Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov na revíru Lesjön

Článek o rybolovu ve Švédsku, konkrétně v oblasti Lesjön – úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Celkem obyčejně vypadající jezera a řeky v revíru Lesjön vás dozajista překvapí svojí kvalitní rybí osádkou a pestrostí. Myslím, že si to tu zamiluje opravdu každý a není se čemu divit, najdete tu mělká, ale i hluboká jezera, zátoky plné rákosin a trav, lesní malá jezírka a na řekách nádherné peřeje i klidnější pasáže. V okolí nenajdete žádné rybářské kempy ani žádná střediska určená pro rekreaci celých rodin, je to tu zkrátka rybářský ráj, který si zaslouží svojí pozornost.

Krajinou plnou nádherných lesů a jezer protéká řeka jménem Fjällsjöälven, na jejímž toku najdeme hned několik skvělých průtočných jezer. Na průtočných jezerech máte možnost chytit nádherné štiky, okouny a mníky. Naopak mezi průtočnými jezery na řece, kde se vytvářejí peřeje, se zdržují pstruzi a lipani. V okraji peřejí a v hlubokých tůních občas narazíme na velikého pstruha, ale také velikou štiku. Tady zkrátka nikdy nevíme, co nám může skončit na háčku a o to hezčí je tu rybolov. Standardně se zde hloubka pohybuje okolo jednoho až jednoho a půl metru a poté se zde nacházejí zmíněné tůně s hloubkami okolo tří metrů.

Když půjdeme do hor, mezi lesy, tak vstoupíme do ráje jezer a menších jezírek. Tato lesní jezera z pravidla skrývají pěkné pstruhy a siveny. Někde také občas narazíme na jezero, kde je teplejší voda a to vyhovuje větším druhům ryb, jako jsou štiky, sem tam i okouni a síhové. Některá jezera vypadají jako by tu ještě nikdy nikdo nebyl, naopak některá jezera poskytují i přístřešek s ohništěm.

Na velikých průtočných jezerech je možné chytat z lodě a na menších jezerech a řekách se zpravidla loví ze břehu s možností brodění.

Občas tu narazíme také na bobry, ale i další zajímavá zvířata jako jsou například losi, tetřevi, jeřábi či orlovci. Je proto dobré občas sledovat okolní krajinu a mít přípraven fotoaparát. V této oblasti také můžete narazit na rysa či medvěda, potom je potřeba se mít spíše na pozoru, než zmíněný fotoaparát hledat.

Zdejší lovná sezóna a druhy ryb, které se zde vyskytují

 • Mezi hlavní druhy ryb patří štika a okoun
 • V peřejích narazíme na pstruhy a lipany 
 • Na menších lesních jezírkách na siveny a pstruhy 
 • Lovit zde lze také mníky a bílé ryby jako cejny a plotice

Sezóna rybolovu na lesních jezerech zde začíná v květnu, poté je přestávka a to v červnu a od července až do října se tu opět loví.

Na řece a průtočných jezerech začíná sezóna většinou až v červnu a trvá do září. Na řekách bývá lov velmi úspěšný v červnu, kdy se rojí jepice. V tomto období se zde daří lovit především pěkné lipany. Pak se zvyšuje aktivita ryb s příchodem chladnějších dní v podzimu.

Lov pstruhů v peřejích probíhá od června až do srpna. Siveny a pstruhy na lesních jezerech je možné lovit téměř celoročně. Na pomalu tekoucích řekách je možné taktéž lovit lipany a to od května až do konce října.

Zdejší předpisy

Na jezerech je povolen rybolov ze břehu, z lodě i belly boatu. Na některých pstruhových jezerech je ovšem lov z belly boatu zakázán. Každý rybář může lovit maximálně na jeden prut a používat živé nástrahy je zakázáno, povolen je lov jen na umělé nástrahy. V peřejích je povoleno muškaření i přívlač. Pstruzi obecní jsou na tekoucích vodách hájení a to konkrétně od prvního září až do třicátého prvního října. Minimální lovná délka u pstruhů, sivenů a lipanů je čtyřicet centimetrů a za den si každý rybář může ponechat maximálně tři kusy lososovitých ryb. V případě štik je míra padesát až pětasedmdesát centimetrů, za jeden den si může rybář přivlastnit jednu štiku v tomto rozmezí a tři okouny, kteří měří alespoň čtyřicet centimetrů. V jezerech nad peřejemi se musí dodržovat pravidlo chyť a pusť.

Ubytování

Asi třicet metrů od jezera Lesjön se nachází ubytovací zařízení pro rybáře, jedná se o jeden domek majitele a vedle něj najdete čtyři chatky koncipované pro rybáře. Je zde taktéž přístup k internetu. Peřeje, kde najdeme pstruhy a lipany jsou odsud vzdáleny dva kilometry, průtočné jezero čtyři kilometry a pstruhová jezera jsou všude kolem v okolí osmi kilometrů od rybářských chat.

Mimo rybářské aktivity

Pokud se vám zrovna nebude chtít na ryby, můžete vyrazit například na houby, borůvky či brusinky do lesa, kterých je to opravdu hodně. Mimo jiné je možné si zapůjčit od majitele kolo, či kanoi.  S majitelem se rovněž můžete domluvit na pozorování medvědů a jiných zvířat. Nedaleko odsud rovněž najdete golfový areál.

Doprava

Nejvhodnější je sem dojet trajektem. Ve své podstatě pojedete z Prahy do Německa a to konkrétně do Rostocku a odtud trajektem do švédského Trelleborgu. Cesta trajektem bude trvat přibližně šest hodin, jakmile se vylodíte, tak už rovnou můžete vyrazit na revír Lesjön.

Dopravit se sem samozřejmě můžete i letecky, ale to považuji za dražší možnost. Nehledě na to, že byste pravděpodobně byli nucení si na letišti navíc zapůjčit automobil.

Ceny

 • V průměru zde zaplatíte za chatu v čtyř až šesti členné posádce 20 000Kč 
 • Za chatu pro čtyřčlennou posádku zaplatíte 17 000Kč 
 • Za chatu pro dvoučlennou posádku zaplatíte 14 000Kč 
 • Závěrečný úklid stojí 2000Kč na chatu 
 • Zapůjčení ložního prádla stojí 600Kč na osobu 
 • Pronájem lodě s motorem 5HP stojí 8 000Kč na týden 
 • Povolenka na jezero Lesjön, peřeje a další průtočná jezera stojí 300SEK na týden 
 • Rybářského průvodce tu sežene za 2 500Kč na čtyři hodiny

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov na revíru Lesjön

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář