Inzerovat zde
Inzerovat zde

Sumci na přívlač základní pravidla

05. 01. 2016
Pozvánka pro začínající vláčkaře toužící po ulovení největší sladkovodní ryby jménem Sumec velký.

Přívlač sumců ze břehu slibuje výborné rybářské vyhlídky a to především kvůli stále rostoucímu počtu Sumců na mnoha naších revírech. Pokud se rozhodneme pro ulovení sumce ze břehu za pomocí přívlačového prutu, prvním bodem k řešení je batoh nebo taška na potřebné věci, dále prut, naviják a nástrahy a v neposlední řadě i časová příprava a to nejen pro mapování revírů kde se chystáme sumce lovit. Jaké jsou ty správné pomůcky a na co se zaměřit při sumcové přívlači si odpovíme právě v tom to článku. 

Prut

Vzhledem k tomu, že se chystáme sumce lovit ze břehu musíme si pořídit takové náčiní, které nám umožní i daleké hody, pohodlnou práci s prutem, která nám zajistí ideální chod naší nástrahy. Celá sestava na sumce musí být rovnoměrně vyvážená a proto musíme použít kvalitní prut i naviják a zvolit přiměřenou nosnost šňůry vzhledem k dvěma předchozím věcem. 

Nebudu tu popisovat typy prutů, gramáže ani různé doporučené značky. Je na každém rybáři po čem šáhne, každopádně je dobré si nejprve říct kde přesně hodlám sumce chytat a jak veliké a těžké nástrahy chci vláčet. 

Sumcové nástrahy

Obecně platí pravidlo, že sumci vyhledávají větší kořist. Proto neočekávejte, že na 7cm gumu dostanete záběr od sumce okolo metru a půl. Po několika letech co se věnuji přívlači sumců ovšem zjišťuje, že větší roly než velikost nástrahy hraje barva, atraktivita nástrahy a především její chod. Mám nakoupeno stovky gumových nástrah a také několik větších woblerů. U gumových nástrah je to všechno téměř stejné a jejich vedení není tolik složité, výhodou je, že je můžete dostat i do hlubších partií vody a prochytávat tak hloubky do kterých jednoduše woblery nedostanete. 

Co považuji za to nejdůležitější je tedy rozvíjení citu pro návnadu a její vedení. To snad ani nejde popsat, ale pouze samo naučit. Je to jenom o tom házet, házet a házet a pokaždé s nástrahou něco zkoušet dokud nepříjde úspěch. Obecně mohu jen doporučit, že při sumčí přívlači se mi vždy vyplatilo vláčet pomaleji a být trpělivý. 

Místo

Která místa jsou dobrá pro přívlač sumců? Bohužel na tuto otázku se dá jen velmi obtížně odpovědět. Pár míst vám ovšem doporučit mohu a to jsou často jezy, hrany, klidnější oblasti, hluboké vracáky, převislé vegetace, díry a žláby, mosty. Jak a kdy vyzkoušet různé místo, ale nelze také téměr generalizovat. Né vždy trefíme v ten správný čas to správně místo a proto je důležité být trpělivý a věřit také svému instinktu a zkoušet jednoduše a dále různá místa. Pokud máte smůlu a nedostanete záběr, určitě není dobré místa ihned zavrhovat. Už několikrát se mi stalo, že jsem se na tyto místa "zavrhovaná" místa vydal když byla voda zakalená a náramně jsem si zachytal. Nezáleží tedy jen na místu, ale i na přírodních podmínkách, to nejlepší co vás může při lovu sumců potkat může být chvíle před bouřkou i po ní, zakalení vody, ale pozitivní vliv může mít i vítr a tím pádem i okysličení vody. 

Doufám, že jsem tím to článkem poskytl několik užitečných rad do začátku přívlače sumců a pokračovat budeme dalším článkem, který se věnuje dennímu a nočnímu lovu sumců na přívlač

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Sumci na přívlač základní pravidla

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář