Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov na řekách a jezerech na Islandu

Informace o rybolovu na řekách a jezerech na Islandu - úlovky, tipy, rady fotky a videa.

Inzerovat zde

Pár informací na začátek

Málokterý rybář by uvažoval nad tím, vyrazit na Island za rybolovem. Pokud ovšem patříte mezi muškaře či vášnivé vláčkaře, potom už určitě tuto lokalitu znáte a toužíte ji navštívit. Není se čemu divit, Island má totiž spoustu nádherných a exkluzivních lososovích řek. Na Islandu ovšem najdeme i velmi kvalitní pstruhové vody, například řeku Laxu, které vytéká z jezera jménem Myvatn. Jedná se o jednu z nejlepších pstruhových řek Islandu a troufám si říct, že se zároveň jedná o jednu z nejlepších pstruhových řek na celém světě. Běžně se zde loví pstruzi okolo jednoho až dvou kilogramů. Podařit se vám ovšem může ulovit i pstruha přesahující nádhernou hranici pěti kilogramů. Tento revír je opravdu výjimečný a svědčí o tom i to, že se sem vydává omezené množství rybářských povolenek.

Na Islandu je ovšem i spousta dalších řek a pstruhových vod, kde si velmi dobře zachytáte a bezproblémově narazíte na pstruhy atakující hranici šedesáti centimetrů.

Jaké ryby se zde zdržují

Na řekách standardně najdeme pstruhy obecné a siveny alpské. V některých řekách v období od červná do září najdeme také táhnoucí lososy atlantské, siveny alpské a mořské pstruhy.

Řeka Laxa

  • Na šestnácti kilometrový úsek této řeky se vydává nejvýše 12 povolenek. 
  • Loví se zde zejména pstruzi potoční a to na umělou mouchu, suché mušky, streamery a nymfy. 
  • Vybavení doporučujeme muškařský prut o délce osm až deset stop, intermediální WF šňůru AFTMA 6 až 8, sto metrů backingu a koncový návazec o průměru 0,22 až 0,28 mm.

Řeky na jihovýchodě Islandu

Tyto řeky už jsou méně navštěvované, ale já bych je rozhodně nepodceňoval. Podle mého názoru každá voda zde skrývá opravdu nádherné ryby a navíc na řeky na jihovýchodě Islandu jsou levnější povolenky, tak proč toho nevyužít. Zdejší nevýhodou je to, že zde často kolísá hladina řek kvůli počasí, navíc zde musí být každý rybář připraven na menší a ještě k tomu velmi čisté vody, kde se musí používat většinou drobnější nástrahy a návazce se slabším průměrem. Nic méně pro zkušené muškaře to zde bude opravdový ráj, kolikrát vás v menší říčce může překvapit pstruh atakující hranici šedesáti centimetrů, budete se zde cítit jako by tu před vámi nikdo jiný nebyl a tak vás pohltí pocit, že můžete chytit jakkoliv velikou rybu.

Výbava pro rybolov

Pokud se vydáte s přívlačovým prutem

Budete potřebovat kvalitně zpracovaný smekací naviják a prut o délce 2,4 až 2,75 metru s vrhací zátěží 5 až 15, případě až 20 gramů, dále vlasec o průměru 0,25 až 0,35mm či pletenou šňůru 0,15mm, nezapomeňte na obratlíky s kvalitním zpracováním a nástrahy jako například plandavky, woblery a rotačky s dostatečně pevnými háčky.

Pokud se vydáte s muškařským prutem

Budete potřebovat jednoruční prut o délce 8 až 9 stop, 5 až 7 AFTMA, naviják, na který přijde buď intermediální, nebo plovoucí šňůra s nástavci na různou potápivost. Koncový vlasec doporučuji o průměru 0,18 až 0,28 mm, dále vám samozřejmě nesmí chybět mušky pro lov pstruhů i lipanů, velmi dobré jsou imitace jiker a myší.

V případě, že se vydáte na lososy atlantské, potom budete muset trošku přitvrdit a vzít si prut s délkou 9 až 10 stop a 8 až 10 AFTMA, či dvouruční prut 10 až 12 AFTMA. Opět plovoucí šňůru či sinktip a koncový vlasec o průměru 0,28 až 0,40 mm. Chybět vám samozřejmě nemohou mušky určené pro lov lososů.

Zdejší předpisy

Určitě byste měli vědět to, že jsou zde všechny řeky soukromé, tedy každá řeka má svého vlastníka a správce. Proto pro rybaření si zde musíte zakoupit vždy povolenku na určitý úsek. Na kvalitních úsecích řeky, kde se zdržují lososy a pstruzi jsou povolenky velmi drahé, pohybují se v desítkách až stovkách Euro za jediný den, navíc je počet povolenek na tyto úseky omezený a často je lze zakoupit jedině v ubytovacích zařízeních či pensionech pro rybáře. Někde můžete lovit pouze pomocí muškařského prutu, někde zase i na přívlač a tak je vždy nutné nastudovat si individuální pravidla. Zároveň někde můžete lovit pouze na jednoháčky a někde i na trojháčky, někde musíte dodržovat pravidlo chyť a pusť a někde si smíte ponechat určitý počet ryb. Všechny tyto informace vám ovšem vždy poskytne správce daného revíru.

Jak se sem dopravit

Na Island můžete letět přímým letem případně letem s přestupem v Mnichově, Frankfurtu či Kodani. Na Islandu si můžete pronajmout automobil, pokud tak učiníte, tak vždy zkontrolujte zdali má automobil kvalitní pneumatiky, rezervu, hever, jelikož by se vám to ve zdejších podmínkách mohlo vymstít.

Ceny

Pobyt o délce tří až sedmy dnů v období od května do září vás vyjde včetně ubytování v nějaké z rybářských chatek, snídaně, oběda, služeb rybářského průvodce, povolení k lovu a dopravy z místa ubytování k místu rybolovu na cca 250 Euro na den.

To samé platí u lovu lososů, zde je cena minimálně 300 Euro za den, ale velmi záleží na úseku řeku a jejího ceníku.

Letenky z Prahy či Vídně až na Island se pohybují v ceně od patnácti až do dvaceti tisíc korun za osobu.

Připojené obrázky

Připojená videa

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov na řekách a jezerech na Islandu

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář