Inzerovat zde
Inzerovat zde

Pstruzi nežijí jen v bystřinách

11. 11. 2016
Povídání o pstruzích a o tom kde všude je najdeme. Většina lidí si pstruha podvědomě spojuje s horskými bystřinami a peřejnatými řekami, se pstruhy se ale můžeme setkat i leckde jinde.

Většina lidí si pstruha podvědomě spojuje s horskými bystřinami a peřejnatými řekami, se pstruhy se ale můžeme setkat i leckde jinde. Domovem se jim stala i sekundární pásma pod přehradami, kde díky vypouštěné chladné a dobře prokysličené vodě skvěle prosperují a dorůstají často kapitálních rozměrů. Své stanoviště pstruh často najde i na nížinných řekách pod jezy a v blízkosti přítoků, mnohdy se tak rybář může dočkat příjemného překvapení. Kromě původního pstruha obecného se již koncem 19. století začal do Evropy dovážet pstruh duhový, který se postupně stal díky snadné reprodukci a menším nárokům na kyslík a čistotu vody stal jednou z nejčastěji vysazovaných ryb i do sportovních revírů.

V přehradách a jezerech

Pstruh potoční a pstruh duhový spolu se sivenem tvoří výraznou část obsádky chladnějších, výše položených údolních nádrží a přehrad, kde nachází příznivé podmínky a často dorůstá překvapivých rozměrů. Jednou z takových vyhlášených pstruhových lokalit je například údolní nádrž Labská ve Špindlerově Mlýně, kde se o stav obsádky v těsné spolupráci se správou Krkonošského národního parku stará parta obětavých nadšenců. Na stojatých revírech je možné vyzkoušet si lov z bellyboatu, "plovoucího křesla", jak je občas toto rybářské plavidlo také označováno. Pstruhy najdeme i v níže položených rybnících a jezerech, smíšenou obsádku tvoří potom zejména pstruzi duhoví v kombinaci s všudypřítomnými kapry, okouny, candáty, bílou rybou, na soukromých revírech se často vyskytují i jeseteři a další atraktivní druhy ryb.

Pstruzi ve městě?

O tom, že si pstruh dokáže najít vhodné stanoviště i tam, kde není původní rybou, svědčí například historie dnes již opět mimopstruhového úseku Vltavy těsně nad Prahou - na konci minulého století vyhlášená Vltava 7. Tady se podařilo vysadit a domestikovat pstruha potočního, duháka i sivena, poměrně hojně se vyskytoval také lipan a po zkušebním vysazení hlavatek se později dost pěkných kusů také ulovilo, některé bohužel, skončily díky neinformovanosti a neznalosti rybářů zapsané a odnesené od vody jako domnělí duháci. Za několik let po vysazení pstruhů se pstruzi začali objevovat poměrně hojně i v úlovkových listech pražských rybářů, lovících z loděk pod jezy přímo pod jezy ve městě. Také při pocházce v Karlových Varech je možné mezi rybami v říčce Teplé, která městem protéká, spatřit občas pěkné pstruhy, kteří si navykli na krmení od turistů a ztratili něco ze své příslovečné plachosti. V Železném Brodě jsem také mnohokrát sledoval velké pstruhy přímo pod silničním mostem, stejně jako například v Žatci, pstruh se prostě umí přizpůsobit.

Na soukromých revírech je o pstruhy velký zájem

Pokud občas navštívíme některý ze soukromých revírů, většinou se tam opět se pstruhy setkáme, nejčastěji se pstruhem duhovým a sivenem, v chladnější vodě se přizpůsobí i pstruh potoční, především nově vyšlechtěné formy (např. Kolowrat). Pstruh bývá vítaným úlovkem pro svou bojovnost a v neposlední řadě i pro velmi chutné maso, navíc lze pstruhy lovit hned několika rybolovnými metodami. K těm nejoblíbenějším patří bezesporu muškaření a přívlač, na těchto vodách lze ale pstruhy lovit i na plavanou nebo na položenou. Díky pravidelnému dosazování lze udržet početnost pstruhové obsádky na dostatečné úrovni a díky tomu se pstruzi stávají úlovkem i těch rybářů, kteří za nimi nechtějí putovat kdovíjak daleko. V zimním období se na těchto revírech často pod ledem "na dírkách" chytají především pstruzi.

Slaná voda pstruhům nevadí

Zajímavou formou je takzvaný "mořský pstruh", žijící v blízkosti pobřeží a vytahující do řek jen v době tření. Naši rybáři se za nimi vydávají nejčastěji do Švédska, Dánska a Norska. Mořský pstruh je velmi bojovný a rozhodně je to úlovek, kterým se každý rybář rád pochlubí. Navíc při chytání z zátokách a fjordech můžeme ulovit i další zajímavé duhy ryb, je to zase úplně jiná forma sportovního lovu pstruhů. V moři se občas podaří ulovit i pstruhy duhové, kteří jsou chováni v klecích a když se jim podaří ze zajetí uniknout, brzo zdomácní. Za pstruhy se prostě můžeme vydat i na místa, kde by s jejich výskytem člověk občas ani nepočítal.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Pstruzi nežijí jen v bystřinách

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář