Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rybaření v Chorvatsku

Za nezapomenutelnými rybářskými zážitky můžete vyrazit do Chorvatska. Čisté vody Jadranského moře jsou na život bohaté, žije zde okolo 400 druhů ryb včetně těch migrujících. Pořízení rybářského průkazu je velmi jednoduché, ať preferujete rekreační nebo sportovní rybolov.

Inzerovat zde

Za nezapomenutelnými rybářskými zážitky můžete vyrazit do Chorvatska. Čisté vody Jadranského moře jsou na život bohaté, žije zde okolo 400 druhů ryb včetně těch migrujících. Pořízení rybářského průkazu je velmi jednoduché, ať preferujete rekreační nebo sportovní rybolov.

Skvělá místa, kde se můžete rybolovu věnovat, najdete po celém chorvatském pobřeží. Oblíbené lokality pro mořský rybolov jsou v okolí letoviska Pula, Fažana, Umag nebo Zadar. Vyhledávané jsou také ostrovy, a to jak v Kvarneru tak níže v Dalmácii. Nejlepší oblasti pro vnitrozemský rybolov představuje řeka Cetina, řeka Jadro, některé úseky řeky Krka a učiněným rájem rybářů je Vranské jezero.

Povolení k mořskému rekreačnímu rybolovu

K rekreačnímu rybolovu potřebujte povolení, které se chorvatsky nazývá ribolovna dozvola. Rybářský lístek seženete prostřednictvím sítě chorvatských poboček nebo zmocněných agentur či prodejen. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je platný cestovní doklad. Rybářský lístek si také můžete zařídit online na stránkách chorvatského Ministerstva zemědělství – odbor rybolov.

Za povolení k rybolovu zaplatíte 60 kun za jeden den. Třídenní lístek stojí 150 kun, lístek na 7 dní 300 kun, na měsíc 700 kun.

Omezení v rybolovu

Při rybaření v Chorvatsku platí jistá omezení. Například nesmíte za jeden den ulovit více než 5 kg ryb a jiných mořských živočichů a s ulovenými rybami není možné obchodovat. Můžete je užívat jen pro svou vlastní potřebu. V době od 1. května do 1. října je zakázán rybolov v přístavech, na plážích a koupalištích.

Lov velkých ryb

Budete-li lovit velké ryby, což je například tuňák obecný, mečoun obecný nebo marlín štíhlý, budete potřebovat speciální povolení, za které také více zaplatíte. Takový lístek stojí na jeden den 120 kun, na 3 dny 300 kun a na 7 dní 600 kun, na 30 dní 1500 kun. Níže najdete seznam povoleného vybavení k rybolovu:

  • nanejvýš 2 pruty s maximálně 3 návazci na každém prutu,

  • nanejvýš 2 pruty se zátěží a maximálně 3 návazci na každém prutu,

  • nejvýš 2 pruty pro lov vláčením s maximálně 3 návazci,

  • nanejvýš 2 pruty s háčkem pro lov hlavonožců,

  • nanejvýš 2 kusy náčiní pro lov velkého červa.


Provozování mořského sportovního rybolovu

K provozování sportovního rybolovu potřebujte povolení, které prodává Chorvatský svaz sportovního rybolovu na moři prostřednictvím rybářských spolků a zmocněných prodejen. Sportovní rybolov představuje lov s harpunou, kdy není povolena potápěčský přístroj a lovec se musí pohybovat pouze s použitím vlastních sil. Můžete používat podvodní svítilnu, ale lovit lze jen přes den, nikoliv v noci.

Ceny jsou stejné jako u povolení pro rekreační rybolov, ale navíc musí žadatel předložit platný členský průkaz Chorvatského národního svazu pro sportovní rybolov na moři nebo stejný průkaz jiného státu. Ke sportovnímu rybolovu můžete použít:

  • nanejvýš 2 pruty s maximálně 3 návazci na každém prutu,

  • nanejvýš 2 pruty se zátěží a maximálně 3 návazci na každém prutu,

  • nanejvýš 2 pruty pro lov vláčením s maximálně 3 návazci na každé šňůře,

  • nanejvýš 2 podvodní pušky.

Rybolov ve sladkých vodách Chorvatska

K provozování rybolovu na jezerech a v řekách Chorvatska potřebujete speciální povolení, které vydává Ministerstvo zemědělství rybolovu a rozvoje venkova a zakoupíte ho u rybářských oddílů. K rybolovu potřebujete mít povolení, které se vydává na den a stojí od 60 do 250 kun podle toho, v jaké oblasti chcete rybařit. Na roční povolení musíte mít potvrzení o rybářské zkoušce, které stojí 400 kun.

Oblíbené druhy mořských ryb

Mezi ryby, které se v jadranském moři vyskytují, patří například morčák chutný, okáč obecný, cípal hlavatý a ostronosý. Jedna z největších ryb v místních vodách je kanic hnědý, který může dorůst délky až 1,5 metru a žije v hloubce od 5 do 200 metrů. Dále to je například makrela obecná, platýs velký a mezi sportovními rybáři oblíbený polozubec toulavý a tuňák bílý.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rybaření v Chorvatsku

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář