Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov na řece Ljusnan a v jejím okolí

Článek o rybolovu ve Švédsku, konkrétně v oblasti Ljusnan – úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

V hraji Halsingland protéká řeka Ljusnan v jejíž okolí najdeme také spoustu krásných jezer, v nichž žijí převážně štiky, okouni a pstruzi. A málem bych zapomněl na candáta, ten je zde velmi početným zástupcem a tak není divu, že se považuje řeka Ljusnan a její okolí za jednu z nejlepších oblastí pro lov candátů. Nic to nemění ovšem na tom, že štik a okounů je tu také veliké množství a tak se jedná o jednu z mála oblastí ve Švédsku, kde můžete aktivně a zcela vědomě lovit všechny tři druhy těchto nádherných dravých ryb.

Zdejší rybí druhy a rybářská sezóna

Zdejší rybáři si zde libují především při lovu candátů vertikální přívlačí z lodě s echolotem, kterým tyto krasavce vyhledávají. Pokud tu budete poprvé a nebudete znát zdejší dno, budete to mít velmi těžké. Dobrou volbou je využít služeb rybářského průvodce, alespoň na úvodní vyjížďku, který vám řekne jakým způsobem tu tyto krasavce pravidelně a cíleně lovit.

V řece a průtočných jezerech máte šanci na ulovení pstruhů, na menších lesních jezerech taktéž, zde funguje hospodaření stylem vysaď a chyť a mimo pstruhů tu navíc můžete chytit i sivena.

Na štiky je zde nejlepší období od půlky května do konce září, na candáty a okouny od června až do září. Pstruzi jsou aktivní více méně neustále, akorát od prvního října až do konce roku jsou hájení.

Techniky rybolovu

Loví se zde nejčastěji na přívlač či vertikální přívlač, povolen je ovšem také lov na splávek s nástražní rybičkou. V mělkých částech revíru je možné si dobře zachytat i s muškařským prutem na štiky. Candáta máte šanci ulovit především na již zmíněnou vertikální přívlač při sledování echolotu a hledání vhodných míst, kde by se mohli vyskytovat. Na řeku Ljusnan nebo přilehlé části jezera většinou vyplujete v pronajaté lodi, tak máte největší šance k ulovení pěkných ryb. Lovit zde ovšem můžete také pochopitelně ze břehu, dobrá místa jsou u ústí do jezera, kde je řeka široká přibližně sedmdesát metrů a hloubka tu dosahuje v některých místech až dvanácti metrů.

Jaká jsou zde pravidla

Lovit zde můžete jakýmkoliv způsobem rybolovu, ale pouze na jeden prut. Za jeden den si smíte ponechat maximálně tři ryby. Lovné míry ryb jsou následující: u pstruha a sivena je to třicet centimetrů, u lipana třicet pět centimetrů, u candáta padesát centimetrů. Pokud budete chtít vyzkoušet trolling, což je vlastně přívlač za jedoucí lodí, tak si budete muset opatřit speciální povolenku.

Tato lokalita není vůbec jednoduchá, ale skrývá své ovoce v podobě nádherných ryb. Na první den si doporučuji sehnat jednoho ze zdejších rybářských průvodců, který vás provede po dobrých místech a vysvětlí vám, jak to tu chodí. Pamatuji si, když jsme tu byli poprvé a naše první vyjížďka bez průvodce byla úplné fiasko. Druhý den jsme se zeptali majitele ubytování na rybářského průvodce a on řekl sám, že s námi vyrazí a ukáže nám dobrá místa a zároveň jakým způsobem zde chytat a potom už to stálo za to.

Doprava

Nejvhodnější je sem dojet trajektem. Ve své podstatě pojedete z Prahy do Německa a to konkrétně do Rostocku a odtud trajektem do švédského Trelleborgu. Cesta trajektem bude trvat přibližně šest hodin, jakmile se vylodíte, tak už rovnou můžete vyrazit na revír Ljusnan.

Dopravit se sem samozřejmě můžete i letecky, ale to považuji za dražší možnost. Nehledě na to, že byste pravděpodobně byli nucení si na letišti navíc zapůjčit automobil.

Mimo rybářské aktivity

Pokud se vám zrovna nebude chtít na ryby, tak můžete vyrazit na výlet do okolní nádherné přírody a to buď pěšky nebo na zapůjčeném kole, či na zapůjčené kánoi. Od půlky července až do září tu jsou skvělé podmínky pro sběr brusinek, borůvek a hub. Necelých třicet kilometrů odsud se taktéž nachází ZOO. Někdy, ale jeho návštěva není nutná, jelikož spoustu zvířat potkáte i v okolní přírodě, například losy, bobry či vodní ptáky.

Ceny

  • V průměru zde vychází ubytování pro osm osob na 35 000Kč a to včetně zapůjčení ložního prádla
  • Jezdí sem i deseti členné posádky u nichž je cena 39 000Kč, berte to jako orientační cenu 
  • Závěrečný úklid vychází na 600Kč 
  • Zapůjčení lodě s echolotem 30 až 50HP a motorem vychází na 12 000Kč na týden 
  • Rybářský průvodce pro dva až tři rybáře na osm hodin vás vyjde na 11 000Kč 
  • Týdenní povolenka k rybolovu vás vyjde na 800Kč 
  • Jednodenní povolenka na pstruhové jezero vychází na 80 SEK 
  • Půjčení rybářské vybavení vychází na 80 SEK na den

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov na řece Ljusnan a v jejím okolí

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář