Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybolov na jezeru Corrib a okolních řekách

Informace o rybolovu na jezeru Corrib a okolních řekách - úlovky, tipy, rady, fotky a videa.

Inzerovat zde

Pár slov k úvodu

Pokud jste někdy přemýšleli nad rybolovem v Irsku, potom jste už dozajista někdy slyšeli o vyhlášeném jezeru Corrib, což je jezero, které je právem vyhlášeno za jedno z nejlepších jezer pro lov štik i velikých pstruhů. Pokud zde totiž chytíte metrovou štiku, bere se to jako pravidelný a nijak zvláštní úlovek a to samé platí také například o kilovém okounovi. Ulovit zde ovšem můžete také feroxe, což je veliký pstruh obecný a jeho jezerní forma. Na tomto jezeru máte možnost chytit ryby v opravdu nádherných velikostech a pokud byste přece jenom zatoužili i po rybolovu na řece, můžete si odskočit na jednu z lososích řek, které jsou odsud nedaleko.

Toto jezero vás překvapí svojí velikostí, jelikož se jedná o jedno z největších jezer v Irsku a zároveň svojí okolní nádhernou přírodou, kde si budete vychutnávat každou minutu pobytu. Zajímavostí je také to, že je na tomto jezeru více než tři sta ostrůvků, což zkrátka nahrává všem rybím druhům zde a tak na pěknou rybu můžete narazit doslova všude, jelikož každé místo je zde velmi zajímavé. Na jezeru najdete hluboké, ale i mělké pasáže.

Rybařit zde můžete samozřejmě ze břehu, ale většina rybářů zde chytá ze zapůjčené lodě, které jsou koncipovány pro dva až tři rybáře, mají délku většinou čtyři a půl až pět metrů a jsou osazeny o motory od patnácti do čtyřiceti HP. Vzhledem k tomu, že je zdejší jezero velmi členité a zároveň rozlehlé, tak je nutné vždy rybařit společně s průvodcem. Pokud pojedete jako čtyřčlenná parta, tak vás průvodce rozdělí do dvou lodí, pokud vás bude více tak samozřejmě do tří lodí a podobně. Průvodci zde mluví plynule anglicky a někteří z nich navíc německy i polsky. Lodě jsou většinou dobře vybaveny a tak jim nechybí echoloty, držáky na pruty, a pokud náhodou něco zapomenete, tak stačí požádat o vypůjčení nástrah, prutu či navijáku daného průvodce. Funguje to tu tím způsobem, že vás po dohodě každé ráno průvodce vyzvedne tam, kde se ubytujete, odveze na místo, kde budete lovit a poté vás večer opět vyzvedne a přiveze zpět k ubytování. Průvodce může zařídit také oběd a povolenky na okolní revíry.

Co zde můžete ulovit

Štiku obecnou

Ty se zde loví nejčastěji v období od dubna až do konce listopadu. Na jaře se štiky zdržují vlivem tření na mělčinách a tak je najdete u různých porostů, případně v mělkých zátokách. V létě naopak štiky najdeme v hlubších pasážích revíru, kam jezdí za svojí potravou. Na podzim štiky budeme hledat na různých hranách a mělčinách. Nejčastěji se zde loví na woblery, twistery, plandavky, případně i na různé hladinové nástrahy. S oblibou se zde loví veliké štiky také na streamery a v létě se loví pomocí trollingu.

Okouna říčního

Na zdejším jezeře máte možnost ulovit opravdu pěkné exempláře, které mnohdy dosahují délky okolo padesáti centimetrů. Okouni se loví na twistery, wobblery a rotačky.

Pstruha obecného neboli feroxe

Ferox je místní název pro pstruha obecného, který přesahuje hranici tří kilogramů. Tyto veliké jedince je možné chytit pomocí trollingu na woblery nebo pomocí klasické přívlače či muškaření. Tyto ryby se vyplatí hledat u přítoků.

Pstruha duhového

Toho můžete chytit především v okolních jezerech, které jsou přímo specializované na pstruhy duhové a tak se zde vysazují, funguje to tu formou vysaď a chyť. Není to ovšem tak zábavné a pro sportovní rybáře to pochopitelně nebude ta pravá výzva.

Lososa atlantského

V okolních řekách můžete také narazit na lososa, ti zde táhnou většinou od začátku března až do konce září. Lovit je můžete na dvouruční muškařský prut AFTMA 10 až 12 nebo na přívlačový prut s gramáží 30 až 60 gramů. Povolenky pro rybolov na okolních řekách také zajistí průvodce.

Samozřejmostí je to, že je na tomto jezeru také bílá ryba, tedy potrava pro všechny výše popsané dravce a tak zde můžete na spláveček chytit plotici, cejna, perlína, lína, ale i úhoře.

Pokud vás bude lákat i rybolov na moři, tak je možné se také domluvit s vaším průvodcem, většinou zde máte možnost ulovit tresku obecnou, polak, makrelu či mořského úhoře. To už je ovšem lepší vyrazit například do Norska.

Techniky rybolovu a doporučené vybavení

Lovit zde můžete na přívlač, pomocí muškařského prutu, či na plavanou nebo položenou.

Přívlačové vybavení

Pro lov pstruhů a okounů doporučujeme prut o délce 2,4 až 2,75 metru s gramáží 5 až 20 gramů, osazený smekacím navijákem s vlascem 0,18 až 0,25 mm. Pro lov štik a velikých pstruhů (feroxů) už je na místě přitvrdit a tak doporučujeme prut o délce 2,4 až 2,75 metru s gramáží 20 až 50 gramů, smekací naviják s vlascem o průměru 0,25 až 0,35 mm. Pro lov lososů je vhodné použít prut o délce 2,75 až 3 metrů s gramáží 30 až 60 gramů, smekací naviják s vlascem 0,30 až 0,40 mm.

Muškařské vybavení

Pokud se vydáte na menší pstruhy či štiky, potom vám postačí muškařský jednoruční prut s délkou devět až deset stop a šňůrou WF 6 až 8, naviják, na který příjde padesát metrů backingu a koncový návazec o průměru 0,16 až 0,25 mm. Veliké pstruhy, štiky nebo lososi je možné lovit na prut o délce devět až deset stop se šňurou WF 8 až 9, naviják se sto metry backingu a koncový návazec o průměru 0,25 až 0,35 mm.

Pravidla

Každý rybářský průvodce vám můžete zařídit celostátní rybářský lístek nebo pouze místní povolenku například určenou na jezero Corrib nebo na okolní řeky, kde se pohybuje cena za povolenku obvykle od padesáti Eur na rok. V Irsku obvykle platí pravidlo v případě lovu štik, chyť a pusť. Ponechat si ovšem můžete jednu štiku do padesáti centimetrů a čtyři okouny do dvaceti pěti centimetrů za den. Lososovité ryby a jejich ponechání je také omezeno, to je ovšem nutné nastudovat v místních pravidlech.  Každý průvodce vám o pravidlech řekne.

Lov pstruhů a lososů na okolních řekách v létě

Aby se předešlo vysokému rybářskému tlaku, tak je zde rybolov na řekách výrazně limitován a právě díky těmto omezením jsou zdejší řeky velmi bohaté na rybí osádku, najdete tu nádherné pstruhy obecné a od července až do konce září také lososi. V okruhu jezera Corrib osmdesát kilometrů najdete nádherné revíry, které si dozajista oblíbíte. Při objednávce povolenky je nutné zadat způsob rybolovu, kterým zde budete lovit, tedy buď přívlač, nebo muškaření. Cena za povolenku se zde pohybuje od dvaceti do sto Eur na den.

Ubytování

Ubytovat se zde můžete v pensionu typu bed and breakfest. Každý zdejší pension má bohaté zkušenosti s ubytováním rybářů a tak téměř všude je možné najít vhodné místo pro vysušení a uložení vašeho vybavení i místo pro zpracování ryb. Pronajmout si zde můžete také apartmán, kde nechybí kuchyň, záchod a sprcha.

Do ceny pobytu je většinou zahrnuta i snídaně, pokud budete chtít, můžete si objednat i oběd, který vám doveze váš průvodce. Večer můžete zajít do jedné ze zdejších hospod či restaurací.

Doprava

Většina rybářů do Irska létá, poté si pronajmou automobil přímo na letišti a zbytek cesty tímto automobilem dojedou až na místo určení. Z Prahy let trvá přibližně dvě hodinky a cesta z letiště zhruba dvě až tři hodinky, záleží také na tom, kam přesně budete mít namířeno.

Ceny

 • Oběd na místě, když rybaříte 
 • 10 Euro za osobu na den 
 • Večeře o dvou až pěti chodech vychází na 18 Euro na osobu na den 
 • Zapůjčení vybavení pro přívlač i s nástrahami 
 • 10 Euro na den 
 • Zapůjčení automobilu na letišti stojí cca 7000Kč na týden 
 • Ceny letenek obvykle kolísají a tak mohu napsat jen výčet od 5 do 10 000Kč na osobu
 • Cena za povolenku na jezero Corrib je účtována na místě, někdy je zahrnuta v ubytování, někdy vám řekne sám váš průvodce, na kolik vás vyjde
 • Státní rybářský lístek na okolních lososových vodách stojí 60 Eur na rok 
 • Státní rybářský lístek pro lov lososů ve všech vodách v Irsku stojí 100 Eur na rok 
 • Povolenka na klubové vody (většinou pstruhové řeky) stojí cca 30 až 40 Eur na den 
 • Povolenka na klubové lososí řeky stojí od 50 do 100 Eur na den 
 • Povolenka na muškařské jezero chyť a pusť stojí 20 Eur na den

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybolov na jezeru Corrib a okolních řekách

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář