Inzerovat zde
Inzerovat zde

Půjde to na dírkách?

16. 01. 2020
Rybolov na dírkách v ledu si získává stále další příznivce, rybáři prostě doma nevydrží ani v době, kdy nádrže a rybníky pokryje ledový krunýř. S ohledem na stále mírnější zimy v posledních letech to sice bývá každoročně jen na poměrně krátkou dobu, ovšem zase se jedná o něco nového a tudíž lákavého.

Rybolov na dírkách v ledu si získává stále další příznivce, rybáři prostě doma nevydrží ani v době, kdy nádrže a rybníky pokryje ledový krunýř. S ohledem na stále mírnější zimy v posledních letech to sice bývá každoročně jen na poměrně krátkou dobu, ovšem zase se jedná o něco nového a tudíž lákavého. Každopádně ale vždy počkejme, než bude led dostatečně silný a spolehlivě nás unese, při zvýšení denních teplot potom také zbývající sílu a kompaktnost ledu neustále sledujme, nějaké riskování by nestálo za případný velký malér.

Bezpečně na ledě

Na soukromých revírech si většinou sílu ledu ohlídají provozovatelé, ale i tak - raději dvakrát měřit, zkontrolovat a teprve pak na led vstoupit. Prostě deset centimetrů už ano, jinak raději na led nevstupovat! A jak daleko od sebe dírky, pokud si je budete dělat sami? Pět metrů nebo raději ještě o kousek dál. A ještě jedno pravidlo, které by měl každý rybář, který se vydá lovit na led, určitě dodržovat - průměr díry maximálně 25 centimetrů. Takovým otvorem už protáhneme i pořádnou rybu a pořád tu není velké riziko úrazu.

Které druhy ryb se chytají

Pokud nejsou na revíru vysazeny málo obvyklé druhy, nejčastěji se pod ledem loví pstruzi duhoví a siveni, kteří se pravidelně dosazují, bývají při chuti a ledová voda jim na vitalitě nijak neubírá. Aktivní jsou i okouni, ale dejme si pozor na to, že okoun je už od prvního ledna hájeným druhem, jak se s tím popasují majitelé soukromých revírů, to je ve hvězdách, ale na privátních vodách úlovek okouna nebývá tak častý, stejně se raději informujte u provozovatele, nebo dejte pruhovaným raubířům svobodu, i tak jich už rapidně ubylo. Z dravců je šance ulovit na dírkách i štiku nebo candáta, ovšem ponechat si je lze zase jen na některých soukromých vodách, nehledě k tomu, že od začátku roku nelze přece na svazových revírech používat techniky, cílené na ulovení dravců. Takže rozlišujme kde lovíme, a raději se vždy předem poptejme i na soukromých revírech o povolených způsobech lovu, zacházení s rybami či jejich ponechávání. Z dalších ryb je vcelku pravděpodobný úlovek bílých ryb nebo kapra, pokud se na lokalitě vyskytují, jejich aktivita je ale v zimě výrazně nižší. Kde jsou vysazeni jeseteři, tam se můžeme dočkat i záběru této zajímavé a velice bojovné ryby.

Jakou techniku si vybrat?

Při lovu na dírkách je možné použít různé rybolovné techniky, podívejme se tedy na každou z nich trochu zevrubněji a srovnejme jejich účinnost, potřebnou výbavu a používané nástrahy:

Lov na plavanou

Tento způsob lovu bývá praktikován asi nejčastěji, někdy místo splávku poslouží tenká špička speciálního "dírkového" prutu, která záběr svým ohnutím také spolehlivě oznámí. Jinak postačí minimální zátěž a lehký splávek, taková dobře vyvážená sestava rybě při záběru neklade téměř žádný odpor a nemusíme přece nahazovat nikam daleko, nástrahu jen spouštíme do otvoru před sebou. Pokud lovíme na hlubších místech, je vhodné použít klouzavý splávek s malou zarážkou, zhotovenou z nitě nebo gumičky. Velikost háčku přizpůsobíme velikosti a druhu cílové ryby, ačkoli o překvapení ani při tomto rybolovu nebývá nouze. Ledovou tříšť je třeba občas z otvoru vybrat, k tomu poslouží dobře speciální sítko nebo obyčejná naběračka či cedník. Hlavní je, aby splávek zůstal volný a nedošlo k vytvoření ledové slupky, která by zabránila jeho správnému fungování, navíc odpor zamrzlého splávku by mohl rybu od záběru odradit. Lovit lze i bez splávku, pokud si změříme hloubku v daném lovném místě a nastavíme nástrahu tak, aby se vznášela ve vodním sloupci nebo těsně nade dnem - záleží vždy na tom, kde se zrovna ryby pohybují. Pokud přejdeme na jinou dírku, znovu si hloubku změřme, profil dna nemusí být rovný.

Asi nejoblíbenější nástrahou jsou hnojáčci nebo žížaly (pokud jsme si včas udělali zásobu nebo se nám je podaří někde sehnat), velmi účinné bývají i speciální polotuhé pasty, na lov pstruhů, sivenů a dravců se osvědčují i malé mrtvé rybky, rybí cáry nebo (v tuto dobu však těžko dostupné) živé nástražní rybky.

Lov na položenou

Jedná se o méně často používanou a přitom mnohdy velmi účinnou techniku. Sestava spočívá z umístění zátěže na konci a návazce nebo dvou o kousek výš. Tento způsob lovu je vhodný pro chytání na hodně hlubokých lokalitách (zatopené lomy, hluboké nádrže a místa nad původním korytem nebo u výpusti), když nechceme používat klouzavý splávek a potřebujeme dostat nástrahu těsně nade dno.

Výběr nástrah je prakticky shodný jako při lovu na plavanou, kolínka, boiles nebo kostky chleba můžeme klidně vynechat.

Přívlač

Nejedná se o klasické horizontální vláčení, ale o lov na nástrahu, pohybující se ve vertikálním směru. Nejčastěji se při tomto způsobu lovu používají takzvané marmyšky nebo se nástraha umisťuje na jigový háček s nalitou zátěží. Nejoblíbenější jsou živočišné nástrahy (červi, larvy hmyzu, malé rybky nebo rybí cár), ale lze použít měkké vláčecí nástrahy, tedy kupříkladu smáčky, twistery a podobně. Prut při tomto způsobu lovu držíme v ruce a záběr cítíme jako kontakt nebo dokonce škubnutí, zásek by měl následovat okamžitě.

Vylovování a zacházení s ulovenými rybami

Ačkoli zdolávání většinou netrvá příliš dlouho, může být při souboji s větší rybou docela dramatické. Musíme si dát pozor, aby nedošlo k předření vlasce o hrany ledu v otvoru, menší rybu po zklidnění přivedeme k otvoru a vytáhneme ji nebo vylovíme rukou. Použití šňůr nelze doporučit, mají tendenci namrzat v očkách i na navijáku. Pro vylovení větších ryb jsou vhodné vylovovací kleště, kterými můžeme štiku nebo candáta spolehlivě uchopit za čelisti a protáhnout otvorem, aniž bychom riskovali zranění od ostrých rybích zubů. Pokud si rybu nechceme ponechat, rozhodně ji nepokládáme na led ani do sněhu, k omrzlinám na citlivém povrchu rybího těla může dojít během chvilky a taková ryba potom má mnohem menší šanci na přežití.

A teď už jen sledovat předpověď počasí a čekat, kdy začne pořádně mrznout, co říkáte?

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Půjde to na dírkách?

  • Miroslav Tomandl před 4 lety

    Chlape, doufám, že bude mrznout. Letos jsem vybaven a zatím jen vyhlížím změnu počasí.... Lov na dírkách má své kouzlo.

  • Zdeněk Řeřucha – sushi market před 3 lety

    To bez debat. Nejhorší jsou ty mezi teploty, kdy ani nemrze, ani není teplo. Tak ať to jezdí!

Vložit nový komentář