Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov poblíž městečka Arkösund ve Švédsku

Článek o rybolovu ve Švédsku, konkrétně poblíž městečka Arkösund - úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Dva kilometry na západ od malého městečka jménem Arkösund najdete spoustu rybářských chat, přímo koncipovaných pro sportovní rybáře, kteří vyráží za svojí rybářskou dovolenou. Arkösund je takovou bránou a vstupem pro lodě, které míří z baltu do zátok Bravikenu až do města Norrkoping. Mimo lodí zde také samozřejmě proplouvají sledi, kteří jsou oblíbenou pochoutkou pro štiky a okouny. Arkösund je ideálním místem pro společnou rodinnou dovolenou. Pokud jste skupinka samotných rybářů, doporučil bych vám vyrazit do klidnějších oblastí, kde není tolik turistického ruchu a zároveň, kde jsou mnohem větší šance k úspěšnému rybolovu. Sem totiž od června až do srpna přijíždí spousta rodina na rodinnou dovolenou a relaxaci u vody. Pokud se sem jako rybáři vydáte ovšem v květnu a poté až v září či říjnu, kdy už je tu relativně klid, můžete si tu velmi dobře a pohodově zachytat.

Samotný Arkösund je krytý před Baltem ostrovy, z nichž jeden se jmenuje Arkö a druhý Gransö, dále také mělčinami a menšími ostrůvky. Zdejší lokalita je velmi členitá, najdete tu písčité pláže, skalnaté podloží, ale také přírodní překážky, podvodní hory a rákosiny. Je tu tedy spousta zajímavých míst pro rybolov. Voda je zde mírně slaná, říká se brakická. Oprávnění k rybolovu tu získáte automaticky, jakmile si pronajmete chatu a půjčíte loď.

Jak už bylo řečeno, ve zdejších zátokách máte možnost ulovit nádherné štiky a okouny, občas se ovšem povede chytit i nějakého candáta, avšak v nevalných velikostech. Na jaře se zde zdržují veliká hejna sleďů a jehlic, naopak od června až do září se v zátokách zdržují cejni, plotice a perlíni. Tyto zvyky je dobré znát kvůli výběru vhodné nástrahy v daném období. Každý rybář zde může lovit pouze na jeden prut a ponechat si za jeden den jednu štiku o délce mezi padesáti a pětasedmdesáti centimetry, dále candáta s minimální mírou čtyřiceti centimetrů, mořského pstruha, který taktéž měří alespoň padesát centimetru a lososa, který má alespoň šedesát centimetrů.

V některých částech pobřeží není možné lovit ze břehu, jsou značeny cedulemi. Je to z toho důvodu, že zde hnízdí ptáci. Rovněž je zakázaný vstup na soukromé pozemky. Loví se zde tak téměř jenom z lodě a to na přívlač nebo na plavanou s nástražní rybičkou. Pronajmout si zde můžete obvykle loď s motorem o výkonu 8 až 15 HP. Lodě jsou ukotveny tak jako standardně tomu bývá u mola, většinou zde taktéž najdete místnost po zpracování ryb a místnost pro uložení a vysušení vašich věcí. Pokud něco zapomenete, můžete nakoupit rybářské vybavený v nedalekém obchodě, který se nachází v Norrkopingu.

S rodinou tu můžete vyrazit do okolních lesů nasbírat nějaké brusinky, borůvky či houby. Po cestě můžete narazit na losy, jeřáby, orly a orlovce. Vypůjčit si rovněž můžete kolo a vyrazit na túru. V teplejším období se tu lze vykoupat na jedné z mnoha písčitých pláží. Mezi další mimo rybářské aktivity patří golf, minigolf, vodní polo, vyhlídkové plavby a turistika.

Doprava

Nejvhodnější je sem dojet trajektem. Ve své podstatě pojedete z Prahy do Německa a to konkrétně do Rostocku a odtud trajektem do švédského Trelleborgu. Cesta trajektem bude trvat přibližně šest hodin, jakmile se vylodíte, tak už rovnou můžete vyrazit do Arkösundu.

Dopravit se sem samozřejmě můžete i letecky, ale to považuji za dražší možnost. Nehledě na to, že byste pravděpodobně byli nucení si na letišti navíc zapůjčit automobil.

Ceny

Obvykle, zde vychází ubytování na devět tisíc korun na týden na osobu a půjčení lodě o výkonu motoru 8-10HP na necelých třináct tisíc na týden.  Větší lodě s většími motory se pronajímají za vyšší poplatky. Dále zapůjčení ložního prádla stojí 200 SEK na osobu a závěrečný úklid chaty 1000 SEK.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov poblíž městečka Arkösund ve Švédsku

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář