Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rychlé vycházky

09. 06. 2016
Každý určitě někdy zatouží využít ještě trochu času po práci a vyrazit na ryby. Čas na zakládání krmného místa není a při lovu na plavanou je to ta základní věc, kterou je potřeba udělat. V tomto článku si ukážeme lov se speciálním splávkem bez předkrmování.

Nedávno jsem narazil v rybářském obchodě na zvláštní splávek, který měl na spodu otvory. Ihned mi bylo jasné o co jde a tak jsem jich vzal rovnou několik druhů a gramáží pro testování. Pán za pokladnou mi řekl, že to nazývají jako splávek na červy. Bylo šest hodin večer a já měl ještě hodinku volného času, proto jsem se rozhodl této chvíle využít, zajet na nejbližší stojatý revír a splávek vyzkoušet. 

Po příjezdu k vodě tedy rozbaluji matchový prut a chystám si masné červy. Vycvakávám starý angličák z karabinky a chci ho vyměnit za ten nový, ale to se nekoná. Tyto splávky na červy mají totiž mnohem širší a větší uchop, proto převazuji celou montáž a volím větší karabinku. Ani jsem to ještě nevyzkoušel a už minuty ubýhají...

Po navázání nejprve pár minut přemýšlím nad tím jak to přesně funguje a jak splávek otevřít. Je to velmi jednoduché u většiny případů má splávek ze spodu otvor, který se dá s trochou síly otevřít, poté se dovnitř nasypou masné červy, splávek se uzavře a jde se na věc. 
Nijak neklipuji nebo neoznačuji vlasec, jelikož si myslím, že je to zbytečné, protože propadávající červy pozobou ryby ještě než dopadnou vůbec na dno. Zarážku hloubky posunuji asi na třicet centimetrů od splávku, takže i s forpasem by se měl můj háček s nástrahou pohybovat zhruba padesát centimetrů pod hladinou. 

Za aktivní necelou hodinku lovu jsem si nakonec příjemně spestřil den a docela dobře zachytal, byly to ovšem jen menší rybky do dvaceti centimetrů. Na háček jsem zkusil použít kukuřici, ale změna se nekonala jen jsem na záběr od menší ryby čekal déle. Do příště jsem si dal tedy za úkol vymyslet něco jakým způsobem upoutat i větší ryby. 

Další vycházka se tedy konala hned další den, když jsem měl volné dvě hodinky. Rovnou vám mohu říct, že to dopadlo stejně jako předchozí den, tedy v podobě menších plotic a cejnků. Zjistil jsem však dost užitečných informací a zase mě napadlo něco nového pro příště. Mimo masných červů jsem do splávku zkoušel dávat krmení a doufal jsem, že se bude pomalu trousit kousek po kousku ke dnu. Krmení mi ovšem ještě více navlhlo, splávek se potápěl a pak mi dokonce nešlo vydělat z vnitřku, takže tuto volbu rozhodně nedoporučuji. Zkusil jsem i strouhanku a dopadlo to stejně. Na příště jsem měl ovšem vymyšlený trhák.

Na další den a další vycházku se připravuji už doma a do mixéru sypu kukuřici. Doma se na mě jen nevěřicně dívají a kroutí hlavou. Nic méně rozmixovanou kukuřici mám a vkládám ji do misky, rychle to balím a opět vyrážím aspoň na hodinku na ně. 

Vyměňuji forpas za jiný s trochu větším a pevnějším háčkem, abych se nemusel bát použít kukuřici na háček. Do splávku plním rozmixovanou kukuřici a nahazuji. Prvních pár náhozů a jsou z toho jen o něco větší plotice. Nic méně neztrácím naději a zkouším opět nahodit co nejdál to jde. Vidím jak menší rybky šijou do krmítka, které se neustále hejbe ze strany na stranu a z ničeho nic se splávek začne rychle potápět. Zasekávám a zdolávám pěkného kapra, který má rovných padesát centimetrů. Na matchový prut a bez žádného předkrmování celkem slušná ryba. Ještě mi zbývá trochu času a tak stále chytám. Za dvě hodinky se mi podařilo chytit několik plotic, ale především tři kapři a jeden amur. 

V několika dalších krátkodobých vycházkách jsem zkoušel ještě spoustu dalších věcí, ale rozmixovaná kukuřice se mi nakonec projevila jako ta nejefektivnější volba. Byl jsem velmi mile překvapen, že i když si vyrazím s plavačkovým prutem na hodinku k vodě jsem schopný chytit i dva tři kapry. Tento splávek na červy má určitě něco do sebe a doporučuji ho vyzkoušet právě zejména na krátkodobých vycházkách, kdy nemáte čas zakládat krmné místo, ale prostě a jednoduše si máte chuť zachytat po pracovním dni. 

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rychlé vycházky

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář