Inzerovat zde
Inzerovat zde

Se streamerem na velké pstruhy

22. 10. 2018
S koncem léta se pomalu chýlí ke konci i lov pstruhů potočních. Na pstruhových vodách končí posledního srpna také možnost vláčení a přitom mnohdy velcí duháci a siveni stále lákají. Jak je to s chytáním na streamery?

S koncem léta se pomalu chýlí ke konci i lov pstruhů potočních. Na pstruhových vodách končí posledního srpna také možnost vláčení a přitom mnohdy velcí duháci a siveni stále lákají. Jak je to s chytáním na streamery? V poslední době se na některých revirech objevily specifické úpravy, které lov na streamery omezují s přihlédnutím na velikost nástrahy, ale při vhodné volbě míst k lovu a správné technice chytání si ještě s velkými pstruhy můžeme užít své. Navíc se právě se streamery lze vydat i na mnohé mimopstruhové revíry, kde se hlavně duháci a siveni poměrně hojně vyskytují, kromě toho se streamery lze velice úspěšně lovit i další dravé ryby.

Konec léta dává velkou šanci na úlovek trofejního potočáka

Ačkoli tuhle krásnou, bojovnou a čím dál vzácnější rybu si už domů snad nikdo neodnese, kdo by nechtěl nějakého kropenatého fešáka ještě před dobou hájení ulovit. Při letošním kritickém stavu vody to není moc jednoduché, měli bychom se vydat spíš na větší řeky a na sekundární pásma pod přehrady, kde voda ještě není tak prohřátá. I když nízký stav vyžaduje maximální opatrnost a doslova indiánské plížení, můžeme si docela dobře vytipovat stanoviště velkého pstruha a opatrně mu přivést na dohled svou nástrahu. Postačí menší streamery, v čisté vodě se snažíme vyhnout zbytečnému rozruchu a určitě se nám podaří nějakého potočáka ošálit. Zvýšený zájem o potravu projevují především jikernačky, kterým se pomalu v břiše začínají vytvářet jikry, šikovně vedenému streameru ale neodolá ani statný mlíčák.

Chce to si přivstat

Rybářský řád nám povoluje lovit v srpnu od šesti hodin, takže žádné zdržování, všechno připravit dopředu (za šera není potom občas na navazovnání moc dobře vidět) a být v šest už u vody. Velcí pstruzi bývají aktivní zejména v noci a to vstávání za zvýšenou šanci na záběr "trofejáka" rozhodně stojí. Pohybujeme se pomalu, snažíme se krýt a nenahazujeme přímo do předpokládaného stanoviště ryby. Tam raději streamer přivedeme a zkoušíme různé techniky vedení. Někdy to chce rychleji, někdy zase pomalu, většinou u dna a nepravidelnou rychlostí, spíš jakýmsi poškubáváním. Tam, kde se vyskytují vranky, zkusme jejich napodobeniny, tmavé a hodně zatížené. Nahazování s takovou těžkou nástrahou sice není žádný med, ale právě tahle rybka bývá pro pstruha mnohdy prostě neodolatelnou nástrahou, to platí i o jejích napodobeninách. Vranka nemá plynový měchýř a tudíž se pohybuje u dna typickými krátkými "přískoky", které můžeme docela dobře napodobit. Vyskytuje se nejčastěji tam, kde je na dně kamení a další překážky, ve kterých se ukrývá, riziko uváznutí tu tedy je. Ale jak říkám, stojí to za ten risk.

Zásek a následné zdolávání ryby

Zásek by měl být pohotový, pokud používáme háček bez protihrotu (na mnoha revírech už je dokonce jediným povoleným typem), pronikne špička háčku do rybí čelisti velice snadno. Opakovaný zásek (jako to dělají někteří vláčkaři) považuji u streameru za absolutní nesmysl, spíš bychom tak rybu hned s háčku strhli. Ačkoli mnozí z mých kamarádů zdolávají i velké pstruhy "z ruky", osobně doporučuji po záseku co nejrychleji (ovšem v žádném případě zbrkle a za každou cenu) dostat volnou šňůru do navijáku a případně zkontrolovat nebo poupravit nastavení brzdy. Ty nejlehčí navijáčky s pouhým "cvrčkem" se na lov se streamery moc nehodí, to mi věřte! Právě na streamer občas máme možnost užít si souboj s opravdu velkou rybou a proto se vyvarujme jakýchkoli chyb. Lovíme většinou s trochu silnějším návazcem než na suchou nebo mokrou mušku či nymfu, i tak ale opatrného pstruha snadněji přelstíme s tenkým fluorcarbonem. Většinou na "domácí" ryby postačí průměr 0,16 až 0,18 mm. Ani na velkou vzdálenost nevyvíjíme zbytečně velký tlak, protože bychom tím mohli rybu přinutit k prudkým obratům nebo opakovaným výskokům, což bývají velice kritické momenty. Na zbytečně jemné náčiní sice máme velkou šanci na záběr, ale zdolávání se potom (s ohledem na extrémně tenký návazec) zbytečně protahuje a rybu vracíme vodě hodně stresovanou a vysílenou.

Rukou nebo do podběráku?

Kvalitní podběrák s namočenou bezuzlíkovou síťkou rybu při vylovení rozhodně nepoškodí, takže u větších ryb je to vcelku optimální řešení. Zdolávat rybu až do stavu letargického vyčerpání, abychom jí potom mohli "humánně" vyjmout háček ještě ve vodě, to může efektně vypadat, ale nebude to asi to pravé. Menší ryby samozřejmě uvolníme snadno i bez vytahování z vody, zejména na bezhrotkových háčcích. Pokud máme nad streamerem umístěn ještě takzvaný "atraktor" (což je nejčastěji malá, nápadně zbarvená muška, která slouží především k upoutání pozornosti ryby), musíme být při zdolávání a hlavně při podebírání velice pozorní, aby nedošlo k zachycení drobné přívěsné mušky do síťky podběráku. Potom by totiž nečekaný odpor mohl rybu vyprovokovat k poslednímu zoufalému pokusu o získání svobody a snadno bychom ji ztratili.

Co ta ryba na streameru vidí

U streameru je bezesporu hlavním dráždivým prvkem vhodný pohyb, napodobující poraněnou nebo prchající rybku, potom má jistě vliv barva a tvar, zahrnující siluetu napodobované rybky. Pro dojem živosti a pohybu výborně poslouží jemné peří marabou, případně kousek peří CDC, které díky jemné struktuře drží i vzduchové bublinky a streamer je potom "jako živý". Dalším oblíbeným prvkem je několik flashových vláken, sloužících k napodobení postranní čáry nebo jen pro zvýšení přitažlivosti. Osobně si troufám říci, že při lovu pstruhů na tekoucích i stojatých vodách beru tím menší vzory, čím čistší je voda. Na hlubších revírech je žádoucí i pohyb ve vertikální rovině, tedy nahoru a dolů. Sice to není tak výrazné, jako při vláčení s pilkery nebo dropshoty. ale mnohdy právě pohyb vzhůru a následné propadání nástrahy je tím, co dravce vyprovokuje. Do mělčí vody používáme streamery nezatížené nebo s několika oviny olověného plíšku v tělíčku, pro chytání na stojácích a hlubších revírech se hodí i použití tungstenových hlaviček pro zatížení v přední části nástrahy.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Se streamerem na velké pstruhy

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář