Inzerovat zde
Inzerovat zde

Údržba a opravy bellyboatů i rybářských kajaků

Tyhle praktické pomůcky používá čím dál víc rybářů. Kromě muškařů a vláčkařů je začali používat i rybáři, kteří ne stojaté (nebo hodně pomalu táhnoucí) vodě loví na plavanou či položenou, případně na mrtvou rybku.

Inzerovat zde

Tyhle praktické pomůcky používá čím dál víc rybářů. Kromě muškařů a vláčkařů je začali používat i rybáři, kteří na stojaté (nebo hodně pomalu táhnoucí) vodě loví na plavanou či položenou, případně na mrtvou rybku. Díky malému plavidlu se totiž dostaneme snadno do míst, odkud dokážeme nástrahu nabídnout i na místech, kde to ze břehu nebo při brodění není možné. A tato plavidla jsou snadno transportovatelná, na rozdíl od rozměrnějších loděk. Ovšem bellyboat stojí pořád pěkných pár tisícovek, o rybářském kajaku ani nemluvě. Takže si určitě zaslouží pečlivou údržbu, v případě poškození je také dobré vědět, co a jak si můžeme a dokážeme opravit sami.

Svědomitá údržba hned od prvního použití se vyplácí

Mnoha problémům se u nafukovacích rybářských plavidel můžeme vyhnout už tím, že předejdeme jejich vzniku. Jistě, zní to jednoduše, ale dokážeme to opravdu dodržovat? Mnohdy totiž postačí jednou se na vysušení a správné uložení bellyboatu nebo rybářského kajaku "vykašlat" a nevratné škody jsou tady. Tím je myšleno zaplísnění, poškození plovákových komor nebo další škody, k nimž může dojít po tom, kdy celí unavení po rybolovu své nafukovací plavidlo jen tak odhodíme někam do kouta garáže nebo dílny a potom už na něj prostě zapomeneme. Přitom by stačilo málo.

Pro bellybouty i kajaky platí všeobecně tato zásadní pravidla:

  • Před nafukováním zkontrolujeme, zda jsou plovákové komory správně zasunuty do obalu, nejsou překroucené nebo jinak zdeformované. To platí i pro nafukovací výplně sedáku a zádové opěrky.
  • Napouštěcí zátky a ventily musejí být čisté a nepoškozené, použití nouzových náhražek může vést při používání i k ohrožení života.
  • Věnujte dostatečnou péči i nastavení správného posedu, především v případě, že před vámi používal plavidlo někdo jiný.
  • Poškozená zdrhovadla (zipy) je třeba urychleně opravit nebo v případě potřeby vyměnit.
  • Po použití necháme bout řádně vyschnout, nikdy ale na prudkém slunci nebo nad silným tepelným zdrojem (kamny, teplometem apod.). Pokud byl povrch plavidla výrazně znečištěn, opláchneme a očistíme ho ještě před sušením.
  • Pro skladování je třeba bout nebo kajak mírně upustit a neskladovat na místě s dopadem přímého slunečního světla (především v létě). Ideální je zavěšení mimo kontakt s podložkou, což současně vyloučí i možnost přístupu hlodavců (nepodceňujte myši, jsou schopné prožrat do boutu přes zimu neuvěřitelné díry!).
  • Pro transport neskládáme bout nebo kajak na úplně minimální rozměry, nesnažme se dosáhnout toho, jak byl sbalený při zakoupení, raději mu věnujme v kufru auta víc místa, aby nedošlo k jeho poškození při převozu.

Duše je nejčastějším kamenem úrazu

Tím samozřejmě nemyslím citlivou duši rybářovu, ale duši neboli plovákovou komoru, zajišťující plovací vlastnosti plavidla. Aniž bychom zpozorovali poškození na plášti boutu nebo kajaku, ucházející duše nám jasně oznámí, že máme problém. Pokud se jedná o nedostatečně utažený (nebo poškozený a netěsnící) ventil, znamená to jeho výměnu. Ovšem pokud jde o často jen miniaturní trhlinku v plovákové komoře, je to poněkud komplikovanější. Komoru opatrně vyjmeme a vyhledáme dírku. Pokud vznikla například po zapíchnutí špičky háčku a jeho následném vytažení, bude se hledat opravdu špatně. Jednou z variant je použití vody s Jarem, kterou potíráme pomocí hadříku nebo houbičky lehce přifouknutou komoru kus po kuse a unikající vzduch, vytvářející bublinky, nám prozradí místo defektu. Další varianta je hledání ponořením do vany nebo bazénu, ovšem je třeba komoru nafouknout jen částečně, abychom ji dokázali dostatečně ponořit. Označíme si (nejlépe vodostálým fixem) místo perforace a dáme se do lepení.

Lepení jako u zahradního bazénu

Očistíme kritické místo (postačí zpravidla omytí teplou vodou) a připravíme si záplatu v odpovídající velikosti. Pro opravy vinylových plovákových komor se hodí souprava na opravy zahradních nadzemních bazénů, která obsahuje kromě tuby s lepidlem i záplaty a většinou také aplikátor. Postačí ale latexová rukavice na jedno použití nebo plochá stěrka. Záplatu upravíme na potřebnou velikost, neneseme lepidlo (jen v minimálním množství) na oba lepené povrchy a počkáme několik minut, než se odpaří rozpouštědlo, obsažené v lepidle. Potom přiložíme záplatu PŘESNĚ a bez záhybů tam, kam ji potřebujeme - už s ní nebude možné posunovat ani jinak manipulovat. Záplatu na rovném podkladě důkladně přitlačíme, vhodné je přejetí měkkým válečkem. Za několik minut je už komoru možné namontovat do plavidla a používat. V případě větších trhlin si můžeme vyrobit záplatu ze staré, vyřazené plovákové komory (pokud ji máme k dispozici) nebo třeba z fólie na zahradní bazén.

Když dojde na "ševcovinu"

Poškození švů není neřešitelný problém, ale oprava nebývá tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnohá místa jsou poměrně špatně přístupná a kvůli zašití malého kousku uvolněného švu přece nerozpáráte celý bok boutu! Navíc materiál, ze kterého se plášť boutu nebo nafukovacího kajaku zhotovuje bývá velmi silné, impregnované plátno. S tím by si poradil jedině speciální stroj (který pochopitelně nemáte k dispozici) nebo musíte sáhnout po důkladných sedlářských jehlách, dratvi či silné sedlářské niti a plochých kleštích. Obrňte se trpělivostí, ale jde to. Ovšem pokud potřebujete vyměnit například celý dlouhý zip, na jedno posezení to asi nedáte. Používání lepidel na textil je sice moderní postup, ovšem v tomto případě bych ho doporučil nejvýš pro fixaci dílů před ručním sešitím, jinak bych takovému plavidlu skutečně nevěřil. Nebo zkuste ve svém okolí objevit dílnu, kde mají šicí stroj na extrémně silný textil, kde šijí například stany nebo ještě lépe autoplachty. Tam by vám mohli vyjít vstříc.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Údržba a opravy bellyboatů i rybářských kajaků

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář