Inzerovat zde
Inzerovat zde

Sumec velký

Největší sladkovodní ryba, která obývá i naše přehrady a řeky.

Inzerovat zde

Sumec je z čeledi sumcovitých a hned vedle čeledi jeseterovitých ryb je to největší sladkovodní ryba v Evropě. Mezi rybáři je velice vyhledávanou rybou, ikdyž je to obtížněji ulovitelný dravec, který je nejvíce aktivní ve večerních hodinách.

Sumec se může pyšnit velikou, širokou a nízkou hlavou, která dále přechází v protáhlé tělo, bez šupin, kryté slizkou kůží. Sumec patří k rybám dlouholetým, není výjimkou, že se dožívá i 40 let.

V příznivých podmínkách dokáže sumec růst velmi rychle. Jako ideální podmínky se ukazuje aktuálně dostatečně teplé Ebro nebo například řeka Pád v Itálii. V Chladnějších podmínkách Sumec roste pomaleji. Jeho váhové přírustky mohou být 1-3 kg za rok. Sumec velký je tím pádem i jedinou naší rybou, která dokáže přesáhnout magickou hranici sto kilogramů.

Pohlavně dospívá ve věku 3-5 let a tře se od května do srpna, samozřejmě i podle podmínek a teploty vody. Samice dokáže vyprodukovat až 30 000 jiker na jeden kilogram své hmotnosti a lepí je na rostliny a další vegetaci ve vodě.

Sumec se živí rybkami, hmyzem, obojživelníky, plazy zkrátka téměř vším živým. Lov sumce není jednoduchou záležitostí a možná i proto je sumec u rybářů tolik oblíbenou sportovní rybou. Je to největší žijící ryba u nás a proto je potřeba se k němu chovat s úctou, abychom si mohli užít zdolávačku této ryby i po další roky našeho života. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Sumec velký

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář