Inzerovat zde
Inzerovat zde

Pstruhová zahájená to je zkrátka svátek

15. 04. 2017
V polovině dubna začíná pstruhová sezóna a každý milovník kropenatých krasavců se pochopitelně nemůže dočkat, toužebně pokukuje po kalendáři a kontroluje své třpytky či woblery, dovazuje "zaručené" vzory mušek, prostě už je to za dveřmi!

Pstruhová zahájená, to je zkrátka svátek

V polovině dubna začíná pstruhová sezóna a každý milovník kropenatých krasavců se pochopitelně nemůže dočkat, toužebně pokukuje po kalendáři a kontroluje své třpytky či woblery, dovazuje "zaručené" vzory mušek, prostě už je to za dveřmi! Start do začínající sezóny nemusí být "šlápnutím do prázdna", moderní doba rybáře zvýhodňuje i tím, že si snadno a spolehlivě na internetu vyhledá stav vody na svém oblíbeném revíru, pokud není moc příznivý, má dost času na vymyšlení náhradního plánu. Někdy nás může totiž potrápit (především na podhorských tocích) sněhová voda, která je hodně studená a pokud navíc ještě bude mít nahnědlou barvu díky zvýšenému průtoku, raději vyrazíme zahájit jinam, pokud chceme svátek všech pstruhařů oslavit nějakým tím úlovkem.

Nikdy to není stejné

I když přijedeme na místa, která dobře známe a mnohokrát jsme tu chytali, může být spousta věcí úplně jinak. Pokud zjara přijde obleva se sněhovou vodou, dokáže s řečištěm a našimi oblíbenými místy udělat něco neskutečného. Sice občas zmizí nebo ztratí na přitažlivosti naše oblíbená místa, ale zase vzniknou nové tůně a úplavy, i to je jeden z mnoha půvabů rybářského sportu, toky se pořád mění a ryby stěhují. Je tedy potřeba (především při brodění v přikalené vodě) dávat pozor na nové jámy a vymletá místa, abychom si hned první den zbytečně nedali neplánovanou koupel nebo nedošlo k úrazu.

S umělou muškou můžeme chytat od začátku sezóny

Muškaři při rozumném stavu vody mohou být velmi úspěšní hned v prvních dnech sezóny, nejčastěji se k vodě vydávají se streamery nebo se zatíženými nymfami, na níže položených tocích se ale občas za pěkného počasí dočkají i vytouženého kolečka na hladině. Potom je čas nasadit suchou mušku a pěkně ji nabídnout. Také lov na mokrou mušku, který je v posledních letech (podle mého zcela zbytečně) opomíjen přináší už na konci dubna výborné výsledky. Rozhodně bychom neměli muškařské vybavení nechat zahálet, duben bývá často i ve znamení vysazených ryb, s lurami a dalšími dráždivě působícími nástrahami budeme určitě úspěšní.

Vláčení má své kouzlo

Pokud nás na začátku sezóny u pstruhové řeky, potoka nebo nádrže uvítá výše zmiňovaná zvýšená a přikalená voda, může být vhodnou volbou lehká přívlač. Použijeme především osvědčené a léty prověřené rotačky ve velikostech 00 až 1, menší woblery (pozor, na pstruhové vodě nesmějí mít dva trojháčky, raději použijme jeden jednoháček bez protihrotu) nebo smáčky a twistery, i klasické plandavky mají něco do sebe. Pstruhy budeme hledat v klidnějších partiích a u dna, často i v těsné blízkosti břehu. Při vláčení po proudu dostaneme své nástrahy ke dnu mnohem snadněji, na to je třeba myslet zejména v hlubších, silně táhnoucích proudech. Na velkých vodách, kde potřebujeme zaseknout pohotově i na větší vzdálenost, můžeme použít pletenou šňůru, která má proti vlasci mnohem menší průtažnost a zajistí dokonalý kontakt s nástrahou.

Tradice je tradice

Nevím jak nastupující generace rybářů, odchovaných především internetem a trochu zhýčkaných (to není závist, jen takové nostalgické vzpomenutí) dostupností špičkového vybavení, přistupuje k otázce pstruhařských tradic a nepsaných zvyklostí, které bývaly vžité a považovali je všichni tak nějak za samozřejmost. Občas se člověk setká u vody s lidmi, kteří jsou úplně skvělí, někdy je to ovšem spíš k pláči. Když jsem před několika lety pouštěl prvního pstruha sezóny - což je zvyk, který pochopitelně není dán Rybářským řádem, ale většina z nás ho dodržuje - dočkal jsem se od kolemjdoucího kolegy nelichotivého komentáře. Pokusil jsem se vysvětlovat, oč běží, ale když jsem od něj jako odpověď vyslechl výčet kalkulace ceny povolenky, projetého benzínu a promarněného času, nakonec jsem jen trochu smutně mávl rukou a šel jinam. Až budete mít na háčku prvního pstruha sezóny, dejte mu určitě svobodu, to prostě ke pstruhařině patří. Ostatně, ačkoli si na rybě občas rád pochutnám, beru si jich stéle méně a méně, vždyť úbytek především potočáků je hodně znát a chceme určitě, aby i naši potomkové mohli tyhle krásné ryby chytat.

A že bychom měli být ohleduplní a chovat se nejen k rybám, ale i k ostatním kolegům, to snad ví každý, že? Nedávno se mi o zahájení pstruhové sezóny dokonce zdálo, bylo to fajn. Inu, pomalu ale jistě se šestnáctý duben blíží, budu u vody, kdyby čert na koze jezdil, určitě!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Pstruhová zahájená to je zkrátka svátek

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář