Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybářská sezóna v Norsku

02. 02. 2017
Řekneme si, co skrývají v případě mořského rybolovu v Norsku různá roční období a jaké ryby v nich můžeme ulovit.

Řekneme si, co skrývají v případě mořského rybolovu v Norsku různá roční období. V Norsku trvá rybářská sezóna prakticky celý rok. Ačkoliv v listopadu, prosinci a lednu jsou dny opravdu krátké a brzy přichází tma, můžeme se bez pochyby vydat na lov v těchto mrazivých dnech také. Jsou i případy, že v Norsku zamrzne například fjord a tak se rybáři občas vydávají lovit přímo na led, kde si vyvrtají do ledu dírky a pomocí vetikální přívlače se snaží přesvědčit nějakou tu rybu k záběru. Těchto případů však není mnoho a většinou se golfský proud postará o to, aby k zamrzání vodní hladiny nedocházelo. Nic méně přejdeme k jádru věci a smyslu tohoto článku, ve kterém si řekne co, které roční období může pro nás rybáře znamenat a skrývat. 

Únor až duben

V tomto období obrovská hejna Tresek připlouvají k pobřeží středního a severního Norska za účelem vytření se. Toto období se tak snadno stalo tím nejlepším obdobím pro lov jatečných Tresek obecných, které právě v tomto období dosahují neuvěřitelné váhy a celkových rozměrů. V případě, že by se vám podařilo ulovit trofejní Tresku obecnou, bylo by to zákonitě právě v tomto období, kdy jsou Tresky plné jiker, které u velikých exemplářů mohou přidat na váze až o deset a více kilogramů. V tomto období se tak zvyšují šance na ulovení exempláře Tresky obecné, která může vážit přes čtyřicet kilogramů. Většina rybářů se však snaží respektovat to, že jdou ryby do tření a například na trdlištích považují rybolov za neetický, což rozhodně považuji za správný postoj. V období od února do dubna se také připravte, že počasí nebude žádný med a potkat vás mohou velmi mrazivé teploty, doprovázené od severního větru, který je v krajních případech natolik veliký, že můžete mít problémy vyjet na moře a zachytat si. Počasí v tomto období je velmi proměnlivé a neustálené.

Květen až červen

Toto období je pravděpodobně jedním z nejoblíbenějších mezi rybáři navštěvující Norské fjordy od oblasti Bergen až po Norkapp. Od Května totiž už máte možnost narazit na mnohem více rybích druhů, mezi které patří Tresky obecné, Tresky tmavé, Tresky jednoskvrnné, Mníci a Mnikovci, Vlkouši i Halibuti. Šanci na jejich ulovení samozřejmě máte i v období od února až do dubna, ale ta šance se rapidně snižuje, jelikož je u pobřeží tolik tresek obecných, že je větší pravděpodobnost, že vaší nástrahu najdou právě dřív ony než jakýkoliv jiný druh ryby. Toto období je už podstatně ustálenější, ačkoliv vás ještě může překvapit padající sníh. Ve většině případů už se ovšem se sněhem nesetkáte a teploty budou takřka všude plusové. Velikou výhodou tohoto období je mimo jiné i to, že v noci nepřichází tma, nýbrž polární zář, která zajistí to, že bude viditelnost stejná jako například v našich končinách v šest hodin večer v létě. Na noc se většinou i díky tomu, že zapadne slunce sklidňuje moře a tak spousta rybářů právě vyráží ve večerních a nočních hodinách, jelikož se dostanou i na vzdálenější místa kvůli přízni větru a počasí. 

Polovina června až srpen

V tomto období dochází k migraci rybích hejn a to především v jižní části Norska, kde se ryby přesouvají na otevřené moře. Ve středním Norsku dochází k poklesu úlovků tresek obecných, ale mnohem častěji zde narazíme na tresky tmavé, plaky a makrely. Na severu roste četnost ulovených tresek tmavých a halibutů. Zejména v posledních letech se potvrdilo, že pro lov halibutů se jeví jako jedno z nejlepších období právě měsíc červen a srpen.

Polovina srpna až září

Toto období je vrcholem pro lov makrel a to na pobřeží jižního, ale také středního Norska. Na severu pomalu začíná konec polární noci. Ve středním Norsku navíc máte možnost lovit Štikozubce, což jsou naprosto fantastické ryby. Počasí je ještě docela stabilní, kazit se začíná většinou až v září. Závěr sezóny je v Norsku oblíbený ve všech oblastech Norska. Je to totiž období, kdy je stále možné čekat velmi pěkné úlovky tresek, ale i okouníků, mníků a halibutů. Navíc v tomto období už je v Norsku mnohem méně turistů, pokud se tedy rozhodnete, že se podíváte na nějakou kulturní památku, budete to mít mnohem jednodušší. No a poslední třešničkou na dortu tohoto období je také to, že už z pravidla bývají mnohem nižší ceny za pronájem chat. 

Norsko je rybářský ráj v každém období

Pokud jste například do Norska ještě nevyrazili, mohu vás ujistit, že každé období v této zemi skrývá něco krásného. Je to zem s krásnou přírodou a především rybami. Každé období vám zkrátka nabídne něco jiného a zajímavého, takže nemohu jednoznačně doporučit termín, který by mohl být nejlepší a je jen na každém jak si zvolí. 

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybářská sezóna v Norsku

  • Vlastik22 před 7 lety

    Zdarec my jezdime na prelomu kvetna. Byl jsem i v zari. A info zde fakt sedi, diky. Jeste chci vyjet v cervenci tak uvidime jak kluci. Bo muzete jet semnou hledam posadku kucii. :))

Vložit nový komentář