Inzerovat zde
Inzerovat zde

Úpravy vláčecích nástrah vedou k úspěchu

28. 08. 2019
Každému je jasné, že v pokročilé sezóně se na často prochytávaných místech a revírech s vyšším rybářským tlakem už dravé ryby přece jen důkladně seznámily s běžně nabízenými nástrahami všech druhů, typů a barev i velikostí. Co tedy dělat? Jednou z možností a často velice účinným řešením je vlastnoruční úprava, "doladění" nebo kompletní předělávka běžně dostupných (a tudíž rybáři nejčastěji používaných) vláčecích nástrah.

Každému je jasné, že v pokročilé sezóně se na často prochytávaných místech a revírech s vyšším rybářským tlakem už dravé ryby přece jen důkladně seznámily s běžně nabízenými nástrahami všech druhů, typů a barev i velikostí. Co tedy dělat? Jednou z možností a často velice účinným řešením je vlastnoruční úprava, "doladění" nebo kompletní předělávka běžně dostupných (a tudíž rybáři nejčastěji používaných) vláčecích nástrah. Protože Češi a Moraváci jsou proslulí svými kutilskými sklony, připravili jsme pro vás pár tipů, jak své nástrahy udělat pro ryby přitažlivé novým vzhledem.

Barvičky, štětce a spreje

Natírat, tečkovat a vytvářet pruhy nebo jiné reliéfy, to je celkem jednoduchá, rychlá, poměrně trvanlivá a zábavná činnost. Můžeme se vyřádit na plandavkách i rotačkách, woblerech nebo devonech, buď se snažíme napodobit přírodní vzhled kořisti, nebo naopak vymyslet něco, co rybu správně "naštve a vytočí", takže na nástrahu zaútočí. Vhodné jsou všechny vodostálé barvy, od laků na nehty po barvu na plot, použít lze i nejrůznější spreje (v tom případě sejměte háčky nebo je zabalte například do staniolu, abyste je nemuseli posléze čistit). Zajímavé pruhy a vzory vytvoříme za pomoci jednoduché šablony a barvy ve spreji. Šablonu vystřihneme snadno pomocí nůžek z kartonu nebo z plastových desek, vynalézavosti se meze nekladou.

Pomocí jemného štětečku vytvoříme na listech rotaček krásné dráždivé tečky nebo pruhy, woblerům můžeme domalovat i ploutvičky, nápadné oči nebo jiný dráždivý prvek. pokud chceme barvu odstranit, bývá to pomocí ředidla velice snadné, jen pozor na měkké plastové nástrahy, ty by mohly některé barvy a především ředidlo poškodit, napřed si tedy postup vyzkoušejme jen na malém kousku, kde by poškození nebylo ničím tragickým. Velmi dobře se osvědčují například modelářské barvy. Chceme-li nástrahy do barvy přímo namáčet, opět raději sejmeme háčky i závěsné kroužky, barva by se jinak odstraňovala zbytečně pracně.

Lepení ozdobných prvků

U kovových nástrah se nad volbou lepidla nemusíme moc rozmýšlet, stačí, když bude odolné působení vody. U twisterů, jigů, smáčků a dalších nástrah z měkkého plastu zopakuji to, co jsem zmínil u barev - napřed vyzkoušet, zda lepidlo zbytečně neleptá a nerozpouští materiál nástrahy, abychom ji zbytečně nezničili. Nalepit můžeme lesklý pásek staniolu nebo alobalu, barevné i fluorescenční a holografické fólie (často stačí jen odřezky, není třeba pokrýt celou plochu nástrahy), zajímavým prvkem je ale i nalepení kousku textilu nebo ptačího pera, zkoušejte a experimentujte, vždyť vždycky to můžete zase odlepit nebo seškrábat, pokud nebudete s výsledkem spokojeni.

Ocásek nebo střapec změní chod a může zvýšit účinnost

U některých nástrah jste si určitě povšimli červených, žlutých nebo jinak (zpravidla nápadně) barevných střapečků, umístěných na ramínku háčku nebo trojháčku vláčecí nástrahy. Ty můžeme vyrobit snadno ze střapce vlny, chemlonu nebo navázat na ramínko háčku barevné peříčko jako chmýřenku, tedy na způsob vázání umělé mušky. Můžeme si tak samozřejmě vyrobit i samostatné střapečky. Je to drobnost, které například při lovu okounů mnohdy skutečně až neuvěřitelně zvýší přitažlivost nástrahy. Hodí se na plandavky a rotačky, ostatní druhy vláčecích nástrah takto nezdobíme.

Měkké plastové nástrahy nám dávají neomezené možnosti

Můžeme je spravovat i vylepšovat velmi snadno, protože někdy postačí jen zapalovač nebo sirky, abychom poškozený plast svařili do původního stavu nebo přidali na nástrahu například druhý dráždivý ocásek. Teplem ale nelze svažovat kaučuk nebo technický silikon, v takovém případě tedy použijeme vhodné lepidlo.

Pokud tyto nástrahy změkčíme v horké lázni, lze je tvarovat podle vlastních představ a po ochlazení si nový tvar zachovají. Navíc na nich po ohřátí ve vodní lázni lze i vytvořit například reliéf šupin (postačí kleště nebo peán s jemnými zoubky). Použít lze i běžnou elektrickou páječku. Vyvařením měkkým plastovým nástrahám můžeme i vrátit pružnost a ohebnost, ovšem nesmíme to s teplotou a délkou varu přehnat, stačí jen na chvilku.

Oči zvýší účinnost

Oči můžeme na nástrahy domalovat vodostálou barvou nebo je nalepit, obě varianty bývají vhodné pro větší efektivitu. Oči ve 3D provedení lze zakoupit v rybářských prodejnách, často jsou vyráběny jako samolepicí, raději je ale nalepte spolehlivým lepidlem, vydrží potom mnohem déle.

Fixy má doma snad každý

Měkké plastové nástrahy zle snadno dobarvit podle svých představ pomocí lihových fixů. Předtím, než začneme s fixem, je ale vhodné povrch nástrahy odmastit, aby barva držela. Ideální jsou například popisovače na CD, které po zaschnutí velice dobře odolávají působení vody a dlouho na nástraze vydrží. Jaké barvy použijeme? Fantazii se meze nekladou, k těm základním určitě patří černá, červená a zelená. Nejčastěji zdůrazníme tmavší hřbítek, dokreslit lze ploutvičky nebo tečky, u imitace duháka i purpurový boční pruh. Domalovat můžeme i oči nebo žábry.

Zkrácením měkké plastové nástrahy zlepšíme její chod v silném proudu

Že se twister nebo jig pěkně "motá" a kroutí, to je žádoucí, v silnějším proudu je ale takový pohyb někdy až na překážku. Snadno můžeme intenzitu kroucení měkkého ocásku snížit tím, že ho o kousek zkrátíme. K tomu postačí nůžky nebo žiletka a je to hned. Příliš "divoký" pohyb u twisteru můžeme omezit i vysekáním malých otvorů do ocásku pomoci trubičky s ostrými hranami, případně propálením otvůrků nahřátým drátkem.

Nebojte se vlastních úprav, ryby na "neokoukané" nástrahy reagují opravdu lépe...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Úpravy vláčecích nástrah vedou k úspěchu

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář