Inzerovat zde
Inzerovat zde

Proč mám rád podzimní plavanou

20. 10. 2019
Tak nějak na mě vždycky se žloutnoucím a padajícím listím padá nostalgie, chýlí se pomalu další sezóna, dny se zkracují a aktivita ryb zažívá poslední záchvěvy. Jsou to dny, kdy procházka jen s malým batůžkem, skládacím podběrákem a lehkým proutkem na plavanou bývá spíš jakýmsi předčasným loučením se sezónou, než výpravou za rybími velikány.

Tak nějak na mě vždycky se žloutnoucím a padajícím listím padá nostalgie, chýlí se pomalu další sezóna, dny se zkracují a aktivita ryb zažívá poslední záchvěvy. Jsou to dny, kdy procházka jen s malým batůžkem, skládacím podběrákem a lehkým proutkem na plavanou bývá spíš jakýmsi předčasným loučením se sezónou, než výpravou za rybími velikány. Ale pestrá druhová skladba lovených rybích druhů a lehoučká, citlivá rybařina s tenkým vlascem a malými háčky mi prostě přinesou uspokojení, i když si nakonec třeba žádnou z ulovených ryb domů neodnesu. To se mi ostatně stává stále častěji, aniž bych chodil od vody s "nulou" nebo se stal fanatickým zastáncem metody "chyť a pusť!". Prostě je to ode mě takové poděkování řece či potoku a šupinatým obyvatelům vodní říše.

Teleskop, boloňku nebo matchový prut?

Konkrétní volbu typu prutu, jeho délku i zbytek vybavení se vždy snažím přizpůsobit revíru, na nějž se vydávám. Na malém potoce se nemá cenu trápit s devítimetrovým bidlem, ale na velkou vodu mi zase takový prut občas přijde docela vhodný, kontrola nástrahy a vedení splávku včetně možnosti pohotového záseku má potom samozřejmě smysl. Ale na menších a středně velkých vodách chytám moc rád na bič, přece jen mi to připomíná klukovské doby, kdy právě prut bez navijáku, plné soustředění na červenou anténku splávku a rozbušené srdce při každém zhoupnutí hladiny dělaly z rybaření nezapomenutelný zážitek. U prutů s navijákem se vždy snažím o dokonalé vyvážení, není nic horšího, než celý den držet v ruce prut, který "padá na špičku" kvůli příliš lehkému navijáku nebo nutí k nepohodlnému uchopení těsně nad nožkou pro kompenzaci nadměrné hmotnosti nevhodně vybraného navijáku a namáhá paži.

Vyvážení musí být dokonalé

Na klidnější vodu soustředím zátěž poblíž háčku a jen několika drobnými bročky dovážím použitou torpilu. S takovou sestavou dohodím poměrně daleko, dobře klesá ke dnu a nemotá se. Pro lov v rychlejším proudu si raději pohraju s dělenou zátěží tak, aby splávek spolehlivě signalizoval každý kontakt i při nadržování nebo popouštění celé sestavy. Malý splávek je určitě výhodou v tom, že neplaší ryby a nevyžaduje velkou zátěž, ale pokud je potřeba nahodit dál nebo je hladina pokrytá pěnou, ocením přece jen o něco větší vzor splávku s nápadnou signální anténkou. V proudné vodě zase tolik neruší a já nemusím zoufale namáhat oči.

Při plavané dávám přednost chození kolem vody před statickou rybařinou na jednom místě, i tak lehce prokrmuji a když postupuji po proudu, předem vím, kam je krmení unášeno a kam bych tedy měl také nahodit sestavu s nástrahou. Ovšem i postup proti proudu má něco do sebe, chováme-li se opravdu tiše, nenápadně a kryjeme se, jak je to jen možné, ryby o nás hned nevědí. Tato taktika se dobře osvědčuje na menších tocích s výrazně zarostlými břehy.

Jemné náčiní dělá lov dramatický a zvyšuje šanci na úlovek

Na plavanou používám nejčastěji vlasec o síle 0,14 až 0,12 mm, návazce potom i tenoučké 0,10 mm, jež jsou sice už na hranici nosnosti, když dojde na přetahování s větší rybou, ale zase mi umožní s jemným prutem nahodit daleko a přesně. Navíc jemný plavačkový prut mi při opatrném zdolávání hodně pomáhá. Také menší háčky typu Crystal jsou samozřejmostí.

Nástrahy všeho druhu

Podzimní nástrahy jsou pro mě především bílí červi a hnojáčci, případně kousek pečiva, lehce namočený a vytvarovaný tak, aby špička mohla snadno ven. Také pařený rohlík nebo veka přinášejí velmi dobré výsledky. Pokud si v lednici uchovávám larvy chrostíků, vytažené ze schránek, jsou na mnoha místech nejúčinnější nástrahou, jakou si vůbec člověk dokáže představit. Do krmné směsi přidávám nadrcené červy a dostatek písku nebo hlíny, na podzimní lov tloušťů jsou výbornou nástrahou i drůbeží střívka, potom je ale třeba si důkladně umýt ruce, než se vydáte mezi ostatní lidi.

Tak ať vám nějaká ta podzimní vycházka s "plavačkou" přinese hodně radosti a nějaký ten úlovek!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Proč mám rád podzimní plavanou

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář