Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov u obce Ammarnas ve Švédsku

Článek o rybolovu ve Švédsku, konkrétně u obce Ammarnas - úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Přírodní rezervaci Vindelfjallen zná mnoho rybářů a obec Ammarnas, která leží přímo v jejím srdci je mezi rybáři častým a oblíbeným cílem. Protéká zde řeka jménem Vindelalven, která se může pyšnit tím, že na celém toku nebyla nijak upravována, přehrazována a zachovala si svůj půvab. Je to tedy jedna z mála řek v celé Evropě, která zůstala, tak jako vždy byla a i proto to tu rybáři tolik milují.

Velmi atraktivním místem pro rybolov je soutok dvou řek a to zmiňované řeky Vindelalven a řeky Tjulan, tento soutok se nachází ihned u obce Ammarnas a tak rybáři to tu mají kousek k těm nejatraktivnějším místům. Řeka Vindelvan je veliká a zároveň rychle tekoucí řeka, která skrývá nádherné pstruhy a lipany. Spousta rybářů si zde pochvaluje velikou populaci lipanů, na které je například v našich končinách čím dál těžší narazit. Řeka Tjulan oproti řece Vindelvan nedosahuje takových rozměrů, spíš se jedná o menší říčku, ale i přes to zde můžete narazit také na pěkné pstruhy či lipany. Mnohdy tu pstruzi i siveni dosahují délky přes šedesát centimetrů a věřte mi, že souboj s takovou rybou v proudu opravdu stojí za to. Některé části těchto dvou řek jsou určeny pouze pro muškaře, někde mohou lovit rybáři na mouchu i na přívlač. Pokud se budete chtít vydat na některé ze zdejších okolních jezer, budete potřebovat další povolenku, kterou vám dozajista rádi zajistí v místě vašeho pobytu správce zařízení. Pokud byste se chtěli vydat na známé peřeje Sjoforsen a Jarnforsen, které jsou doslova rájem pro muškaře, tak budete muset provést rezervaci několik dní předem, jelikož na tento úsek se vydávají pouze čtyři povolenky denně a navíc se zde může lovit pouze od pětadvacátého srpna do čtrnáctého září. V samotném rybářském centrum Ammarnas seženete povolenky na všechny okolní revíry a navíc si budete moci zapůjčit třeba loď s vesly na dolní úsek řeky Vindelvalen vzdálený asi dvacet pět kilometrů, kde už budete mít možnost ulovit například i pěknou štiku či okouna.

Rybí druhy, které je zde možné ulovit

Standardně ulovíte pstruhy o hmotnosti od půl kilogramu do jednoho kilogramu, jsou zde ovšem zaznamenány i úlovky pstruhů přes sedmdesát centimetrů a čtyři kilogramy. Největší rekord, který se zde zaznamenal byl pstruh vážící bez pár dekagramů rovných osm kilogramů.

Často se zde loví také lipani, spousta rybářů sem na tyto nádherné ryby jezdí cíleně a není se čemu divit. Lipanů je zde opravdu hodně a nejčastěji se loví ve velikostech okolo třiceti pěti až čtyřiceti centimetrů s váhou půl kilogramu. Největší zaznamenaný lipan, který byl zde uloven měřil ohromných šedesát dva centimetrů a vážil téměř jeden a půl kilogramu.

Zajímavostí je i to, že v řece Vindelalven můžete narazit také na marénu.

Pokud se vydáte na jedno z okolních jezer, například na jezero Stora Tjulkrasket, tak můžete ulovit siveny namaycush, což jsou ryby, které sem byli vysazeny před již několika lety a dorůstají se ohromné velikosti osmdesáti centimetrů.

Dvacet pět kilometrů od Ammarnas budete mít možnost zachytat si nádherné štiky, které se schovávají v mělkých lagunách či tůních. Pravidelně se zde chytají štiky přes metr a okouni okolo čtyřiceti centimetrů.

Sezóna

Sezóna zde začíná polovině června a končím patnáctým zářím. Dále v srpnu se zde loví převážně velicí pstruzi a od června do září pěkní lipani.

Způsoby rybolovu

Lovit zde můžete pomocí muškařského prutu nebo na přívlač. Na některých úsecích revíru lze chytat pouze s muškařským prutem. Přírodní nástrahy, tedy například nástražní rybičky jsou zde zakázány. Minimální míra u pstruha, sivena či lipana je čtyřicet centimetrů a každý den si může rybář ponechat maximálně jeden kus.

Helikoptérou na výlet

V rybářském centru Ammarnas je dokonce možné si domluvit rybářský výlet na některá horská jezera, či řeky. Oblíbenou destinací jsou například výpravy na pstruhovou menší říčku s názvem Laiva. Neméně oblíbené jsou ovšem nádherná horská jezera. Tyto revíry leží na území laponských rodin a tak je nutné se sem vydat jen s rybářským průvodcem, o tom byste samozřejmě byli informovaní. Když tu budete lovit, budete se cítit jako byste patřili k prvním rybářům, kteří zde mají možnost chytat. Je to opravdu nádherný zážitek.

Ubytování

V Ammarnas je spousta ubytovacích zařízení, různé chatky, apartmány a tak záleží jen na tom, v jak široké partě pojedete. Potom stačí napsat email s termínem na nějaké ubytování v Ammarnas a následně budete dotázání, zda li budete chtít taktéž obstarat rybářský lístek a podobně. Domluvit se lze s každým bezproblémově anglicky.

Doprava

Nejčastěji sem rybáři jezdí vlastním automobilem, cesta není nijak daleká a navíc silnice ve švédsku jsou naprosto parádní. Ve své podstatě pojedete z Prahy do Německa a to konkrétně do Rostocku a odtud trajektem do švédského Trelleborgu. Cesta trajektem bude trvat přibližně šest hodin, jakmile se vylodíte, tak už rovnou můžete vyrazit do obce Ammarnas.

Dopravit se sem samozřejmě můžete i letecky, ale to považuji za dražší možnost. Nehledě na to, že byste pravděpodobně byli nucení si na letišti navíc zapůjčit automobil.

Mimo ryb

Zde můžete vyrazit do hor, turistika je zde velmi oblíbená a není se čemu divit. Okolní krajiny jsou naprosto úchvatné. Domluvit lze například také vyjížďku na koních či islandských ponících. Vícedenní putování na koni, můžete spojit s rybařením a dostat se tak do odlehlejších a zajímavějších částí revíru. Často zde můžete také narazit na zvěř a tak je možné pozorovat majestatné losy nebo soby.

Ceny

Chaty pro čtyři osoby zde stojí v průměru okolo tří a půl tisíc korun na den. Dále se většinou započítává na místě také zapůjčení ložního prádla, což vás přijde na šest set korun na osobu a závěrečný úklid, který stojí tři tisíce korun na osobu. (vše je myšleno v českých korunách)

  • Týdenní rybářský lístek určený pouze pro revír Ammarnas stojí – 2000Kč 
  • Týdenní rybářský lístek určený pouze pro revír Kraddsele stojí – 2000Kč 
  • Týdenní rybářský lístek určený na horské vody stojí – 800Kč 
  • Pronájem muškařského úseku Sjoforsen nebo Jarnforsen stojí 12000Kč na den 
  • Rybářský průvodce vás výjde na 14 000Kč za osm hodin
  • Půjčení lodě s menším motorem na 2 000Kč na den
  • Půjčení belly boatu stojí 900Kč na den
  • Veslice s pádly a povolenka na štikové jezero stojí 700 SEK na den pro dvě osoby

Připojené obrázky

Připojená videa

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov u obce Ammarnas ve Švédsku

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář