Inzerovat zde
Inzerovat zde

Rozhovor s Járou o rybaření ve Francii

Tento článek formou rozhovoru by vám měl odpovědět na otázky ohledně rybolovu ve Francii.

Inzerovat zde

Po několikátém příjezdu našeho redaktora Járy z Francie, kdy mi vždy poreferoval, jak to tam vypadalo a co chytil, jsem se konečně odhodlal k tomu, že si vypíšu několik otázek, které by vás mohli zajímat, tedy za předpokladu, že chcete do Francie taktéž vyrazit na ryby. Pozval sem Járu na kafé, on mé pozvání přijal a rozhovor mohl začít. Jaké jsem kladl otázky a jaké jsem dostal odpovědi o rybolovu ve Francii od Járy, si můžete přečíst v následujících řádcích níže.

Ahoj Járo, hned na úvod se chci zeptat, co tě na francouzských revírech natolik zaujalo, že se sem tak rád vracíš?

Ahoj Zdenku, děkuji za pozvání. Francie pro mě znamená hodně, je zde veliké množství nádherných kaprových vod a hlavně jsou zde mnohem příznivější pravidla pro lov velikých kaprů. Navíc za rybami jsem procestoval už hodně a cesta do Francie je celkem pohodová, vzdálenost také není nijak ohromná, tedy pokud se nevydáte až na jih Francie, což pak samozřejmě leze do peněz.

Jaké jsou hlavní rozdíly, co se týče rybolovu u nás a ve Francii?

Těch rozdílů je opravdu dost. Nejvíc mi vyhovuje to, že se ve Francii na spoustě revírů může chytat non stop. Ne všude, ale na hodně revírech a tak je nutné vždy zjistit, kde to pravidla umožňují a kde ne. U nás takových vod napočítám na prstech jedné ruky, ale to se časem podle mého názoru zlepší. Mezi další pozitivní fakt řadím i to, že je zde povolený rybolov na čtyři pruty. A ono se to nezdá, ale při lovu opravdu velikých, trofejních kaprů, na které se chci vždy zaměřit, to hraje určitou roli. Šance jsou mnohonásobně větší, mohu vyzkoušet více variant, míst a podobně. Celkově těch omezení tu není tolik a pro kapraře jsou tu velmi příznivé podmínky. Samozřejmostí je to, že každý revír může mít svá individuální pravidla, někde může být například zákaz používání člunů a podobně a tak je nutné si tyto informace dopředu zjistit.

Na kolik tě vyjde rybářská výprava do této země za kapry na týden?

Spousta rybářů si myslí, že rybolov ve Francii je velmi nákladná záležitost. Kdykoliv jsem se zmínil svým přátelům z rybářského cechu, že se chystám do Francie na kapry, jestli nechtějí jet semnou, dostal jsem odpověď, že by si to pravděpodobně nemohli dovolit. Přitom to nestojí moc peněz.  Vždy si dělám konečné zúčtování, v tom mám rád pořádek. Například moje poslední výprava vyšla na tři a půl tisíce korun včetně povolenky, která stála třicet Eur. Do zúčtování ovšem nezapočítávám krmení pro ryby a nakoupené jídlo pro sebe, jelikož za tyto věci utratím stejné peníze, i když jdu chytat u nás. Navíc když se vyrazí ve větším počtu, například ve třech či čtyřech lidech a o náklady se podělíte, tak budete velmi mile překvapeni z toho, že za tak úžasnou rybářskou dovolenou neutratíte mnoho.

A co krmení a nástrahy? Používáš to stejně jak u nás?

Z devadesáti procent používám to stejně co u nás. Ono se to logicky až tak lišit nemůže, přece jenom pořád jsou to kapři a nic to nezmění na tom, že jsou akorát v jiné zemi. Jediné na co si dávám pozor, což je těch zmíněných deset procent je složení krmení takovým způsobem, abych nekrmil i sumce, kterých je tu na spoustě revírech opravdu veliké množství. U nás to natolik nemusím řešit, ale sem si beru například spoustu tygřích ořechů a ty sumce až tak tolik nezajímají.

A jaké jsou tvé chytací favorizované boilies?

To co dávám pod háček, záleží hodně na aktuální situaci. Samozřejmě mám své oblíbené boilies, které tu funguje velmi dobře, ale na druhou stranu v Česku taky. Vždy si sebou vozím několik druhů boilies, abych mohl případně reagovat na nastalou situaci. Nic méně nemohu jednoznačně říct, co tu funguje, doporučil bych každému, ať si vezme svojí vlastní volbu, které věří a s kterou sklízí úspěch i v naší zemi.

Jak je to s rybí osádkou ve Francii? Jsou tu na tom revíry lépe než u nás?

Ačkoliv se tomu asi budete divit, tak ve Francii jsou počty kaprů mnohem menší než u nás v Česku. Vycházím však z revírů, které jsem navštívil a tak mě neberte úplně do slova. Kapr se tu totiž vůbec nevysazuje, nýbrž to tu funguje na přírodě a samostatném výtěru. O většinu menších kaprů se tu postarají nenasytní sumci, takže ve stručnosti počet kaprů tu není nijak ohromující. V soukromých vodách to však může být jiné, nyní jsem mluvil o francouzských svazovkách. Naopak tu je, ale mnohem více kaprů ve větších velikostech, nežli u nás. Na svazovkách se tu na kapry příliš mnoho rybářů nezaměřuje, což je jednoznačná výhoda. Samozřejmě, na velikých jezerech uvidíte kapraře, kteří se zaměřují na lov trofejních kaprů. Nic méně mezi největší příčiny toho, proč tu je větší počet velikých kaprů řadím to, že na ně není takový tlak jako u nás, ti velcí se pouští zpět bez výjimky a navíc tu je zakázáno sakování v případě kapra, který měří více než šedesát centimetrů.

Jezdíš pořád na stejné vody nebo objevuješ také nová místa?

Nepatřím mezi ty rybáře, kteří navštěvují pořád dokola ty samá místa. I kdybych si tu náramně zachytal, tak mě to táhne vždy jinam, vyzkoušet něco nového a postavit se další výzvě. Občas se někam vrátím, ale v maximu tak dvakrát. Objevování nových lokalit mě zkrátka baví a tak se vždy snažím hledat něco nového. Občas se při cestě zpět zastavím u několika revírů, které mám v plánu v budoucnu navštívit a zeptám se na podmínky, případně vždy zkusím zjistit co nejvíce informací přímo od rybářů, kteří zde právě chytají. Někdy to není jednoduché tu z někoho něco dostat kvůli jazykové bariéře, ale většinou spolu dáme kafé či pivko a já se dozvídám nové informace, které mi pomohou. Jednou jsem udělal výměnný obchod, tedy dal jsem partičce německých rybářů, kteří chytali na jednom ze zdejších revírů pár kuliček boilies výměnou za nějaké informace o dané lokalitě. Další rok sem je právě na tomto revíru potkal a následně mi bylo doneseno pivo s poděkováním, že právě na moje boilies se jim podařilo chytit osmadvaceti kilového kapra. Občas je to zkrátka sranda.

Jaké jsou rozdíly mezi českými a francouzskými rybáři?

Tak za prvé, Francouzi nejsou absolutně kapraři. Ve Francii se potkáte s rybářem, který se zaměřuje na kapry jen velmi zřídka. V porovnání s českými rybáři je to opravdu dramatický rozdíl a francouzi zaostávají. Svědčí o tom i to, že když vidí, jak se vám daří tak za vámi občas samotní francouzi přijdou a vyptávají se. Já se většinou snažím co nejvíce pomoci, jedná se o pohodové lidi, a když pak vidím, že po mé radě či tipu je někdo úspěšný, tak mě to zahřeje u srdíčka.

Jak se tu rybáři chovají?

Bohužel se často setkávám s nepořádkem u vody a to mi vadí. Když mám prostor v autě, snažím se něco nasbírat a odvést. Pozitivním faktem je, ale to, že jsem párkrát viděl uklízející děti společně s učitelkou. Negativním faktem je to, že i když se k většině míst dá dostat pohodlně autem, tak tu rybáři stejně nechají bordel, což mi nejde do hlavy.

Jak je to tu s denní dobou lovu, lovných mír ryb a počty prutů?

Tady se ve většině případů bere denní doba lovu takovým způsobem, že dokud je vidět tak se chytá. Já vyhledávám revíry, kde je možný nonstop rybolov. V některých úsecích určitých revírů je povolen nonstop rybolov pouze od dubna do října. Na některých revírech zase od dubna až do prosince. Všude jsou zkrátka individuální pravidla, která je nutné si nastudovat. Jinak se ve Francii může lovit na čtyři pruty, což už jsem tuším popisoval v některé z předchozích otázek. Dává nám to obrovskou výhodu. A jak už jsem říkal, kapr se tu nesmí ponechat ani uchovávat v saku v případě, že má více než šedesát centimetrů. Lovit se tu taktéž nemůže v noci na nástražní rybičku a červa. Na to si tu rybáři musí dávat veliký pozor, jelikož se to draze trestá.

Jakým způsobem a kde zakupuješ povolení k rybolovu ve Francii?

Jo, tohle bude asi trochu oříšek. Nejjednodušší je zakoupit si povolenku na celý rok a na celou Francii přes internet, což vychází na sto patnáct Euro, takže nijak závratně veliká částka a pokud máte v plánu vyjet vícekrát během jednoho roku, tak se to určitě vyplatí. Dřív jsem povolenku kupoval tím způsobem, že jsem dojel na místo určení a poptal se v okolí. Ve Francii to ovšem funguje trošku alibisticky, někde bude zavřeno, někde nebude ten, kdo vydává povolenky, někde je zase nemají a odkážou vás zase jinam. Jednou jsem tu opravdu celý den strávil nad objížděním a kupováním rybářské povolenky. Potom jsem si na další vyjížďku našel všechna místa v okolí, kde bych mohl povolenku opatřit, ale scénář byl téměř totožný, jen s tím rozdílem, že už jsem věděl, kam přesně mám jet a objížděl jsem dané obchody či budovy, kde by mi mohli povolenku prodat. Zároveň s někým se tu jen těžko domluvíte a tak pokud se rozhodnete kupovat povolenku tímto způsobem, napište si dopředu větu: Kde prosím koupím povolení k rybolovu? (Où puis-je acheter un permis de pêche?). Poprvé jsem to nebyl schopný ani vyslovit a ukázal jen papír, po pár pokusech už jsem to říkal jako rodilý francouz. Za mě osobně doporučuji zakoupit povolenku na internetu, jelikož slabší povahy by to taky nemuseli tak úplně ustát.

Jak je to tu s rybářskou stráží?

S rybářskou stráží mám jen pozitivní zkušenosti. Nikdy jsem se nesetkal s někým arogantním, vždy se jedná o pohodové lidi, a pokud máte všechno v pořádku, tak není žádný problém. Většinou potkáte stráž, která chodí ve dvou a jeden z nich mluví cizím jazykem. Pokud vidí, že máte na svém místě pořádek a například podložku pod ryby, tak se k vám budou chovat velmi slušně. Navíc od nich třeba zjistíte nějaké zajímavé informace. Někdy rybářská stráž chodí společně s policií, taky mne takhle jednou kontrolovali a vše proběhlo v pořádku.

Nějaká poslední rada na závěr, pro ty co také chtějí navštívit Francii a zarybařit si tu?

Pokud se vám nechce, nehledejte výmluvy. A pokud se vám chce, ale pořád máte z něčeho strach, tak se zkrátka nebojte a vyražte. Nemusíte být napoprvé úspěšní, ale dozajista si to tu užijete.

Děkuji ti za rozhovor Járo a přeji spoustu krásných úlovků nejen na francouzských vodách.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Rozhovor s Járou o rybaření ve Francii

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář