Studená voda a kapři
03. 01. 2023
Nástup zimy není pro rybáře úplně beznadějné období, i když těm pohodlnějším už se mnohdy k vodě za chladného počasí nechce.
Nástup zimy není pro rybáře úplně beznadějné období, i když těm pohodlnějším už se mnohdy k vodě za chladného počasí nechce. Ale když si budeme sami pomáhat berličkami typu "co bych dělal v tomhle počasí u vody, stejně neberou", moc toho opravdu nenachytáme. Přitom výrazné ochlazení sice znamená pro kaprovité ryby omezení příjmu potravy a všeobecné snížení aktivity, ovšem neznamená to, že bychom se nemohli dočkat záběru. Jen budeme muset být trpěliví a postupovat trochu jinak, než v teplém počasí.
Je to hodně o krmení
Když zmiňuji důležitost krmené za chladného podzimního a zimního počasí, nemyslím tím extrémní zvětšení objemu krmných dávek, důležité ale také je to, aby ryby i na větší vzdálenost naše krmení zaregistrovaly. K tomu slouží nejrůznější příchutě a dipy, ovšem je třeba použít takové, které dobře fungují i v chladné vodě. Ty aromatické prostředky, které jsou založeny na bázi olejů, se totiž v chladné vodě moc dobře nešíří. Lépe se šíří látky, které se snadno rozpouštějí ve vodě, například velmi oblíbené sladké příchutě na bázi cukru, vanilkový prášek, alkoholové esence. Pokud chytáme na boilies, obětujme jich menší množství i na zakrmení v kombinaci s vytvořením pachového krmného mraku ze strouhanky, hlíny a šrotu, jen tak ryby přimějeme, aby voňavé kuličky intenzívně vyhledávaly. Skvělou přísadou do krmení je i řepka a nastrouhaný nebo namletý aromatický tygří ořech. Do krmné směsi jsou výbornou příměsí i rozdrcené nebo namočené peletky.
Jaké zvolit nástrahy?
Pokud máme velkou zásobu rousnic, můžeme je nasekat do krmení a potom na ně s úspěchem i chytat. Ovšem zájem o žížaly už s ochlazením není takový, jaký byl od jara až do konce podzimu. To platí i o bramborách a těstovinách, na rohlíky, chléb i knedlíky můžeme také rovnou zapomenout, maximálně je můžeme v menším množství přidat do krmné směsi. Také kukuřice a hrách už pomalu ztrácejí účinnost, po kterých nástrahách tedy sáhnout?
Boilies nebo něco jiného?
Právě podzim a nástup zimy je čas, kdy oceníme přitažlivost boilies. Můžeme je navíc vhodně nadipovat (opět použijeme raději prostředky na vodní bázi než ty s olejem, které se v ledové vodě moc dobře nešíří) a zvýšit tak jejich přitažlivost pro ryby. Které bolilies tedy zvolit? Velikost vybíráme podle toho, jaké ryby v dané lokalitě můžeme očekávat, pokud máme opatrné záběry a stále nemůžeme rybu zaseknout, sáhněme po menších kuličkách i háčcích, pokud nás obtěžují záběry podměrečných kapříků, použijeme boilies o něco větší.
Důležitá je bezesporu barva. Aby si ryba naší nástrahy spolehlivě všimla, tomu můžeme napomoci i nápadněji a hlavně kontrastně zbarvenou nástrahou. Na světlé dno (například ve vytěžených pískovnách) se hodí tmavší nástrahy (hnědé až černé boilies), v místech, kdy je dno tmavé (bahno, spadané tlející listí apod) použijeme světlé, výrazně zbarvené kuličky. někdy jsou účinné i fluorescentně zbarvené nástrahy, osobně je ale nepoužívám, připadají mi až moc "okaté" a zbytečně nápadné.
Zapomenout nesmíme ale v první řadě na příchuť, která může být u boilies mnohdy právě tím rozhodujícím faktorem. Do chladné vody se hodí ostřejší příchuti (chilli, česnek, paprika) i nasládlé (cukr, vanilka, banán a ovocné příchuti). Dobře fungují (hlavně na větší ryby) i boilies, které jsou obohaceny nutrienty nebo mají vysoký objem bílkovin (s příměsí jater, krillu nebo rybí moučky). Rozhodně se vyplatí zkusit nástrahu změnit po určité době, pokud se nedočkáme záběru. Když ryby boilies berou (nebo je alespoň "oťukávají"), zůstaňme u těch, o které právě mají zájem, vždyť už zítra nebo pozítří už to může být jinak.
Volba vhodného místa
S výraznějším a déletrvajícím ochlazením si musíme uvědomit, že kaprovité ryby už nevyhledávají potravu projížděním po dlouhých trasách, jak tomu bylo v letním a podzimním období. Prohledávají spíš jen určité omezené úseky, kde mají šanci najít dostatek potravy. Pokud se nám tedy podaří úspěšně lokalizovat stanoviště kaprů, je to opravdu velký pokrok. Nemůžeme totiž počítat s tím, že ryby stáhneme krmením z velké vzdálenosti na vybrané místo, spíš musíme najít místo, které si ryby samy vybraly a ryby tam přikrmovat, vzbudit jejich zájem a nakonec nabídnout tu správnou nástrahu.
Za hodně chladného počasí ještě před zámrazem bych osobně doporučil zaměřit se na stojaté vody, konkrétně na místa s hlubší vodou a v blízkosti terénních zlomů. Tedy všude tam, kde mělčina přechází do hloubky nebo kde se nachází původní koryto. Nevadí ani ledové okrajky kolem břehů, které nám sice trochu mohou zkomplikovat závěrečnou fázi zdolávání a vylovení ryby, ale jinak nejsou problémem. Najdeme-li místa, kde vtéká do rybníka nebo přehrady přítok, je to další velmi slibné místo, které navíc zamrzne až jako poslední. Vyústění odpadů a kanalizace nejsou sice nic pro estéty, ale v zimě se u nich dá vydržet a také tady vytéká většinou teplejší vody a tudíž se tu ryby zdržují a bývají při chuti. Úlovek z takového místa bych ale k odnesení domů a kuchyňské úpravě nedoporučoval, ovšem pokud si chceme jen zachytat a mít dost záběrů, někdy to za to stojí.
Vhodná jsou i hlubší místa s hodně pomalu táhnoucí vodou, nejčastěji tedy nadjezí a poklidné meandry. Díky proudění vody hladina také hned tak nezamrzne a i pomalu proudící vody rybám přináší nějakou tu potravu. V kombinaci s vhodně zvoleným krmením tedy můžeme zájem ryb upoutat a hezky si zachytat. Ale nikdy nemůžeme s aktivitou ryb počítat na sto procent, ve studené vodě je to prostě pokaždé něco jako sázka do loterie.
Nepodcenit oblečení a další výbavu
Vhodné oblečení znamená, že z pobytu u vody nebude zoufalé utrpení s drkotáním zubů, ale zase se nemusíme nabalit tak, abychom se sotva pohybovali. Prostě to chce kvalitní bundu, zateplené kalhoty, zimní boty, nějakou čepici (nejlépe i přes uši) a vhodné rukavice (které si na manipulaci s nástrahami a prutem stejně sundáme). Ohřívací polštářky do bot nebo do kapes jsou fajn bonus, nejsou ale bezpodmínečně nutné. Ono to nemá cenu plánovat příliš dlouhý pobyt u vody, pokud nastanou opravdu mrazy. Dvě nebo tři hodiny nám většinou postačí. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit oblečení od značky FISHMACHINE.
Vyhřívané bivaky a přístřešky sice prodejci doporučují, ale osobní zkušenosti s nimi nemám, ovšem kamarádi a kolegové, kteří je vyzkoušeli, moc velké nadšení neprojevovali, takže tenhle "luxus" si nadále odpustím. Když mi je opravdu chladno a ještě nechci končit s lovem, raději se projdu kousek po břehu a tím se také zahřeju. Navíc znáte to, náhoda dokáže být pěkně zlomyslná a když se člověk kousek vzdálí od prutů, někdy právě v tu chvíli dlouho očekávaný záběr přijde. Moc daleko ale nechoďte, vždyť přece víte, co o přítomnosti u prutů říká Rybářský řád.
Z dalšího vybavení bych určitě doporučil termosku s nějakým teplým nápojem, například s čajem, kávou (nebo, pokud neřídíte, klidně i s ne moc silným grogem). Klidně si vezměme i něco k jídlu, stačí obložený chléb nebo sušenky, prostě jen pro ten dobrý pocit, že se do něčeho zakousnete. Pokud si chceme sednout, potom stolička nebo křesílko s vhodnou podložkou /ti zmlsaní si vezmou třeba i elektrickou dečku a akumulátorem), já raději ale za chladných dnů postávám.
Prokletí zamrzlých oček
V chladném počasí používám raději vlasce, protože pletená šňůra má mnohem větší tendenci namrzat v očkách prutu (glycerín ani podobné prostředky moc nepomáhají, jedině speciální pasta, která je docela drahá a také to není žádný zázrak), ještě větším problémem ale je namrzání šňůry na navijáku. Když potom natrefíte na větší rybu, může být zmrzlá krusta na navijáku příčinou utržení ryby hned v první fázi souboje hned po zaseknutí. Namrzlá očka lze krátkodobě řešit ponořením prutu (tedy oček, ne celého prutu, samozřejmě) do vody, ovšem i po oklepání nám ta očka během chvilky stejně znovu namrzají. U tenkého vlasce to ale není tak výrazné a pořád s náčiním můžeme lépe manipulovat.
S rybou za mrazu opatrně
Na závěr bych jen chtěl zopakovat známý fakt, že ulovenou rybu (v případě, že si ji nechceme ponechat) bychom neměli pokládat ani na zem, na trávu a vůbec už ne na led nebo do sněhu. Ochranný sliz může totiž přimrznout velmi rychle a pak dojde při další manipulaci s rybou k jeho poškození, což znamená pro rybu značné zdravotní ohrožení. Poraněná místa se mohou zaplísnit a ryba zbytečně uhyne. Proto pokud možno rybu odháčkujme ve vodě nebo ji zbavme na měkké podložce háčku co nejrychleji a pomalu ji vraťme do vody. To se týká i "obyčejných" bílých ryb, nejen kaprů a dalších rybářsky vysoko ceněných druhů. Tak ať vám Svatý Petr dopřeje hezkou vycházku a nějaký ten úlovek i v mrazivém počasí!
Komentáře Studená voda a kapři