Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov v souostroví Aland ve Finsku

Článek o rybolovu ve Finsku, konkrétně v souostroví Aland - úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Aland je souostrovím, které čítá více než tisíce ostrovů a nachází se mezi Finskem a Švédskem, konkrétně sto padesát kilometrů od známého Stockholmu.

Zdejší okolí vás uchvátí, najdete tu především skvělé rybářské lokality, ale také zároveň nádhernou přírodu, klid a pohodu, kterou si dozajista na své rybářské dovolené budete chtít užít. Poblíž totiž nejsou žádná velká města, či průmyslové areály a tak zde načerpáte i čerstvý vzduch, ale především spoustu fotek, abyste měli na co po návratu domů vzpomínat.

Do těchto vod jezdí rybáři z celé Evropy a není se čemu divit. Nejen kvůli výše popsaným zážitkům, ale také především kvůli nádhernému rybolovu, je tu totiž spousta rákosin, ostrůvků, mělkých i hlubokých pasáží, nádherné zátoky, takže ve stručnosti ideální místa pro veliké predátory, na které zde můžete narazit na každém rohu. Finové se o své revíry velmi dobře starají, před pár lety dokonce vyšlo v platnost omezení počtu vydaných povolenek a výrazně se i zpřísnily pravidla rybolovu a počtu ponechaných ryb. Tento krok se ovšem projevil jako správná volba, jelikož zdejší rybí osádka je rok od roku větší a taktéž se loví rok od roku více trofejních ryb.

Teď už k samotnému rybolovu

Zdejší revíry mají z pravidla hloubku od jednoho do čtyř metrů, některé revíry v některých pasážích dosahují hloubky až dvanácti metrů. Zdejší břehy jsou zarostlé vodní vegetací a rákosím, v některých místech naopak kamením, kde se skrývají pod vodou různé hrany. Na všech těchto místech se tedy pravděpodobně mohou skrývat predátoři a tak o výběru vhodného místa zde nikde není nouze. Pokud bych měl Aland shrnout, tak se ve své podstatě jedná o jedno velké jezero s velikým množstvím ostrovů a navíc s výraznou členitostí. Samozřejmě ale neberte výraz veliké jezero vážně, těch jezer je zde zkrátka spousta a tak jich můžete vyzkoušet hned několik.

Rybí druhy, které zde můžete ulovit

Sezóna rybolovu zde začíná v dubnu a končí v říjnu, níže si popíšeme jaké ryby zde můžete ulovit a v jakém období na ně vyrazit.

Štika obecná

Začnu od predátora, který je nejčastějším terčem rybářů, kteří sem jezdí. Na lov štik je ideální vyrazit v období května až do června a poté od září do října.  Největší štika, která zde byla ulovena měřila nádherných sto třicet šest centimetrů, což už je opravdový krokodýl a nebudeme si nic nalhávat, po takovém úlovku zkrátka touží každý z nás.

Okoun říční

I okouny a v nemalých velikostech zde můžete ulovit. Mnohdy zde dorůstají velikosti okolo padesáti centimetrů. Tyto ryby lze chytit prakticky po celý rok, jejich aktivita totiž nikdy neutichá. Největší okoun zde zdokumentovaný měřil padesát čtyři centimetrů.

Candát obecný

Pro jeho lov je nejlepší sem vyrazit v období června, července či v srpnu.  Sice zde není tak dominantní jako štika, ale s trochou štěstí můžete narazit i na opravdu pěkného candáta.

Mořský pstruh

Tyto ryby máte možnost ulovit na mořském pobřeží a zdržují se zde v období dubna, května a poté koncem října a v prosinci. Ulovit je můžete přívlačí, poslední dobou je ovšem stále populárnější muškaření a tak se zde můžete často potkat i s muškaři, kteří loví nejen tyto nádherné ryby.

Losos

Ty máte možnost ulovit na volném moři, na které můžete vyrazit v pronajaté lodi s kapitánem.

Techniky rybolovu

Chytat zde můžete na přívlač, s muškařským prutem, ale také na plavanou či položenou. Loví se z pronajatých loděk v brakických vodách, což je ve své podstatě mírně slaná voda. Nejčastěji lovené štiky, okouni a mořští pstruzi se loví na přívlač, ale stále oblíbeným způsobem rybolovu je také lov na nástražní rybičky, či na streamer. Okouny většinou budeme chytat pomocí přívlače či na nástražní rybku, mořské pstruhy také na přívlač nebo na mouchu, lososa máte možnost ulovit pomocí trollingu, když vyrazíte na otevřené moře. Dávejte pozor na to, že rybolov na živé nástražní rybičky je zakázán, lov na mrtvou rybku ovšem povolen, ale není zde tolik preferovaný a oblíbený.

Vybavení

Na lov štik, candátů nebo mořských pstruhů přívlačí, vám postačí prut o délce 2,3 až 2,75 metru s gramáží 20-50 gramů, smekacím navijákem osazeným o vlasec s průměrem 0,25 až 0,30 mm. Úspěšné a nejčastěji používané nástrahy jsou wobblery, twsitery, pilkříky, plandavky či rotačky.

V obou případech, tedy když použijete silon či šňůru je nutné použít kvůli častému výskytu štik wolframové lanko, které odolá štičím zubům. Zároveň když používáte šňůru, je dobré udělat sedmdesát až sto centimetrů dlouhý návazec například z neviditelného fluorcarbonu a poté použít lanko.

Nebývá zde výjimkou, že jeden rybář dokáže ulovit více než sto štik během jednoho týdne. Ty největší přesahují hranici jednoho metru délky. Pokud zde budete poprvé, je dobré se poptat člověka, u kterého budete ubytování, jakým způsobem zde lovit, případně kde jsou dobrá místa pro rybolov, jelikož většinou rybáři, kteří sem jezdí poprvé, nebývají tolik úspěšní.

Pravidla rybolovu

Lovit ryby můžete pouze na revíru, na který máte vydaný povolenku. Pokud byste se chtěli vydat i jinam, je potřeba poprosit vašeho pana domácího nebo nějaké ze zdejších rybářských průvodců, aby vám povolenku opatřil. Lovit můžete pouze na jeden prut. Dávat pozor musíte na to, že od patnáctého dubna až do patnáctého června je zakázán rybolovu ze břehu a to z toho důvodu, že se tak chrání zdejší hnízdící ptactvo. Na zdejších revírech většinou platí pravidlo ponechání jednoho kusu štiky ve velikosti šedesáti až osmdesáti centimetrů a celkově je možné odnést si v maximu tři štiky. Každý revír má ovšem jiná pravidla a tak je nutné se přímo na místě poptat nebo prostudovat daná místní pravidla rybolovu. Minimální míry dalších rybích druhů jsou následující, candát 45cm, losos 60cm a mořský pstruh 50cm. Pokud sem budete chtít přijet nalovit ryby do mrazáku, tak vás zde rozhodně nepřivítají. Preferuje se tu zkrátka sportovní rybolov, a proto jsou zdejší revíry v tak dobré kondici.

Doprava

Dopravit se sem můžete autem, autobusem nebo letecky. Nejčastěji sem ovšem rybáři kvůli nepříliš veliké vzdálenosti jezdí vlastním automobil, celkově je trasa z Prahy dlouhá zhruba čtrnáct set kilometrů a tak vás bude čekat celkem patnáct hodin za volantem. Nejprve vyrazíte z Prahy směrem do Rostocku, což vám bude trvat přibližně sedm hodin, poté v přístavu v Rostocku najedete na trajekt, který vás odveze až do Trelleborgu, jízda trajektem většinou trvá šest hodin a poté pojedete zhruba sedm hodin až do přístavu jménem Kapellskar a odsud trajektem dvě hodinky až na Aland. Poté už jste za necelou půl hodinku na místě.

Pokud vám výše popsaná doprava automobil připadá až příliš složitá, tak můžete využít letecké spojení.  V Praze nasednete na letadlo a poletíte přes Stockholm či Helsinky až do Alandu. Celkově let trvá zhruba tři hodiny. Z Prahy se většinou odlétá ráno a do Alandu přilétá večer a nazpátek zase naopak. Pokud si zde domluvíte pobyt předem v nějakém ubytovacím zařízení pro rybáře, tak vás přímo na letišti dozajista nabere majitel ubytovacího zařízení a po cestě už z něj budete moci dostávat informace v angličtině o zdejším rybolovu. Případně je možné si zapůjčit automobil přímo na letišti, cena se pohybuje od dvou do čtyř tisíc korun za den v závislosti na velikosti a kvalitě auta.

Je vhodné to spojit s rodinným výletem?

Rybáři mohou jet na ryby a rodina si zde bezpochyby také najde zábavu. Jsou tu skvělé cyklistické tratě, lesy plné brusinek a hub a spousta golfových hřišť. Samozřejmostí je i to, že lze vyrazit na výlet a podívat se například do rybářského muzea, zámku, či pevnosti jménem Bomarsund.

Rybářské kempy ve zdejším okolí

Norro

Cena cca 45 000Kč zahrnuje týdenní pronájem chaty pro v maximu čtyři osoby, zapůjčení ložního prádla, závěrečný úklid, rybářský lístek na Bamböle+Strömma, loď s motorem 20HP.
Cena cca 65 000Kč zahrnuje týdenní ubytování pro šest až osm osob, zapůjčení ložního prádla, závěrečný úklid, rybářský lístek na Bamböle+Strömma, dvě lodě s motory 20HP.

Pokud si v rybářském kempu Norro budete chtít pronajmout další loď navíc, tak budete muset připlatit za týden 9500Kč.

Bastö

Pro dvě až tři osoby ubytování, závěrečný úklid, zapůjčení ložního prádla, povolenka k rybolovu, loď s motorem 4HP výs výjde na 9000Kč na osobu na týden. To samé, akorát s lodí, která má motor 8 HP je cena 11 000Kč na osobu na týden.

V rybářském kempu Bastö je možné také objednat snídani za 260Kč na den, oběd za 430Kč na den a večeři za 600Kč na den.

Saltvik

V Rybářském kempu Saltvik chata na týden pro šest osob vychází na 16 000Kč, zvlášť se potom počítá půjčení ložního prádla za 300Kč na den, dále pronájem lodě s motorem 4 HP za 6000Kč a týdenní rybářský lístek za 500Kč.

Na Alandu se můžete také domluvit s některým ze zkušených rybářských průvodců na šesti hodinový rybolov pro posádku v maximu čtyř lidí za 12 000Kč.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov v souostroví Aland ve Finsku

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář