Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov v zátoce Grankullavik

Článek o rybolovu ve Švédsku, konkrétně v oblasti Grankullavik – úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Na velmi známém ostrově Oland leží zátoka jménem Grankulla, kterou každým rokem navštěvuje čím dál více rybářů ve snaze posunout svůj rekord zase o něco dál a užít si chvíle pohody v tomto nádherném revíru. Tato zátoka je velmi šikovně chráněna před větrem a tak zde lze lovit téměř za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Voda je zde velmi čistá, brakická, která je celoročně chladná, což vyhovuje zdejším predátorům. V této impozantní zátoce najdeme spoustu štik a okounů, jejichž potravou jsou většinou plotice, těch je tu také dostatek a tak při výběru nástrah na to myslete, jelikož mnohdy obyčejná imitace plotice je tou nejlepší volbou. V zátoce ovšem můžete narazit také na sledě, platýse a přes léto na mořské jehlice. Na jaře zde můžete také narazit na mořské pstruhy, kvůli kterým sem rovně jezdí spousta rybářů. Nebývá zde výjimkou, že se chytí štiky o hmotnosti deset kilogramů a více a tak zde o opravdu pěkné ryby nemusí být nouze.

V letním období je zde veliký turistický tlak, jelikož sem jezdí celé rodiny s dětmi, ve zdejším okolí totiž najdeme spoustu zajímavých cyklotras a navíc i nádherné písčité pláže.

Zdejší rybářský revír

Celkovou plocha zátoky Grankullaviken je ohromných šest set hektarů. Ve většině případů jsou zde hloubky od jednoho do tří metrů, někde ovšem najdeme hrany do pěti až deseti metrů, což jsou mimochodem velmi zajímavá místa pro rybolov, jelikož u těchto hran se zdržují po většinou pěkní dravci, kteří čekají na proplouvající hejna rybiček. Jinak je zátoka Grankullaviken vesměs velmi mělká a tak sem pravidelně přijíždějí ryby z moře za účelem tření.

Rybí druhy, které je možné zde ulovit

  • Chytit zde můžete například již zmiňované mořské pstruhy, kteří se nejčastěji chytají na mysech v severozápadní části ostrova. Nejtěžší pstruh mořský, který byl zde uloven, vážil bez dvaceti dekagramů rovných deset kilo.
  • Dále zde můžete samozřejmě narazit na štiky, prozatím je zde rekord, který vážil rovných čtrnáct kilogramů. 
  • Běžně se zde chytají okouni okolo jednoho kilogramu, největší zaznamenaný okoun vážil dva kilogramy. 
  • Mezi další druhy ryb, na které můžete narazit v zátoce, patří jelci, úhoři, jehlice a platýsi.

Sezóna

Na mořské pstruhy se vyplatí sem vyrazit od října až do konce prosince nebo od března do května. Štiky můžete lovit po celý rok, ale počítejte s tím, že přibližně od června do září jsou úlovky štik vlivem oteplení a zdejšího cestovního ruchu slabší. Zároveň v měsících duben a květen je zde lov štik zakázán. Další omezení je to, že od měsíce června do měsíce března si rybář může ponechat nanejvýš jednu štiku od padesáti do pětasedmdesáti centimetrů za den.

Techniky rybolovu

Nejčastěji se zde loví na přívlač, pochopitelně si s sebou můžete vzít i muškařský prut, který využijete zejména při lovu mořských pstruhů, v poslední době je, ale čím dál více populární také lov štik na streamer s muškařským prutem.

Vybavení pro rybolov

Pro lov štik a mořských pstruhů doporučujeme prut o délce 2,4 až 2,75 metru s gramáží 20 až 50 gramů, dále vlasec s průměrem od 0,25 do 0,30mm. Nejčastěji používané nástrahy jsou twistery, wobblery, plandavky.

Pro lov okounů se vybízí použít prut o délce 2,1 až 2,75 metru a gramáží od 5 do 25 gramů se smekacím navijákem a kmenovým vlascem o průměru 0,20 až 0,25 mm. Mezi fungující nástrahy opět patří twistery, wobblery, rotačky či plandavky.

Aktivity v okolí

Pokud se vám zrovna nebude chtít na ryby, můžete vyrazit za turistikou, případně si vypůjčit kolo v areálu ubytování a projet se po zdejší nádherné krajině. Jinak tu najdete například tenisové kurty nebo si můžete užít windsurfing a v létě koupání na pláži.

Ubytování

Na břehu zátoky Grankullavik najdete areál s více než čtyřiadvaceti chatami. Každá chata je plně vybavená a tak v ní najdete sprchu, záchod, kuchyň, topení a ložnice. Chaty jsou koncipovány pro čtyři nebo pro šest osob.

V hlavní budově si pak můžete například vyprat oblečení nebo se domluvit na půjčení veslice, motorové lodě, kola a podobně. Asi dvě stě metrů od kempu najdete také obchod s potravinami.

Doprava

Nejvhodnější je sem dojet trajektem. Ve své podstatě pojedete z Prahy do Německa a to konkrétně do Rostocku a odtud trajektem do švédského Trelleborgu. Cesta trajektem bude trvat přibližně šest hodin, jakmile se vylodíte, tak už rovnou můžete vyrazit směrem na zátoku Grankullavik.

Dopravit se sem samozřejmě můžete i letecky, ale to považuji za dražší možnost. Nehledě na to, že byste pravděpodobně byli nucení si na letišti navíc zapůjčit automobil.

Ceny

  • Za týden pronájmu chaty pro čtyři osoby zaplatíte zhruba 15 až 24 000Kč, záleží na období, v kterém pojedete. 
  • Za týden pronájmu chaty pro šest osob zde zaplatíte zhruba 18 až 28 000Kč, opět záleží na období, v kterém pojedete. 
  • Zapůjčení ložního prádla vás vyjde na 300Kč na osobu 
  • Závěrečný úklid stojí 2 7000Kč na chatu 
  • Pronájem 4,4 metru dlouhé lodě osazené o motor 4HP stojí 7 500Kč na týden 
  • Povolenka k rybolovu je zahrnuta v ceně ubytování 
  • Průvodce, který vás vyveze na los mořských pstruhů a lososů stojí 6000Kč za šest hodin

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov v zátoce Grankullavik

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář