Inzerovat zde
Inzerovat zde

S bellyboatem za tečkovanými krasavci

24. 11. 2016
Lov Pstruhů z bellyboatu nabízí hned několik výhod. Které to jsou a jakým způsobem se dá z bellyboatu chytat? To vše se dozvíte v tomto článku.

Na jezerech a údolních nádržích se pstruhovou nebo smíšenou obsádkou se v posledních letech už s muškaři setkáme zcela běžně, ačkoli dříve rybaření na "stojáku" bylo především doménou ostatních rybolovných technik. Právě na takových velkých vodách mají muškaři při nahazování ze břehu často prakticky neřešitelný problém v místech, kde hned za rybářem rostou vysoké stromy nebo se v těchto místech nachází jiná překážka. V takovém případě je použití bellyboatu skvělým řešením, jež nám přináší i spoustu dalších výhod. Podívejme se tedy na přínosy i zápory používání bellyboatu trochu zevrubněji.

Hodí se nejen pro muškaře

Při nahazování muškařským prutem slouží k dopravení umělých mušek na požadované místo hmotnost muškařské šňůry, tudíž většina praktikovaných hodů vypadá tak, že ji vodíme se smyčkách nad hlavou až do okamžiku položení na hladinu. Potom je volný prostor za zády rybáře opravdu potřeba, ačkoli existují i techniky hodu, se kterými si v takových obtížných podmínkách sice jakžtakž poradíme, rozhodně to ale není ono. Navíc se občas ryby zdržují jako naschvál o několik metrů dál, než kam dokážeme s maximálním nasazením dohodit, v tom případě je právě tohle "plovoucí křeslo" doslova k nezaplacení.
Na bellyboat ale můžeme nasednout i s vláčecím vybavením, na pstruhových i mimopstruhových vodách je spousta míst, kam se kromě bellyboatu dostaneme pouze s lodičkou. Jsme poměrně dobře mobilní a nejsme odkázáni na ostatní rybáře (jako tomu občas bývá při společném chytání z loďky), takže v pohodě budeme prozkoumávat ta doposud nedostupná místa, po kterých jsem zatím jen mlsně pokukovali. Pokud se dobře oblékneme, není problém bellyboat využít i pro podzimní a zimní lov okounů a candátů, bohatý úlovek nám bude zaslouženou odměnou. S bellyboatem se můžeme také vypravit na plavanou, lovit kolem rákosí a v místech, kam rybáři ze břehu nedohodí ani náhodou.

Obavy z hloubky pod sebou?

Moderní bellyboaty nabízejí velký komfort a samozřejmě výrobci myslí v maximální možné míře i na bezpečnost rybáře. Tady se dostáváme ke konstrukci plavidla - je tvořeno soustavou plastových nafukovacích vaků v textilním obalu. Nejčastěji jsou to dva boční plováky (někdy pro větší bezpečí ještě zdvojené díky vnějšímu a vnitřnímu obalu), u luxusnějších modelů je nafukovací i sedátko a zádová opěrka, levné modely pak mají tyto součásti řešeny z překližky nebo pěnové hmoty. Složit i nafouknout bellyboat je otázkou chvilky, až už použijeme ruční pumpu nebo elektrický kompresor, v přední části je umístěna síťovaná podložka (většinou i s natištěnou mírou) a rozpěrka v kombinaci s dalším bezpečnostním popruhem. Nosnost bellyboatů bývá kolem 120 až 150 kilogramů, stačí si jen vybrat ten správný typ. A jedete si, kam chcete, opravdu se není čeho obávat...

Jak se bellyboat řídí a co je třeba znát

Ovládání bellyboatu není nic složitého, jen je zapotřebí si prostě uvědomit a zafixovat, že pojedeme pozpátku, takže zpočátku se párkrát podíváme dozadu, později už se naučíme vytyčit si trasu a dodržet ji. Pohyb ploutvemi není zapotřebí provádět žádnou zvláštní silou, jakmile bellyboat uvedeme do pohybu, klouže snadno po hladině. Podle celkového řešení rybář sedí zčásti ve vodě nebo nad hladinou, obě řešení mají své klady i zápory - při nízkém posedu nám tolik nevadí případný vítr , vanoucí nežádoucím směrem, pokud sedíme výš, lépe se nám nahazuje (především muškařským prutem), ale za silnějšího větru musíme svou pozici udržovat nebo stále dorovnávat, pokud se nechceme nechat odnést nevědomky až kdovíkam. Použití plovoucí kotvy je sice možné, ale při zdolávání je to hned další riziko zamotání vlasce nebo šňůry. A stahovat kotvu po záseku během souboje s rybou? Nenechte se vysmát. Pro transport boatu na kratší vzdálenost kolem vody výborně poslouží popruhy, které upevníme pomocí karabinek na spodní část bellyboatu a ten následně odneseme jako lehký batoh až na požadované místo.

Rybářské katamarany, kajaky a pontoony

Můžeme si pořídit i další varianty lehkých rybářských plavidel, sem patří velmi stabilní pontoonny, katamarany a kajaky. K jejich přesunu na hladině slouží většinou vesla nebo pádla, kde je to povoleno, lze použít i pomocných elektrických motorků. Tato plavidla jsou ale už méně skladná a také o něco dražší, poskytují však větší uživatelský komfort. Konečný výběr je vždy na nás a našich možnostech i potřebách. Chytání z bellyboalu rozhodně stojí za vyzkoušení, můžete si přece na první pokusy vypůjčit od kamaráda nebo na mnoha soukromých revírech od výdejce povolenek. Tak vzhůru na vodu!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře S bellyboatem za tečkovanými krasavci

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář