Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov v Norsku a jeho předpisy

01. 02. 2017
Obecně si probereme rybolov v Norsku a s ním související předpisy a pravidla a to nejen pro rybolov na moři, ale také pro rybolov na jezerech či řekách.

Jak už každý víme, tak Norsko je zcela po právu považováno za jednu z nejatraktivnějších zemí a to nejen pro turisty, ale především také pro rybáře. V jezerech ležících na území Norska máme možnost ulovit trofejní Štiky, Okouny a Pstruhy. Na řekách se máme možnost zaměřit na lov Pstruhů, Lipanů, ale také Lososů. Pokud nás přece jenom láka nejvíce moře, což je bezpochyby obrovským lákadlem, máme možnost chytat od jižního Bergenu až po nejsevernější Nordkapp.

Domácí, tedy přímo Norové se věnují při lovu na řece či jezeru nejvíce přívlači a muškaření. S plavanou nebo položenou se to setkáte jen velmi zřídka a né všude jsou tyto rybolovné techniky povoleny. Stejně, tak na některých řekách je povoleno pouze muškaření a na přívlačový prut si zde zkrátka ani nebudete moci zachytat.

Naopak na moři máte volné ruce. Můžete lovit klasickou, ale i vertikální přívlačí, pilkrovat a nebo také lovit na přírodní nástrahy. V případě, že se rozhodnete lovit na živočišné nástrahy je nutné aby byly tyto nástrahy jako jsou například malé tresky tmavé nebo makrely mrtvé. Je zakázáno lovit na živou nástrahu.

Jak je to tu s povolenkou?

V případě kdy budete lovit na moři na udici, nepotřebujete žádné povolení. A to při lovu ze břehu nebo i rovnou z lodě.

No a v případě, že se rozhodneme vydat na jezero či řeky už nás zakoupení povolenky nemine. Pokud se rozhodnete pro lov Lososů, Sivenů či Pstruhů mořských, potom lze zakoupit rybářskou povolenku přímo na webu Inatur.no. Rybářský lístek pro tyto účely vás výjde na 235 NOKŮ na osobu a celý rok. V případě, že se rozhodnete lístek zakoupit za cesty přímo v Norsku, měl by být k dostání na kterékoliv poště.

Dále je samozřejmě na všech řekách či jezerech vyžadováno povolení k lovu ryb přímo od místní organizace. Platnost povolenky může být jednodenní, týdenní nebo celoroční a je platná pouze na jednom určitém revíru. Velikost daného revíru může být individuální a může se tak jednat také o několika kilometrové čtvereční úseky, které skrývají řeky a jezera. V těchto případech se ceny rybářských povolenek pohybuji od desítek po stovky NOKŮ. Cena úzce souvisí s typem revíru a její osádkou. Samotnou povolenku máte možnost zakoupit přímo od správce revírů, v místních rybářských krámcích, hotelech či kempech. Někde povolenku zakoupit nelze vůbec anebo jedině v případě, že bude součástí další služba jako například soukromý průvodce nebo ubytování.

Pozor si dejte také na to, že rybářskou povolenku vztahující se k lovu Lososů, Pstruhu mořských a Sivenů, můžete získat jedině za předpokladu, že už vlastníne celoroční statní rybářský lístek o kterém jsme mluvily v několika řádcích výše.

Jednou ze zajímavostí je i to, že existují v Norsku revíry, především na severu Norska, kde vám neprodá povolenku k lovu pošta ani správce, ale vy jen vhodíte peníze na veřejné kasičky a vypíšete povolenku k lovu, která je vedle. Samozřejmě, můžete si říct, že to nemůže fungovat, jelikož by nikdo nezaplatil a každý by jen vypsal lístek a šel chytat. V tom vás musím opravit, tady to tak opravdu funguje a je slušností zde zaplatit a teprve poté jít lovit. Apeluji tak na všechny, kteří se rozhodnou něco podobného vyzkoušet.

A jaké jsou zde předpisy?

Bohužel se zde nesetkáme s jednotnými předpisy pro rybolov a ve většině případů se podmínky liší revír od revíru. V případě, že se vydáte na řeku nebo jezero, kde se vyskytují Štiky a Okouni, potom narazíte na jednoduché a velmi mírné předpisy. Na některých revírech s výskytem Pstruhů a Lososů jsou ovšem pravidla velmi komplikovaná a absolutně přísná.
Nejlepší volbou je se zeptat také například při rezervaci samotné obsluhy, na co konkrétně je nutné si dávat největší pozor a potom samozřejmě daná pravidla alespoň pročíst.

Cizinci, tedy všichni návštěvníci, kteří nemají Norské občanství jsou povinni lovit pouze na prut a ulovené ryby si mohou ponechat zcela samozřejmě jen pro vlastní potřeby a nikoliv je dále prodávat.

Doby hájení při rybolovu na moři tu žádné nejsou, ale rybáři zde samozřejmě musí respektovat lovné míry ryb, které jsou následující.

Název ryby

Její míra

treska obecná

47 cm

treska tmavá

45 cm

treska jednoskvrnná

44 cm

platýs obecný - halibut

80 cm

ostatní druhy platýsů

29 cm

žralok ostroun

70 cm

mořský ďas

60 cm

okouník

32 cm

makrela

30 cm

pstruh ob. mořský

35 cm

siven alpský

35 cm


Osobně mohu říct, že přivlastňovat si například Tresky obecné pod šedesát centimetrů nemá žádný význam. Jedním z důvodů může také být, že například u Dorše (Tresky obecné) tvoří třetinu těla pouze hlava. Ve své podstatě jsou dané míry ještě podceněné a je jen na každém zda-li bude považovat za rozumné brát třeba malinké Tresky okolo padesáti centimetrů.

Vývoz ryb z Norska

Kvóta pro vývoz ryb na jednu osobu je od roku 2006 stanovena na 15 kilogramů. Navíc si můžete odvézt jednu trofejní rybu v celku. Tato kvóta se přirozeně vztahuje k zpracovaným rybám, jako k filetům a podobně. Zároveň se nevztahuje k rybám, které ulovíte na jezeře nebo řece, případně k rybám, které zakoupíte a od kterých máte doklad o koupi.

Na závěr pár rad

Mělo by se jednat o samozřejmosti, ale raději to do tohoto už tak obsáhlého článku napíšu.

  • V případě rybolovu z lodě je nutné dodržovat minimální vzdálenost od sádek a to 200 metrů. 
  • Dále při lovu z lodě je nutné mít na sobě plovoucí oblek nebo plovací vestu. 
  • K řízení lodě nejsou potřeba papíry, ale je nutné pamatovat na to, že řidič, které je mladšího narození než 1,1.1980 může řídit pouze loď do osmi metrů s výkonem motoru maximálně 25 HP. Jinak je potřeba si udělat kapitánský průkaz. Nic méně většina lodí v rybářských kempech takové parametry nemají.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov v Norsku a jeho předpisy

  • Marecek před 7 lety

    Ahoj Zdenale dekuji za clanek. Je to super. Marda Městec! :)

Vložit nový komentář