Inzerovat zde
Inzerovat zde

S vláčkou na okouny

29. 06. 2019
Lov na přívlač není je o kapitálních štikách, sumcích a candátech, s touhle technikou se můžeme vypravit i na spoustu dalších ryb. Vláčení na mimopstruhových vodách je stále velmi účinnou technikou a stejně tak výborně funguje i na vodách pstruhových. Kdo propadl například lovu okounů nebo se někdy snažil přelstít velkého tlouště, ví o čem je řeč.

Lov na přívlač není je o kapitálních štikách, sumcích a candátech, s touhle technikou se můžeme vypravit i na spoustu dalších ryb. Vláčení na mimopstruhových vodách je stále velmi účinnou technikou a stejně tak výborně funguje i na vodách pstruhových. Kdo propadl například lovu okounů nebo se někdy snažil přelstít velkého tlouště, ví o čem je řeč. Po zahájení sezóny lovu dravců na mimopstruhových vodách se první vlna silného taku na dravé ryby pozvolna zklidňuje a mnozí rybáři se vracejí spíš ke statickému chytání, ovšem vláčka má své kouzlo stále, jen zvolit to správné místo, čas a nástrahu....

Okoun bere po celou sezónu

Ačkoli vyhlášenou dobou pro lov okounů je nástup prvních zimních dnů, můžeme tyhle pruhované loupežníky lovit i přes léto, často dokonce velmi úspěšně. Musíme ale trochu zapřemýšlet a najít místa, která si okouni zvolili za své stanoviště a loviště. Na tekoucích i stojatých vodách se s trochou zkušeností dají vcelku dobře vytipovat právě takové nadějné "flíčky", kde okouny najdeme téměř s jistotou. Celoročně je spolehlivě objevíme téměř v každém podjezí, u přítoků a u mol s loďkami. V létě je dále budeme hledat v blízkosti zatopených zbytků staveb a leknínových porostů, na tekoucích revírech i v úplavech a za přírodními překážkami, za mostními pilíři a podobně. Výborným místem bývá terénní zlom dna, případně hrana bývalého koryta, na větších vodách často protahují v početných hejnech i podle pobřeží na úseku několika stovek metrů. Poránu najíždějí do drobných rybek občas tak, že to neujde naší pozornosti a nastává ten pravý okamžik - je třeba neváhat, moc se nepohybovat a nahazovat ve směru k lovícím rybám. Když v řece objevíme vymleté jámy, většinou se v nich také nějaký dravec zdržuje, někdy je právě obsadí hejno okounů.

Vhodné nástrahy - klasikou je rotačka

Když je okoun při chuti, zaútočí téměř na každou vláčenou nástrahu. Občas dokáží ale (hlavně ti větší) být pěkně vybíraví, rotačku nebo malý wobler pronásleduje i několik pruhatců současně, ale nakonec nezaútočí ani jeden. Osobně právě rotačky považuji za jednu z nejlepších nástrah, hlavně v proudné vodě. Rotační třpytka jde vodou přímočaře, pokud chceme dosáhnout nepravidelného pohybu, je toho možné docílit pohyby špičkou nebo nepravidelným navíjením, útočící ryba jen málokdy nástrahu mine, pokud to s útokem myslí vážně. Ve stojaté vodě ale mají okouni většinou dost času na to, aby si nástrahu z dálky prohlédli a potom ji často nedoberou. Jednoháček bez protihrotu postačí, ovšem pokud ho přiděláme na rotačku, na níž byl původně trojháček, nejspíš bude chodit vodou špatně a rotace bude váznout. Potom je řešením použití trojháčku bez zpětných hrotů nebo jejich zamáčknutí, malé okouny tak snadno osvobodíme bez potrhané tlamky. Osobně dávám zpravidla svobodu i těm větším, vždyť jich také na spoustě revírů neuvěřitelně ubylo. Nevýhodou rotačních třpytek je každopádně to, že i u těch nejkvalitnějších dochází ke kroucení vlasce nebo šňůry, ovšem použitím kvalitní karabinky s obratlíkem tento nešvar můžeme výrazně potlačit. Po lovu bych stejně ale doporučil vymotat dvacet nebo pětadvacet metrů vlasce či šňůry do vody "na volno" a nechat proudem vyrovnat. Lovíme-li na stojaté vodě, lze to provést tak, že vlasec (nebo šňůru) vymotáme a projdeme se s ní po louce nebo jiném vhodném terénu, ne však po silnici nebo po písku!.

Je cyankali rotačka nebo není?

Tyhle třpytky v poslední době nejsou moc vidět, já s nimi ale zažil krásné chytání a dodnes jim při lovu okounů věřím. A ony mi tu důvěru oplácejí tím, že vždycky nějakého toho naježeného raubíře zmátnou a zlákají k záběru. Jedná se o takzvané "asymetrické třpytky", které se skládají z tradiční rotačky, k níž je na protaženém drátku, tvořícím základ tělíčka třpytky, upevněna ještě drobná zátěž, nejčastěji kapkovitého tvaru. I zátěž je opatřena háčkem, případně dvoj nebo trojháčkem, mnohdy pro větší dráždivost ještě opatřeným červeným střapcem nebo barevnou ploutvičkou. Výborně se nahazují i na větší vzdálenost a nekroutí vlasec, vyzkoušejte je!

Ty nejmenší woblery

V klidnější vodě se mi velmi dobře osvědčují (hlavně v čisté a mnohdy lehce zapadlé letní vodě) miniwoblery, které mají velice dráždivý chod a i po prohlédnutí zblízka okounům musejí připadat stále věrohodné. Kde je vyšší pravděpodobnost záběru štiky, tam je třeba použít tenké wolframové lanko nebo návazec z fluorkarbonu, jinak bychom o wobler mohli snadno přijít; při záběru candáta překousnutí vlasce ani pletenky zpravidla nehrozí. A protože woblery jsou často osazeny jedním nebo dokonce dvěma trojháčky, jsou při utržení nebo ukousnutí pro rybu nebezpečné - sešitá tlama nebo jícen může být příčinou uhynutí. Asi nejúčinnější jsou vzory, které barevně napodobují malé okouny nebo pstruhy, případně drobné bílé rybky. Někdy ale okouni dávají přednost fantastickým vzorům, pokud neberou a víme o jejich přítomnosti, je třeba zkoušet a měnit. S těmi nejmenšími woblery se dobře nahazuje a pracuje na prutech ultralight a na těch, které jsou určeny na lehkou přívlač, vždyť se také jedná o nástrahy ve velikosti od dvou do pěti centimetrů! Umístit před wobler zátěž, abychom dohodili dál nebo ho dostali hlouběji - to je sice možné, ale při lovu okounů bych toto řešení nedoporučoval, chod nástrahy už nebude dostatečně uvolněný a přirozený. V létě bývají nejúčinnější malé woblery, které pracují těsně pod hladinou nebo do cca 1 metru hloubky.

Gumy všech možných typů

Pro lov okounů se výborně osvědčují i různé nástrahy, které lze shrnout do kategorie "gumy". Patří sem jigy, twistery, smáčky, rippery i kopyta, vše v menším provedení. Záleží především na prezentaci, dráždivý chod a velká pohyblivost měkkého ocásku u nástrahy bývají tím prvkem, který rybu vydráždí. Lovit můžeme i metodou zvedání a spouštění, která je neuvěřitelně účinná hlavně v místech terénních zlomů. Pokud lze lovit z loďky nebo z bellyboatu, je to obrovská výhoda, snadno vyprostíme téměř každou vázku.

Stojí za to zkusit neokoukané nástrahy i techniky

V letním období jsou to hlavně klasické popy a další hladinová dráždidla, která nám přinášejí napínavé lovy, plné adrenalinu. Na povrchové nástrahy rádi zaútočí i boleni, mnohdy se dočkáme také ataku štiky.

Výborně se osvědčují i streamery se zátěžovou hlavičkou, které lze skvěle nahazovat prutem na ultralehkou přívlač. Pokud je chceme použít na těžším prutu nebo je máme bez wolframových hlaviček, stačí použít malé sbirulino s odpovídající potápivostí.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře S vláčkou na okouny

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář