Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov na revíru Attmar a jeho třiceti jezerech

Článek o rybolovu ve Švédsku, konkrétně v oblasti Attmar - úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

V případě, že vyrazíte na revír Attmar, potom budete mít součástí jedné povolenky možnost navštívit více než třicet zdejších jezer v okolí. Rybáři, kteří sem jezdí, ovšem nejčastěji loví na jezeru jménem Vikarn a pokud chtějí změnu, vyrazí i na okolní menší jezera. Ve zdejších jezerech narazíte především na štiky, candáty, okouny a samozřejmě potravu těchto predátorů bílé ryby. Na jezeře Vikarn si obvykle velmi dobře zachytáte, je to jezero, které má protáhlý tvar a spoustu nádherných mělkých zátok, ve kterých je veliké množství přírodní vegetace, rákosů a různých trav, což jsou ideální skrýše pro veliké štiky. Mimo těchto zajímavých mělčích oblastí zde ale taktéž najdete pěkné hloubky a to ve středu jezera, kde největší hloubka dosahuje třiceti metrů. Zejména na hranách z mělčin do těchto hloubek můžete narazit na velmi pěkné ryby a to především candáty a okouny.

Poblíž najdete také pstruhovou říčku, na které si můžete zachytat pstruhy na přívlač či s pomocí muškařského prutu. Obvykle se zde loví menší kusy okolo třiceti centimetrů. Na pstruhy tak doporučuji zajít na některé z okolních jezer, kde jsou většinou i pěknější kusy a funguje to tu, na způsob vysaď a chyť. Na tyto jezera je ovšem nutné si zakoupit zvláštní povolení, které stojí zhruba 100SEK na den a ulovit zde můžete zmiňované pstruhy obecné i duháky, ale také pěkné siveny. Všechna jezera najdete v okolí deseti kilometrů.

Pokud zde budete poprvé a nebudete si až tak věřit, tak si můžete pronajmout rybářského průvodce, který stojí 1500 SEK na čtyři hodiny. Zdejší průvodci mají opravdu veliké zkušenosti s jakýmkoliv rybolovem, navíc vás mohou vzít na vlastní loď, případně vám zapůjčit jakékoliv vybavení k rybolovu, včetně speciálních nástrah.

Pokud budete toužit po lovu mořských pstruhů, lipanů či štik, můžete si také zakoupit povolenku na věhlasnou řeku jménem Ljungan, která se odsud nachází necelých deset kilometrů, a lovit budete moci na úseku, který je dlouhý dvanáct kilometrů, konkrétně přímo od ústí řeky do moře. Povolenka lze zakoupit u nějakého z průvodců nebo v místě vašeho ubytování a stojí 200SEK na den nebo 600SEK na týden.

Třicet kilometrů odsud je možné zajít také na řeku Indalsalven, která se nachází pod přehradou Bergeforsen, kde budete mít možnost ulovit nějakého ze zdejších lososů či mořských pstruhů, konkrétně lososi zde táhnout v období od července až do září a mořští pstruzi od dubna do května a poté v září. Úsek pro lov lososů se dělí na tři zóny, první zónou je zóna A, který je ihned pod přehradou, jejichž délka je dvě stě metrů a lovit se zde může jen na muškařský prut. Poté následuje zóna B, která má čtyři sta metrů, kde opět můžete pouze muškařit a to jak ze břehu, tak i ze zapůjčené veslice a poslední zónou je zóna C, která má délku deset kilometrů a zde už je možné muškařit i vláčet. V zóně C můžete taktéž narazit na štiky, okouny a záběry od mořských pstruhů či lososů jsou spíše ojedinělou záležitostí. Cena povolenky pro zóny A a B je 200SEK na půl dne, navíc je většinou nutné kvůli velikému zájmu a omezenému počtu vydávaných povolenek pro tyto úseku provést rezervaci s předstihem. Povolenku vám taktéž zajistí majitel ubytování, kde budete bydlet nebo některý ze zdejších rybářských průvodců.

Ubytování

Ubytovat se zde můžete v dřevěných chatách, které stojí na břehu jezera Vikarn nebo se můžete ubytovat o něco dále v městečku a na daná místa rybolovu dojíždět autem či chodit pěšky. Tak či tak, všude jsou tu na rybáře připraveny a tak tu najdete dobře koncipované místnosti, kde budete mít možnost vysušit a uskladnit své vybavení pro rybolov. Většina ubytovacích zařízení zde má také vlastní kuchyň, obýváček, ložnice, záchod a sprchu. Některé chatky mají k dispozici k pronájmu i dolě s motory, jinde lze po konzultaci s majiteli ubytování pronajmout loď od někoho jiného.

Doprava

Nejvhodnější je sem dojet trajektem. Ve své podstatě pojedete z Prahy do Německa a to konkrétně do Rostocku a odtud trajektem do švédského Trelleborgu. Cesta trajektem bude trvat přibližně šest hodin, jakmile se vylodíte, tak už rovnou můžete vyrazit do Attmarby.

Dopravit se sem samozřejmě můžete i letecky, ale to považuji za dražší možnost. Nehledě na to, že byste pravděpodobně byli nucení si na letišti navíc zapůjčit automobil.

Ceny

  • V průměru vás tu vyjde ubytování pro čtyři osoby včetně lodě s motorem o výkonu 5HP na 9500Kč na týden
  • V místě pobytu se také můžete domluvit s nějakým z rybářských průvodců, který stojí zhruba 350 SEK na hodinu 
  • Zapůjčení elektromotoru stojí 500 SEK na týden 
  • Zapůjčení echolotu stojí 500 SEK na týden 
  • Povolenka na pstruhový úsek řeky jménem Ljungan stojí 200 SEK na den 
  • Povolenka na lososí úsek řeky jménem Indalsalven stojí 200 SEK na den 
  • Někde se zde nacházejí také sauny, jejichž cena je 500 SEK na čtyři hodiny

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov na revíru Attmar a jeho třiceti jezerech

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář