Inzerovat zde
Inzerovat zde

Sumci na přívlač ve dne a v noci

04. 01. 2016
Pozvánka pro začínající rybáře, kteří touží po úlovku největší sladkovodní ryby na přívlač.

Sumec je naše největší a nejmocnejší sladkovodní ryba. Dorůstá do délky až přes dva a půl metru, ale v naších končinách spíš počítejme s kusy do dvou metrů. Ulovení většího exempláře je náhodné, ale určitě hezké potěšení. Sumci se živí především rybkami, červy, ale dokážou pozřít i menší ptáky jako jsou například mláďata kachen nebo různé hlodavce. Sumce je možné chytat na řekách i přehradách a tento článek bude pojednávat o rozdílech mezi lovením sumců na přívlač při setmění a přes den. 

Za sumci jsem schopný jezdit snad po celé České republice. Všude mám svá oblíbená místa i metody lovu. Mezi mé nejoblíbenější revíry patří větší řeky jako je Morava, Dyje a dále přehrady jako je Mušov, Dalešice apod. Pokud s lovem sumců na přívlač začínáte určitě se vám bude hodit znalost revírů a to předvším jeho dna, překážek apod. 

Sumčí přívlač v noci

Rybolov sumců v čase kdy se začně stmívat patří k mým nejoblíbenějším a to především z toho důvodu, že sumci začínají být mnohem aktivnější a najíždí za potravou i do mělčích partií vody. Pro lov sumců večer a v noci je dobré se opatřit dostatečně kvalitní čelovkou a také mít zmapované místo lovu už z předchozích vycházek. Když vláčím za tmy už pořádně ani nevidím kam nahazuji, ale orientační vím kde se moje nástraha nachází a kde musím dávat pozor na různé překážky či zlomy ve vodě. Po setmění používám především povrchové nástrahy a už několikrát se mi osvědčilo použít i nástrahy určené pro hladinovou přívlač. Je to jednak z důvodu, že nebudu tolik trhat a také z toho důvodu, že sumci se v těchto časech za potravou zvedají a není nutné je hledat přímo u dna. 

Je to až neuvěřitelně vzrušující když při večerní přívlači pouze slyším přírodu a lovící ryby a poté příjde razantní záběr, cvílení cívky a spousta adrenalinu. Tímto se dostávám snad k jedinému negativnímu bodu, který mi na večerním lovu sumců přívlačí vadí a tím je složitější zdolávání. I když si zapnu čelovku nemám šanci sledovat kam přesně šlapu a je potřeba dávat opravdu veliký pozor. Nejednou se mi stalo, že jsem spadl při zdolávání sumce v noci do řeky a v některých místech kde chytám je břeh vysoký dokonce tři metry. Nikdy to sice neskončilo vážnějším zraněním, ale je potřeba si dávat pozor a proto na to upozorňuji.

Sumčí přívlač ve dne

Moje strategie pro lov sumců ve dnech je prochytávání hlubších míst a tůní, kde se ryby schovávají před sluncem. Zejména sumce můžete hledat v různých dírách kde čekají na svojí kořist. Pro denní přívlač sumců si vybírám obecně hlubší revíry, ale vím také o několika pěkných dírách v mělkých řekách, které mi už několikrát přinesly pěkné úspěchy. Velmi rád chodím přes den vláčet sumce na řeku kde je hloubka metr a půl a v některých místech jsem schopný najít i více než tří metrové díry. Svojí nástrahu vždy nahazuji za tyto díry a poté ji vláčím a přeskakuji kousek nade dnem.  

V obou případech je ovšem důležité nepodcenit sílu sumců a šáhnout po kvalitním náčiní. Začínal jsem s plastovým navijákem a přímo na sumce jsem se nesoustředil, když to ovšem přišlo tak mi z navijáku vypadali šroubky a o rybu jsem přišel. I proto jsem se do přívlače určené na sumce zamiloval a neustále se jí věnuji. Tento článek byl především pozvánkou pro začínající rybáře, kteří touží po úlovku sumce a doufám, že jsem poskytl pár základních tipů i rad, které vám pomohou k tomu, aby jste přelstily tyto bojovné predátory. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Sumci na přívlač ve dne a v noci

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář