Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov na jezeru Erne a okolních řekách

Informace o rybolovu na jezeru Erne a okolních řekách - úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Pár slov na úvod

Jezero Erne je jedno z největších jezer v Irsku a nejdete ho na severu Irska, konkrétně v britské části ostrova. Jedná se o velmi dobrý revír s osádkou velikých štik a okounů, ale často sem jezdí rybáři také pouze s feederem nebo plavačkovým prutem na plotice a cejny. Kvůli těmto rybám, ale zrovna až do Irska předpokládám, nepojedete a tak se spíše zaměříme na zajímavější a větší druhy ryb. Ve zdejším okolí zároveň najdete několik nádherných lososových řek a tak se nemusíte zaměřit pouze na okouny a štiky.

Břehy tohoto jezera se skládají z pastvin, luk a tak vás mile překvapí zdejší nádherná příroda. Jezero je zároveň velmi členité a nachází se zde desítky ostrůvků, kolem kterých se ryby skrývají a tak na dobrá místa pro rybolov narazíte téměř všude. Samozřejmě, že zde najdete hlubší i mělčí partie a hrany, u kterých se ryby obvykle taktéž zdržují.

Chytat zde můžete ze břehu, mnohem častěji se zde ovšem loví z lodě. Většinou je v ceně pronájmu ubytování i loď o délce šesti metrů s kabinou a motorem o výkonu 15 HP. Pokud vás bude více, tak si můžete pronajmout například dvě lodě za příplatek. Vzhledem k tomu, že je zdejší jezero velmi členité a zároveň rozlehlé, tak doporučujeme využít služeb rybářského průvodce.

Ryby, které zde můžete ulovit

Štiku obecnou

Ty se zde nejčastěji loví v období od dubna do června, a od září až do listopadu. Na jaře štiky najdete nejčastěji v mělčích zátokách a u přirozených překážek. Naopak v létě je dobré štiky hledat v hlubších místech jezera, kam jezdí za svojí potravou. Na podzim opět štiky vyjíždí do mělčin, případně se zdržují u různých hran, kde menší hloubka padá do větší. Lovit zde můžete na wobblery, twistery, plandavky a podobně. Mezi fungující a oblíbené nástrahy také patří různé hladinové nástrahy, které se nejčastěji tahají nad mělčinami a překážkami, kde se štiky často zdržují. V létě se štiky také chytají pomocí techniky nazývané trolling.

Okouna říčního

I pěkné okouny je možné zde chytit. Pravidelně se zde chytají kusy okolo padesáti centimetrů a nejčastěji se loví na rotačky, twisterry či menší wobblery.

Pstruha obecného neboli feroxe

Ferox je místní přezdívka pro pstruha, který má hmotnost více než tři kilogramy a i takové nádherné pstruhy zde lze ulovit. V tomto jezeře se ovšem loví zřídka, mnohem lepší lokalitou pro jejich lov je jezero Corrib. Pstruhy se vyplatí lovit především u přítoků a to na přívlač nebo pomocí muškařského prutu.

Pstruha duhového

Ve zdejším okolí se nachází jezera, která fungují, na způsob vysaď a chyť. Lov na těchto jezerech se ovšem nedá srovnat s rybolovem na jezeru Erne, kde nikdy nevíte, jak velikou rybu daného druhu můžete ulovit. Pro sportovní rybáře tedy rozhodně doporučuji popisované jezero Erne, nikoliv okolní duhákové revíry.

Lososa atlantského

V některých okolních řekách najdete také lososi, kteří do těchto řek táhnou v období května, června a v září. Lososi se z pravidla chytají na přívlač nebo na umělou mouchu. Povolenku vám obstarají průvodci nebo majitelé ubytování.

Od května do září zde mimo výše popsaných ryb můžete také ulovit lína, úhoře, plotici, cejna, perlína. Tyto ryby můžete lovit na plavanou či položenou.

Způsoby rybolovu a vybavení

Chytat zde můžete na přívlač, na muškařský prut, plavanou, feeder či položenou.

Přívlačové vybavení

Pro lov pstruhů a okounů doporučujeme prut o délce 2,4 až 2,75 metru s gramáží 5 až 20 gramů, osazený smekacím navijákem s vlascem 0,18 až 0,25 mm.
Pro lov štik a velikých pstruhů (feroxů) už je na místě přitvrdit a tak doporučujeme prut o délce 2,4 až 2,75 metru s gramáží 20 až 50 gramů, smekací naviják s vlascem o průměru 0,25 až 0,35 mm. Pro lov lososů je vhodné použít prut o délce 2,75 až 3 metrů s gramáží 30 až 60 gramů, smekací naviják s vlascem 0,30 až 0,40 mm.

Muškařské vybavení

Pokud se vydáte na menší pstruhy či štiky, potom vám postačí muškařský jednoruční prut s délkou devět až deset stop a šňůrou WF 6 až 8, naviják, na který příjde padesát metrů backingu a koncový návazec o průměru 0,16 až 0,25 mm. Veliké pstruhy, štiky nebo lososi je možné lovit na prut o délce devět až deset stop se šňurou WF 8 až 9, naviják se sto metry backingu a koncový návazec o průměru 0,25 až 0,35 mm.

Pravidla

Povolenku k rybolovu na jezeru Erne vám zajistí vždy majitel ubytování při nástupu nebo nějaký ze zdejších průvodců. Cena je 26 GBP na osobu, pokud se budete chtít vydat na nějakou z okolních řek, budete potřebovat zvláštní rybářskou povolenku, která se obvykle pohybuje v ceně 50 GBP na osobu. Obvykle se zde ulovené štiky pouští zpět do svého živlu a povoleno je ponechání jedné štiky, která má v maximu čtyři kilogramy a nanejvýš čtyři okouni do délky dvaceti pěti centimetrů za den. Lososovité ryby mají pochopitelně jiná pravidla, o kterých vás vždy budou informovat na místě.

Ubytování

Zdejší ubytování je ideálně koncipováno pro rybáře, najdete tu všude místnosti k vysušení vašeho vybavení a zpracovny ryb. Pokud pojedete jako posádka o tří až pěti členech můžete si pronajmout nějaký domek blízko jezera, většinou tu tyto domky mají kapacitu v maximu pro šest osob a najdete v nich kuchyň, obývák, koupelnu, sprchu, záchod a ložnice. Stravovat se tak můžete z vlastních zdrojů na místě nebo skočit do nějaké z místních restaurací.

Doprava

Dopravit se do Irska můžete letecky a na místě si zapůjčit automobil, kterým následně dojedete až na místo určení. Let z Prahy do Irska z pravidla trvá dvě hodinky a poté doprava z letiště k jezeru Erne zhruba tři hodinky.

Ceny

- Povolenka k rybolovu cca 25 GBP na osobu
- Pronájem lodě s motorem 300 Euro na týden
- Rybářský průvodce stojí 100 Euro na den   
- Zapůjčení automobilu stojí 7000Kč na týden
- Cena letenky se pohybuje v závislosti na obsazenosti letadla, většinou lze koupit letenku za 3 až 10 000Kč na osobu
- Průměrně lze sehnat ubytování, včetně zapůjčení ložního prádla, závěrečného úklidu, vypůjčení lodě o délce šesti metrů s motorem 15 HP za 1250 Euro na týden

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov na jezeru Erne a okolních řekách

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář