Inzerovat zde
Inzerovat zde

S feederem na dravce? Proč ne...

05. 11. 2017
Rybáři jsou koumáci a pořád vymýšlejí něco nového. Takže proč nevyzkoušet jemnou feederovou techniku na opatrné dravce, kteří se na podzim vydávají na lov drobných rybek a jsou pořád ještě docela při chuti.

Rybáři jsou koumáci a pořád vymýšlejí něco nového. Takže proč nevyzkoušet jemnou feederovou techniku na opatrné dravce, kteří se na podzim vydávají na lov drobných rybek a jsou pořád ještě docela při chuti. Princip feederu lze využít především díky tomu, že mnohé dravé ryby jsou při záběru velice opatrné a právě jemná, citlivá sestava přináší občas až nečekané úspěchy. Zaměřit se můžeme především na lov candátů, mníků a okounů, kteří s koncem roku zůstávají aktivní, stejně jako jelec tloušť, který je při chuti prakticky celoročně, případně začátkem podzimu také bolen. Pro lov velkých, bojovných dravců, tedy především štiky a sumce se ovšem feederová technika skutečně moc nehodí.

Náčiní bude třeba trochu důkladnější

Pro důraznější zásek a zdolávání ryb zvolíme nejlépe pruty v kategorii MEDIUM nebo lehčí HEAVY, záleží na předpokládané velikosti ryb a použitých nástrahách. Vlasec postačí o průměru 0,18 až 0,25 mm, hmotnost zátěže se bude podle potřeby odhození pohybovat v rozmezí od patnácti do třiceti gramů, na proudnější řece sáhneme i po zátěži kolem 30 gramů. Velikost háčku musí odpovídat velikosti nástrahy. Protože budeme pravděpodobně chytat především na mrtvé rybky, měla by délka ramínka dosahovat přibližně třetiny až poloviny dálky nástražní rybky. Vždy používejme pouze jednoháček, pro lepší vyprošťování doporučuji modely bez protihrotu (s lehce zploštělou špičkou) nebo s nepříliš výrazným protihrotem. Rybku můžeme pro jistotu na jednoháček dodatečně zafixovat ještě tenkým drátkem nebo nití. Pokud používáme část mrtvé rybky, hodí se prošívací jehla, které nám umožní navléknout nástrahu na háček přesně podle potřeby. Použít lze i živou rybku, tento způsob lovu je v posledních letech ale považován za málo etický a navíc má živá rybka tendenci zaplétat se do kmenového vlasce.

Co dáme do krmítka a co na háček?

Krmítko můžeme naplnit směsí pro drobné rybky, kterou je přilákáme a vzbudíme tím následně pozornost dravce, případně ho nahradíme jednoduchou zátěží. Pokud do krmné směsi přidáme kousky rybího masa nebo vnitřností, můžeme tím pro některé ryby výrazně zvýšit přitažlivost nástrahy, rybí čich je skutečně dokonalý a mník nebo úhoř ucítí kořist v proudu na značnou vzdálenost. Na stojaté vodě postačí kulovitá zátěž nebo olůvko hruškovitého tvaru, v silnějším proudu použijeme raději plochou zátěž, která se na dně nebude převalovat. Zátěž vždy upevňujeme na nejslabší vlasec v montáži, aby v případě vázky došlo k jejímu odtržení bez ztráty dalších návazců nebo i kmenového vlasce se závěsem. Nástražní rybky používáme ve velikosti kolem 5 centimetrů, z větších si odřízneme cár nebo ocásek, v nouzi lze samozřejmě použít i přední část rybky. Na stojaté vodě lze použít i rybky větší, v proudu by už ale jejich použití mohlo vyvolávat dojem falešných záběrů. Vhodné jsou i drobné filety z nástražních rybek, které se snadno naučíme seříznout. Háček potom vybíráme vždy s ohledem na velikost nástrahy. Pokud nám v proudu rybky na jednoháčku moc dobře nedrží, můžeme použít i různé systémky, s nimiž je nastražování sice o něco zdlouhavější, ale udrží rybku v požadovaném tvaru.

Záběr rozlišíme pomocí terče nebo světélka

Rozpoznat záběr za plného světla nebývá u lovu na feeder žádný problém, občas jsou ale světelné podmínky horší a záběry na konci sezóny velmi opatrné. Abychom žádný "neprošvihli", je dobré použít například osvědčený kontrastní feederový terč, jenž nám umožní spolehlivě sledovat špičku prutu. V mlze nebo v šeru poslouží velmi dobře jednoduché odlamovací jednorázové chemické světélko, k jehož upevnění je většina feederových prutů připravena úchytem na špičce. Jinak dobře drží i kouskem lepenky, žádný problém tedy nebude, pokud na jemné špičce úchyt není. Pro lov úhořů a mníků lze použít i lehké rolničky, které svým zvukem na záběr také spolehlivě upozorní.

Montáž přizpůsobíme podmínkám

Jednoduchý páternoster bude asi tím nejvhodnějším, co pro lov s mrtvou rybkou vymyslíme. Nemá cenu spekulovat nad nějakými zbytečně komplikovanými sestavami, raději vycházejme z vyzkoušeného a léty prověřeného. Složitější sestavy mají tendenci zamotávat se buď při nahazování, nebo pohybem nástrah v proudu, záběr potom nezaregistrujeme vždy včas. Jen trochu prodloužíme závěsy, ten delší může mít až kolem metru a ten kratší postačí v délce kolem padesáti centimetrů. Tak dáme dravci potřebný čas na to, aby mohl s uchvácenou nástrahou kousek popojet a současně tak zvýšíme svoji šanci na úspěšný zásek. V silnějším proudu závěsy přibližně o třetinu zkrátíme, aby se zbytečně nekroutily. Feeder je vhodnou metodou na opatrné dravce, kteří berou nástrahu s největším citem, navíc se výborně osvědčuje tam, kde jsou na dně ostré kameny nebo pásy škeblí i ostrými okraji lastur. Právě použití feederu nám totiž umožňuje prakticky okamžitý zásek a navíc je tento působ lovu k rybám šetrnější, než dlouhé vyčkávání, než dravec nástrahu dostatečně hluboko polkne. Na feeder jsou dravci zpravidla chyceni za okraj tlamy a nebývá v případě potřeby žádný problém je rychle uvolnit. Souboj s větší rybou si navíc na jemný feederový proutek s tenkým návazcem můžeme pěkně vychutnat.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře S feederem na dravce? Proč ne...

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář