Inzerovat zde
Inzerovat zde

Symbol dravých ryb

Petrův zdar přátelé, dnes to bude o rybě, kterou zná opravdu každý. Štika je jakýmsi symbolem dravých ryb a dokonce i nerybář by toto nádherné stvoření dokázal rozpoznat. Pro nás vášnivé rybáře je to predátor, který je v sezóně poměrně častým a i přes to vzácným úlovkem, jelikož stejně tak jako u ostatních druhů dravých ryb, to s počtem štik v našich revírech není až tak slavné.

Inzerovat zde
Petrův zdar přátelé, dnes to bude o rybě, kterou zná opravdu každý. Štika je jakýmsi symbolem dravých ryb a dokonce i nerybář by toto nádherné stvoření dokázal rozpoznat. Pro nás vášnivé rybáře je to predátor, který je v sezóně poměrně častým a i přes to vzácným úlovkem, jelikož stejně tak jako u ostatních druhů dravých ryb, to s počtem štik v našich revírech není až tak slavné. Jestli za to může jejich nedostatečné vysazování nebo naopak chamtivost člověka, to nám nepřísluší soudit, tak či tak by ale jakési částečné omezení pro sakování dravých ryb (například počet odnesených kusů) nebylo dozajista od věci.

Mezi námi rybáři je štika známá pro svojí nevybíravost a ostrost zubů. Troufám si říct, že jsem viděl štiku chytit téměř na cokoliv. Ať už to byly různé woblery a gumové nástrahy v různých provedení, tak i dokonce hladinové nástrahy jako jsou poppery či nově probírané whopper ploppery. Myslím si, že u štik je mnohem důležitější správný výběr místa a vedení nástrahy, nežli samotná nástraha, u nichž se úspěšnost ostatně revír od revíru může výrazně lišit. Štika má zpravidla své stanoviště, kde odpočívá a tráví většinu dne, tam ji ale jen málokdy dokážeme vydráždit k útoku. Za kořistí vyjíždí do loviště, často ne příliš vzdáleného a tam máme největší šanci. Velká štika má stanoviště v hlubším, nepříliš proudném místě, mnohdy pod převislými větvemi stromů nebo v blízkosti porostu rákosí, leknínů či u zbytků zatopených staveb. Tam ostatně po záseku často směřuje a právě místa s překážkami bývají při zdolávání jedním ze zásadních problémů. Pařezy, potopené stromy nebo zbytky zdí a další překážky jí umožní zamotat a přetrhnout i hodně silný vlasec nebo šňůru. Stanoviště i loviště velké štiky můžeme objevit náhodně při procházce kolem vody nebo například při chytání na plavanou, ale můžeme ho také cíleně hledat, pokud se vybavíme polarizačními brýlemi a budeme vědět, že někde v okolí se velká štika objevila. 

Všeobecně se dá říct, že je dobré vodit nástrahy přerušovaně - tedy tak, že vždy na chvíli navíjení přerušíme a necháme nástrahu klesnout až ke dnu, potom ji zase o kousek přitáhneme. Tak totiž napodobíme chování poraněné nebo nemocné rybky, která se může snadno stát kořistí predátora. Druhou možností je poměrně rychlé vedení, vhodné hlavně pro stojaté vody. I při tomto způsobu nabídky na chvilku vedení nástrahy přerušujeme, ale jen na krátký okamžik, potom nástrahou několikrát poškubneme (pomocí přizvednutí špičky prutu) a opět přitahujeme. Tímto chodem napodobujeme lovícího menšího dravce, co někdy štiku dokáže vyprovokovat, i když odpočívá. 

I když se velké štiky občas uloví hned po zahájení, přes léto to s nimi moc slavné nebývá, ten nejlepší čas však nastává rozhodně až s ochlazující se vodou a snižujícím se počtem rybiček, bezstarostně se prohánějících v mělčinách a kolem leknínových ostrůvků. I když jsou štiky už od nástupu podzimu stále víc při chuti a mnohdy se prozradí zalovením u hladiny nebo tím, že před nimi prchající rybičky vyskakují nad hladinu, musíme velkou štiku doslova vystopovat. Jistě, občas dojde i k náhodnému úlovku, ale cíleně se vypravit na velkou štiku znamená použít odpovídající vybavení i nástrahu a tudíž zvýšit svou šanci na zdolání kapitálního protivníka. Velké štiky jsou u nás hodně vzácné, ačkoli se jedná o rybu, která roste velice rychle, protože při své dravosti se stává brzo po dosažení lovné velikosti často kusem kvalitního masa pro některého z rybářů, kterým principy "Chyť a pusť" moc neříkají, zatímco cena povolenky je pro ně důvodem k přivlastnění co největšího počtu ulovených ryb. Ale když už jsme u toho růstu…
 
Samozřejmě záleží na podmínkách, v úživném prostředí je růst mnohem rychlejší než v hladové vodě, kde musí dravec na shánění potravy vynakládat značné množství energie. Všeobecně lze ale říci, že štika je jednou z nejrychleji rostoucích ryb u nás a určitě roste nejrychleji ve srovnání s ostatními dravými rybami. V optimálních podmínkách může štika do roka od vykulení z oplozené jikry dosáhnout délky 40 centimetrů, za úplně ideální situace i kolem půl metru! Běžně je tempo růstu o něco pomalejší, i tak je to ale úctyhodný výkon. Ve druhém roce se růst mírně zpomaluje, ale i tak štika rychle roste, záleží především na dostatku potravy.
Ve věku čtyř let už může štika dosahovat 60 až 80 centimetrů a její růst pokračuje. Co se týče věku, štika se dožívá vzácně až dvanácti či dokonce patnácti let, to už se jedná většinou o kapitální exempláře. Za opravdu velkou štiku se považují úlovky přes metr, ty největší štiky ale dosahují i délky pře 125 centimetrů a úctyhodné hmotnosti více než 25 kilogramů. Ojediněle se uloví štiky ještě větší. 

Stejně jako při vláčení, je i při lovu na živou rybku velmi důležitou součástí sestavy lanko nebo návazec z jiného odolného materiálu, který štika svými ostrými zuby v průběhu zdolávání nepřekousne. Jednoduše řečeno, jít na velkou štiku bez spolehlivého lanka, to je nejen naivní risk, ale současně i bezohlednost vůči rybě. Ne každá štika je totiž ideálně zaseknutá někde v koutku kostnaté tlamy - především při lovu na živou rybku dokáže velký dravec i značně velkou rybku pohltit rychle poměrně hluboko. Pokud by potom došlo k sešití tlamy nebo jícnu a následnému utržení štiky, tak trpký konec ryby, která má jícen nebo tlamu sešité trojháčkem, si člověk raději nechce ani domýšlet. Takže lanko nebo jeho adekvátní náhradu určitě použijte! Jaké lanko vybrat? Vycházejme z toho, že ostré štičí zuby fungují stejně jako opravdu ostrý nůž, takže materiál, který snadno přeřízneme nožem, ten není určitě vhodný. Lanka i kevlarové a další speciální návazce, které vykazují nějaké poškození (rez, ostrý zlom, uzlíky apod.) také nebudeme používat. Raději je rovnou vyhodíme, abychom po nich někdy omylem nesáhli a potom toho nelitovali. Jak dlouhé by lanko mělo být? Určitě nejméně půlmetrové, i menší štika do sebe někdy dokáže rychle nasoukat rybku s pořádným kusem lanka a potom by tedy ztratilo veškerý efekt. Pro připojení k vlasci (nebo častěji pletené šňůře) používáme vždy kvalitní, dostatečně pevné karabinky. 

Dál už bych tento dlouhý status neprotahoval. Přece jen na téma lovu štik i obecně dravých ryb máme přímo na našem magazínu několik skvěle vypracovaných článků. Tak když někdy budete mít čas i chuť, můžete tam kouknout. Zatím se s vámi loučíme, hezký den, Petrův zdar!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Symbol dravých ryb

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář