Inzerovat zde
Inzerovat zde

Úhoř říční

Ryba připomínající hada, kterou každý určitě zná.

Inzerovat zde

Úhoř říční je druh z čeledi úhořovitých. Naprosto typický znak pro úhoře je protáhlé, válcovité tělo, které spíš než rybu připomíná hada. Na rozdíl od ostatních ryb nemá břišní a hřbetní ploutve, zatím co ocasní a řitní ploutev splívají dohromady. Jeho sbarvení je tmavé a jeho kůže bez šupin. V období tření se barva úhoře významně mění a může být až tmavě stříbřitý. 

Rozmnožování úhořů je i do dnes velikou záhadou. Na konci devatenáctého století ovšem nastal posun, kdy byly nalezeny jeho larvy a místa kde se úhoří třou v Sargasovém moři. Do dnes však není do detailu biologie úhoře známá. 

Počty úhořů také výrazně poklesly a to především díky lidské činnosti. Mohou za to nové stavby a překážky, které úhoři nedokáží překonat, znečištění i rozšíření nepůvodních nemocí od jiných druhlů ryb. Navíc je to vyhledávaná ryba i mezi rybáři a tak trápí tento druh navíc i nadměrný rybolov, jelikož maso úhoře je chutné a ve spoustě zemích je to ryba tradiční kuchyně.

V České republice je bohužel úhoř v seznamu téměř ohrožených ryb a stále jejich počty klesají. 

Úhoře lze ulovit na rousnice, červy a menší rybky. Je potřeba mít na paměti, že jsou to ryby, kterých bychom se měli vážit, jelikož jejich počty nejsou vysoké. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Úhoř říční

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář