách ho navádím do podběráku. Není to žádný obr, má kolem 45 cm. Je to klasická velikost kapra na tomto revíru. Dneska mi nejde o to ulovit velké kapry, ale vyzkoušet marker a zdokonalit chytání v takto sychravém počasí. Díky přesným náhozům a jemné montáži se mi to zatím daří. A to ještě netuším, že to teprve začne. Po prvním kapříkovi následuje pár plotic a zase chvíli nic.

Když v tom to najednou začalo. Pomalu se mi potápí splávek a jede směrem na hloubku. Podle typického záběru tuším, že to je kapr. A taky že jo, souboj na plavačku nikdy neomrzí. Vytahuji kapříka úplně jak přes kopírák. Chtěl jsem si nalít čaj, když v tom záběr na feeder a další kapřík. Tentokrát o pár centimetrů menší. Ryby najely, takže paráda. Podle značky na vlasci házím pořád na stejné místo. Když vidím, jak ryby berou, přihazuji další dvě koule krmení a prakem trochu červů.
Nahazuji oba pruty a po chvíli záběr na feeder a další kapřík. Jenomže v tu samou chvíli záběr na splávek a taky kapřík. Takže nevím kam dřív. Po chvíli zdolávání na dva pruty mám v podběráku první double. Oba dva šupináči. Na to, že je sychravo, tak berou nad očekávání.

Po další hodině se scénář opakuje. Jednou kapr na feeder pak zase na splávek. Mezi tím pár plotic. Mlha se postupně rozplynula a venku už je kolem 9°C. Moje skóre je 16 kapříků a nespočet bílé ryby. A to mě čeká ještě poslední překvapení. Je kolem 12 hodiny tak si říkám poslední nához a budu balit. Po chvíli záběr na feeder zase kapřík a rovnou i na splávek. Další double. To se jen tak nevidí takhle na podzim. V podběráku se ocitá jeden šupináč a lysáč. Díky jemné montáži a přesnému nahazování jsem si parádně zachytal. Nic těžkého ani nového.

Připojené obrázky

Lukáš Jirousek Redaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Úspěch v chladném počasí

  • Pavel Král před 7 lety

    Pěkný a inspirativní článek. Taky považuji marker za neocenitelnou pomůcku. Jen tak dál.

  • Petrsvetr před 7 lety

    Ja ten marker nijdy nepouzil pripada mi to uplne zbytecny... ale jinak hezky fotky.

Vložit nový komentář