Inzerovat zde
Inzerovat zde

S boilies za kapřími velikány

20. 08. 2020
Ulovit velkého kapra, to je cílem mnoha rybářů. A když ho uloví, chtějí ulovit ještě většího, překonávat nastavenou hranici, je to výzva, které neodolají. Dříve byl úlovek velkého kapra věcí, o které se mezi rybáři dlouho mluvilo a šlo spíš o něco ojedinělého, v současné době se zvýšil počet kaprů v našich vodách i jejich průměrná velikost, některé revíry jsou velkými kapřími mohykány dokonce přímo vyhlášené.

Ulovit velkého kapra, to je cílem mnoha rybářů. A když ho uloví, chtějí ulovit ještě většího, překonávat nastavenou hranici, je to výzva, které neodolají. Dříve byl úlovek velkého kapra věcí, o které se mezi rybáři dlouho mluvilo a šlo spíš o něco ojedinělého, v současné době se zvýšil počet kaprů v našich vodách i jejich průměrná velikost, některé revíry jsou velkými kapřími mohykány dokonce přímo vyhlášené. Však se také mnoho rybářů specializuje právě na lov kapitálních kaprů a raději prosedí u vody několik dnů bez záběrů menších ryb, aby se konečně dočkali toho vytouženého velikána. Pokud se chcete za vysněným velkým kaprem vydat cíleně, vyplatí se využít zkušeností zkušených kaprařů a vyhnout se tak začátečnickým chybám. Jak tedy na ně?

Kde hledat velké kapry?

Najít to správné místo, to je první krok k úspěchu. Stanoviště velkých kaprů a místa, kde vyhledávají a přijímají potravu, ta nejsou po celý rok stejná. Vždy je třeba vycházet z konkrétních podmínek a brát v úvahu zkušenosti z praxe. Někdy i intenzita slunečního svitu, tlak vzduchu nebo směr větru a další faktory mohou výběr vhodného místa k lovu výrazně ovlivnit.

  • NA JAŘE jsou nejvhodnějším místem k lovu velkých kaprů určitě mělčiny, kde se voda nejdříve prohřívá. Díky teplejší vodě se tu nachází více potravy a mnohdy se dočkáme opravdu pěkného úlovku i pouhých pár metrů od břehu. Takže k vodě pěkně po špičkách, po indiánsku! Velmi dobrá místa se nacházejí i poblíž porostů leknínů nebo u rákosí. Zvířený kal nebo bublinky ze dna ryby občas prozradí, pomohou často i kvalitní polarizační brýle.
  • V LÉTĚ je už voda o hodně teplejší a kyslíku v ní ubývá, takže ryby samozřejmě preferují trochu jiná místa. I velké kapry můžeme potom zastihnout u přítoků a v úsecích pod jezy, kde je voda přece jen víc okysličená. K okysličení dochází i při dešti nebo při bouřkách, takže v té době se aktivita ryb zvyšuje. Na stojatých vodách to platí i pro dobu, kdy se zvedne silnější vír, rozčeří hladinu a tím se zlepší okysličení vody. 
  • S nástupem PODZIMU se aktivita kaprů krátkodobě zvýší (ryby si dělají tukové zásoby na zimní období), ale potom už se výrazně snižuje. Ovšem s ohledem na menší množství snadno dostupné potravy máme pořád velkou šanci ulovit i skutečně kapitálního šupináče nebo lysce. Navíc existují místa, kde kapry najdeme i v této době a stále budou při chuti, musíme ale počítat i se záběry menších ryb. Jsou to na stojatých vodách především původní koryta a výrazné terénní zlomy, kde díky proudění vody ve vertikální rovině nebývá o potravu nouze ani v této době, ryby ale jsou aktivní jen v určité době, často se období braní a pasivity během dne střídají. Jinak v chladnější vodě hledáme velké kapry spíš v hloubce, za slunečných dnů ale někdy vyjedou i do mělčích partií.

Boilies jsou pro kapry jako dělané

Chytání na boilies je mezi rybáři v posledních letech velmi rozšířené, jak ale selektovat menší ryby a nabídnout svoji nástrahu těm největším? Univerzální rada samozřejmě neexistuje, ovšem pár osvědčených triků lze vyzkoušet. Už samotnou volbou nástrahy můžeme ovlivnit to, které ryby se o ni budou zajímat a vezmou ji do tlamky. Jednou z osvědčených cest je použití TVRÝCH BOILIES, které přináší některé neoddiskutovatelné výhody. Vydrží ve vodě značně déle pevné a tudíž odolávají "oždibování" od menších ryb, navíc ryby nerušíme častým stahováním, kontrolou a opakovaný nahazováním montáže. Vždyť právě to je jedna z věcí, na které velcí kapři často reagují zvýšenou opatrností nebo opuštěním podezřelého krmného místa. A pokud pod háček na závěs umístíte rovno dvě nebo i tři kuličky boilies běžné velikosti, menší ryba takovou nástrahu sebere jen těžko, zatímco opravdu velký kapr s tím nemá nejmenší problém. Tvrdší kuličky boilies si také lépe udrží vůni dipu nebo jiných aromatických látek, které použijete ke zvýšení jejich přitažlivosti. A že výrazná pachová stopa hraje občas při lovu kaprů důležitou roli, to ví přece asi každý!

Vhodná montáž

Určitě se vyplatí použít jednoduchou bezuzlovou montáž závěsu, která zaručuje správné položení kuliček vůči háčku a přispívá tak ke spolehlivému záseku. Zátěž potom lze fixovar napevno, jako průběžnou nebo jako odpadávající. Právě pevné uchycen bývá při lovu velkých kaprů nejvhodnější, protože napomáhá k hlubšímu zapíchnutí háčku do kapří tlamky i v případě, že po nasátí není háček dost dobře zapíchnutý v pysku. To ostatní montáže tak úplně neumožňují.

Návazce, háčky a zátěže

Vždy je vhodné, aby návazec byl co nejméně nápadný. Někdy nepůsobí rušivě ani tak jeho síla (návazce bývají často měkké a poddajné), ale rybu může vyplašit nebo odradit od záběru třeba nevhodná barva. Takže volme neutrální barvu, nejlépe podle typu dna. Při lovu na dně použijme návazec, který se nevznáší, ale je těžší než voda a tudíž leží spolehlivě na dně, nezamotá se a nebude rušit. Lov na volně se vznášející nebo plovoucí boilies vyžaduje návazce průsvitné, barevně pokud možno neutrální. Při použití fluorkarbonu využíváme toho, že díky shodnému indexu lomu světla je tento materiál ve vodě téměř neviditelný, ovšem je třeba počítat s tím že je také poměrně tuhý, silnějším průměrům se tedy pokud možno vyhneme. Navíc pozor na to, že se snadno uřízne v uzlu, ačkoli jinak vykazuje neuvěřitelnou pevnost v tahu!

Šokový návazec

Při lovu velkých kaprů je nezbytnou součástí sestavy šokový návazec, zhotovený většinou z vlasce o síle o průměru přibližně 0,50 až 0,60mm, případně z pletené šňůry s velkou nosností. Délka postačí přibližně pět až šest metrů, důležitý je ale spolehlivý uzel. Osobně bych doporučil použít "pružný uzel", který rybáři často používají i pro spojování vlasců o různé síle (například při zhotovování ujímaného muškařského návazce). Použitím šokového návazce nejen zabráníme oděru nebo dokonce přetržení šňůry, ale současně omezíme i namáhání kmenové šňůry, je také šetrnější k rybám, pokud se dostane do kontaktu s jejich tělem.

Nástrahy a krmení

Bez krmení se ani lov velkých kaprů neobejde. Můžeme zakrmit buď PROSTROVĚ, tedy do nového místa pravidelně, nebo V PRUHU, kdy se snažíme strefit do cesty velké rybě a přilákat ji na své zvolené lovné místo. Pokud se chceme soustředit na jedno konkrétní místo, je možné zakrmit CÍLENĚ, v takovém případě k soustředění krmné směsi na relativně malé místo použijeme klasické závěsné krmítko, PVA sáčky, zakrmovací loďku, krmnou bójku nebo zakrmíme z lodi. Ani pro velké kapry to s krmením nepřeháníme, nechceme přece, aby ryby byly rušeny spoustou menších, které by se mohly na zakrmené místo hned sjet.
A které boilies použít? Jak jsem už výše zmínil, dobrou volbou jsou tvrdší kuličky o větším průměru, podle situace buď potápivé nebo lehce se vznášející, které nezapadnou do případné vrstvy bahna na dně. Pro dlouhodobé chytání (na revírech, kde je povolen i lov přes noc) je vhodné použít boilies s extra dlouhým rozpadem, časté přehazování nástrahy by mohlo právě zkušené, velké kapry odradit.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře S boilies za kapřími velikány

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář