Inzerovat zde
Inzerovat zde

Pstruhová sezóna a přívlač

12. 04. 2020
Jako každoročně začne i letos v polovině dubna na pstruhových vodách nová sezóna. Takže si konečně na své přijdou i milovníci přívlače, kteří na mimopstruhových vodách mají od konce loňského roku nucený půst.

Jako každoročně začne i letos v polovině dubna na pstruhových vodách nová sezóna. Takže si konečně na své přijdou i milovníci přívlače, kteří na mimopstruhových vodách mají od konce loňského roku nucený půst. Někteří sice využili možnosti vláčení na soukromých vodách nebo na revírech s takzvaným "střídavým režimem", ale spoustě lidí prostě vláčení schází, tudíž zahájení pstruhové sezóny pro ně je konečně příležitostí, jak se své oblíbené rybolovné technice zase naplno věnovat. Máte už všechno připravené na šestnáctý duben? Co takhle letos vyzkoušet něco trochu nového - ultralehkou přívlač?

Ultralehká výbava je dobrá volba

Pokud už máte vybavení na ultralehkou přívlač a běžně ho používáte i k lovu okounů nebo dalších ryb, moc dobře víte, o čem je řeč. Ultralehká přívlač má samozřejmě nejen své výhody, ale i nevýhody, podívejme se tedy ne ně ve srovnání:

VÝHODY:

  • Můžeme použít i ty nejmenší, velmi lehké nástrahy, které ani v čisté zapadlé vodě nebudou dravci nijak podezřelé
  • Tenký vlasec nebo pletená šňůra snadněji unikne pozornému oku dravce
  • I s jemným vybavením dokážeme zdolat velké ryby, je třeba jen trocha praxe a správné seřízené náčiní
  • Nahodíme daleko a s velkou přesností
  • Při vedení nástrahy cítíme každý kontakt

NEVÝHODY:

  • Opravdu kvalitní pruty na ultralehkou přívlač nejsou zrovna levné
  • Při neopatrném zacházení můžeme jemný prut snadno poškodit
  • Zásek velkých ryb s kostnatou tlamou není občas dost důrazný

Výběr prutu na ultralehkou přívlač

Hodnota takzvané "vrhací zátěže", označující optimální hmotnost používaných nástrah, je u ultralehké přívlače až neuvěřitelně nízká, u některých prutů začíná už od hodnoty 1 až 1,5 gramu, což je ale zase docela dolní extrém. Pro využití na lov pstruhů, okounů a jelců se hodí nejlépe pruty s odhozovou zátěží od 5 do 10 gramů v délce kolem dvou metrů, na menší toky klidně i 170 cm. Prut by měl mít dostatečně velká očka s odolnou vložkou, protože při vláčení je vlasec nebo šňůra vůči očkům prakticky neustále v pohybu a jejich odolnost tedy musí být pravdu vysoká. Důležitá je i pohodlná rukojeť se spolehlivým uchycením navijáku - u některých prutů se používá zapuštěné uchycení, takže nedržíme v ruce šroubení, což je mnohem příjemnější. Co se týče akce prutu, pokud nemáte s UL vláčením praxi, je pro vás vhodná střední akce, pruty s rychlou špičkovou akcí zase umožňují delší odhoz nástrahy a lepší kontakt s nástrahou. Příliš měkké pruty nejsou moc vhodné, používají se jen pro lov s mikronástrahami na menší vzdálenost.

Naviják na ultralehkou přívlač

Jedná se téměř vždy o smekací naviják, ačkoli už se i u nás objevily také miniaturní multiplikátory, které ale vyžadují použití speciálního prutu, proto je nechme stranou. Naviják by měl být lehký, s dostatečně rychlým převodem a kvalitními ložisky. Kapacita nemusí být příliš velká, takže naviják bude i dostatečně lehký, vždyť použijeme tenký vlasec nebo jemnou pletenou šňůru. Velmi důležitá je opravdu přesně regulovatelná a proti vlhkosti odolná brzda, na kterou se můžeme vždy spolehnout. Zda bude ovládání brzdy řešeno vepředu nebo vzadu není důležité, spíš nás bude zajímat dobrá přístupnost ovládacího prvku.

Vlasec nebo šňůra

Ne, tohle věčné dilema nebudeme řešit, je to jen na vás, čemu dáte přednost. Vlasec je o něco pružnější, takže na větší vzdálenost lehce ztlumí zásek, ovšem mohou nastat okamžiky, kdy určitá průtažnost vlasce bude vítána. A naopak pletenka má minimální průtažnost, takže i na větší vzdálenost je zásek pohotový a spolehlivý, ale při zdolávání musíme být o něco citlivější a nesmíme se do ryby příliš "opřít". S tenkou pletenou šňůrou docílíme i opravdu dlouhých hodů, o tom není pochyb.

Vlasce se používají nejčastěji o síle od 0,14 do 0,16 mm, snažíme se hlavně zvolit kvalitní vlasec, který nemá výraznější tvarovou paměť, ta by nám totiž nahazování značně komplikovala. U šňůry můžeme použít průměr 0,4 mm až 0,6 mm, který už vykazuje dostatečnou pevnost, navíc starost o tvarovou paměť odpadá.

Proti ostrým zubům

Pokud zjistíme, že se o naši nástrahu zajímá štika (a že jich je na některých pstruhových revírech víc než dost!), je třeba uvažovat o použití návazce, který ostrým zubům dravce odolá. Lanko u ultralehké přívlače prakticky nepřipadá v úvahu, takže řešením bude spíš fluorkarbon o síle 0,25 mm nebo i silnější. Fluorkarbon ale není dobré spojovat s vlascem ani s pletenkou pomocí uzlu, protože by mohlo s ohledem na odlišnost materiálů dojít k proříznutí při zvýšeném tahu. Jak si tedy poradit? Karabinka nebo obratlík jsou pro ultralehkou přívlač zbytečně velké a nápadné, skvěle ale poslouží mikrokroužrek, buď ten muškařský, nebo takový, který používají ve svých montážích kapraři.

Lehké nástrahy

Nabídnout pstruhům lehkou, malou nástrahu s dráždivým chodem, to je první správný krok k úspěchu. Na začátku sezóny můžeme vsadit na klasické malé rotačky a devony, ideální potom je, když je osadíme jednoháčkem bez protihrotu, protože pstruzi někdy na nástrahu v proudu najednou tak, že ji vezmou poměrně hluboko a víceháček (případně dokonce s protihroty) nelze občas následně vyjmout z jícnu ryby bez jejího závažného poškození. Pokud si budete na sezónu pořizovat nové nástrahy, vybírejte tedy rovnou takové, u nichž jsou použity jednoháčky bez protihrotu.

Další dobrou nástrahou jsou twistery a jigy, právě s použitím ultralehkého vláčecího náčiní můžeme použít ty nejmenší a pro pstruhy často nejdráždivější. Když mají ryby okoukané klasické vláčecí nástrahy, zkuste miniwoblery - nejmenší pstruhové modely se pohybují jako opravdová rybka a ve špičce prutu přesně cítíte jejich pohyb.

A pokud pstruzi nechtějí žádnou z uvedených nástrah, proveďte návrat ke kořenům přívlače a použijte dnes trochu přehlížené plandavky, které svým chodem vyprovokují často i dravce, který ignoroval všechny nejmodernější novinky z oboru umělých nástrah.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Pstruhová sezóna a přívlač

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář