Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov na revíru Hokensas

Článek o rybolovu ve Švédsku, konkrétně v oblasti Hokensas – úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Pokud hledáte revír, ve kterém najdete více než dvacet štičích jezer, pstruhové říčky a několik pstruhových jezer, potom pro vás revír Hokensas bude dozajista správnou volbou. Zhruba třetina zdejších jezer a úseků řek je vyhrazena pouze pro muškaře, na ostatních zbylých dvou třetinách lze lovit na přívlač i na mouchu. Na některých jezerech je dokonce povolený lov na plavanou či položenou a to na živou nebo mrtvou rybku.

Zároveň některá jezera jsou koncipována jen tím způsobem, že zde najdete pouze veliké trofejní pstruhy. Na tyto jezera se vydává malý počet povolenek a zároveň vám musím říct, že nic neznamená to, že se zde nacházejí veliké ryby, že budete úspěšní. Právě to může být naopak, jelikož se jedná o starší a zkušenější ryby, které mnohdy není vůbec jednoduché přesvědčit k záběru. Pokud se vám to, ale podaří, tak pravděpodobně chytíte svůj dosavadní rekord.

Na všechny okolní jezera či říčky se dostanete pěšky, automobilem nebo například na vypůjčeném kole.

Rybí druhy, které je zde možné ulovit

  • Pstruh duhový, největší zaznamenaný úlovek tohoto druhu vážil rovných sedm a půl kilogramu.
  • Pstruh obecný, největší zaznamenaný úlovek tohoto druhu měřil sedmdesát čtyři centimetrů a vážil pět a půl kilogramu. 
  • Siven americký, jehož rekord zde vážil bez pár dvou dekagramů rovné dva kilogramy 
  • Štika obecná, pravidelně se zde loví okolo jednoho metru délky, ale ve většině revírů je považována za škodnou. Je tu to tedy ráj spíše pro rybáře, kteří se chtějí věnovat lovu pstruhů.

Zdejší rybářská sezóna

  • Nejlepší období pro lov ryb v revíru Hokensas je od půlky května až do konce června, v tomto období se zde totiž rojí májovky a tak jsou zde ryby velmi aktivní a sbírají hmyz z hladiny.
  • V letním období je to tu mnohem těžší, jelikož se voda ohřívá a ryby se tak zdržují ve větších hloubkách a potravu nesbírají tak jako v květnu či červnu. Nic méně v tomto období nastává šance pro vláčkáře, kteří se mohou dostat rychleji do větších hloubek.
  • Na podzim, kdy se voda postupně ochlazuje, tak se také samozřejmě zvyšuje i aktivita ryb. Sezóna rybolovu končí koncem října. 
  • Rybařit zde můžete také přes zimu a to od prosince až do března na dírkách, což bývá v posledních letech čím dál více oblíbená disciplína rybolovu.

Rybolov zde, do detailu

Chytá se zde především za pomocí muškařského nebo přívlačové prutu. Na některých jezerech lze lovit i na přírodní nástrahy, na některých jezerech je povolen lov pouze na mouchu a na některých jezerech je možné lovit na mouchu i na přívlač. Více méně jsou zde části, sektory chcete-li, které jsou vyhrazeny pouze pro muškaře. Většinou se zde loví ze břehu, případně je možné brodit. Na větších jezerech je povolen rybolov s belly boatu, když ho nemáte, můžete si pronajmout veslici, která stojí 150 SEK na den. Veslice jsou k mání na zhruba pěti jezerech tohoto revíru. Naopak dovést si vlastní loď nebo jiné plavidlo, které pohánějí vesla je zbytečné, jelikož je to tu zakázáno.

Muškařská jezera Garsjon, Kvarkasjon a Strandgolen jsou omezená, tedy je zde omezený počet vydávaných povolenek. Z pravidla pro maximálně osm osob na den.

Úsek řeky jménem Tidan je rozdělen do čtyř zón a ve všech čtyřech zónách je povoleno pouze muškaření a ve dvou zónách, o kterých vás bude informovat pan domácí, není povoleno brodit.

Jezera Bredsjon a Store Havsjon jsou koncipována pro štiky a okouny. Pokud si tedy budete chtít například na jeden den odpočinout od lovu pstruhů, můžete zajít na tyto vody. Povolenka k rybolovu a pronájem lodě je možné zajistit v místním obchodě.

Vybavení pro rybolov

  • Muškaření: Budete potřebovat muškařský prut o délce 9 až 11 stop, nejlépe AFTMA 5 až 7, koncový návazec o průměru 0,20 až 0,24 mm.
  • Přívlač: Budete potřebovat přívlačový prut o délce 2,4 až 2,7 metru s gramáží 10 až 30 gramů. Mezi osvědčené přívlačové nástrahy patří menší twistery, wobblery, plandavky. 

Další věci pro rybáře, které zde najdete

Nachází se tu i rybářský obchod, kde najdete rybářské mušky, vázací materiály a taktéž jakoukoliv výbavu pro přívlač. V rybářském obchodě je také možné se domluvit s nějakým z místních rybářských průvodců.  Zároveň je možné zde zajistit pronájem veslice.

Mimo rybářské aktivity v okolí

Pokud se vám zrovna nebude chtít na ryby nebo tu budete s rodinkou, potom můžete v zimním období zajít na běžky či lyže. Na podzim případně přes léto zde můžete v okolních lesích nasbírat spoustu hub, borůvek a brusinek. V létě je zde může zajít na windsurfing, golf či vyzkoušet jízdu na koních.

Ubytování

Nachází se zde areál se jménem Hokensas Semertesby, ve kterém najdete přibližně čtyřicet chatek pro rybáře a turisty, dále recepci, obchod s potravinami, rybářský obchod, restauraci, saunu, internetové připojení a relaxační bazének.

Doprava

Nejvhodnější je sem dojet trajektem. Ve své podstatě pojedete z Prahy do Německa a to konkrétně do Rostocku a odtud trajektem do švédského Trelleborgu. Cesta trajektem bude trvat přibližně šest hodin, jakmile se vylodíte, tak už rovnou můžete vyrazit na revír Hokensas.

Dopravit se sem samozřejmě můžete i letecky, ale to považuji za dražší možnost. Nehledě na to, že byste pravděpodobně byli nucení si na letišti navíc zapůjčit automobil.

Ceny

  • Za týden zde zaplatíte za chatu od 10 do 21 000Kč v závislosti na velikosti a vybavení chaty
  • Zapůjčení ložního prádla a ručníků zde stojí 400Kč na osobu 
  • Závěrečný úklid chaty stojí okolo 2 000Kč v závislosti na velikosti chaty 
  • Snídaně zde stojí 100SEK, oběd taktéž a večeře zhruba 200SEK 
  • Pronájem sauny stojí 200SEK na hodinu 
  • Pronájem relaxačního bazénku stojí 1200 SEK na hodinu 
  • Rybářský lístek lze zakoupit v rybářském obchodě nebo v automatu před kempem 
  • Zimní rybolov na dírkách zde stojí okolo 800SEK na osobu na týden 
  • Rybářský průvodce zde stojí 1500SEK na den 
  • Zapůjčení veslice stojí 150 SEK na den

Orientační ceny povolenek

  • Jezera pro všechny stojí 200SEK na den nebo 1200SEK na týden 
  • Jezera jen pro muškaře stojí 200SEK na den 
  • Děti do patnácti let platí 100SEK na den nebo 600SEK na týden 
  • Na muškařské jezero Strandgolen stojí povolenka 370 SEK na den 
  • Na muškařské jezero Kvarkasjon stojí povolenka 220 SEK na den 
  • Na muškařská jezera Basasjon a Abboragolen stojí 320 SEK na den
  • Na muškařskou řeku Tidan stojí lístek 220 SEK na den, pro děti do patnácti let to vychází na 130 SEK na den

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov na revíru Hokensas

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář