Inzerovat zde
Inzerovat zde

Přívlač na pstruhových revírech

20. 04. 2017
V tomto obecném článku si povíme něco o přívlači na pstruhových revírech.

Vláčení na pstruhových vodách

Tento způsob rybolovu má dlouhou tradici a používá se při chytání pstruhů prakticky stejně dlouho, jako pro lov jiných dravých ryb. Podle rybářského řádu lze na pstruhových revírech vláčet od zahájení sezóny dne 16. dubna do konce srpna, za nástrahy mohou sloužit třpytky, woblery, jigy, twistery, plastové napodobeniny rybek i streamery, opatřené nejvýše 1 háčkem (jedno-, dvoj- nebo trojháčkem), na mnoha revírech už je striktně vyžadováno použití výhradně háčků bez zpětného protihrotu. Lovíme jen na jeden prut a při lovu ho držíme v ruce, pokud se rybáři mezi sebou nedohodnou na menší vzdálenosti, musejí dodržovat odstup nejméně dvaceti metrů. Při ulovení štiky, tlouště, okouna, sumce, bolena nebo candáta nelze tyto ryby vrátit zpět, jsou zatím stále na pstruhovém revíru považovány za takzvané "škodlivé". Ovšem situace zdaleka není tak jednoduchá a transparentní, jak by se mohlo po přečtení Rybářského řádu zdát. Proč?

Pro samé výjimky pomalu nevíme, co kde můžeme a co ne

Leckterý revír nebo kraj totiž takříkajíc "hraje podle vlastních pravidel", doplňků a místních úprav stále přibývá. Místo zjednodušení si musíme dávat při návštěvě neznámého revíru dobrý pozor, v čem se zdejší pravidla odlišují. Někdy není vůbec snadné se všechny tyhle detaily dozvědět a orientovat se v nich. Například v jednom nejmenovaném kraji dokonce došlo k povolení vycházek na pstruhy každodenně, navíc i s legalizací lovu pstruhů na mrtvou rybku! Prostě vycházet musíme z toho, že je naší povinností se s případnými místními odlišnostmi seznámit a respektovat je, ať už si o nich třeba myslíme cokoli.

Budeme chytat i na místech, které ostatní vynechávají

Mnozí rybáři se zaměřují jen na zaručená horká" místa, která dokážeme s trochou zkušeností dobře vytipovat, navíc na taková, která jsou bezproblémově přístupná, nechce se jim prodírat porostem kopřiv nebo maliní či brodit po vratkých a kluzkých kamenech. V době, kdy jsou ryby opravdu při chuti nebo když nedávno byli do revíru vysazeni pstruzi ze sádek, nachytá bez problémů prakticky každý. Ovšem když je většina pstruhů na těchto dostupných místech již obeznámena se záludností vláčených nástrah, jsou právě tady ryby velmi opatrné. Když se vydáme do míst, kde před námi dlouho nikdo nechytal, máme přece jen větší šanci narazit na rybu, která už dlouho neměla s rybářem žádný kontakt a bude tedy značně důvěřivější. Pokud objevíme "bohem i lidmi" zapomenutý kousek pstruhového revíru, můžeme zažít skvělé chytání a někdy ulovíme i překvapivě velké ryby, které bychom tady ani nečekali. I tak ovšem musíme dodržovat velkou opatrnost, pstruzi jsou plaší, když se polekají a začnou prchat do úkrytu ti malí, co stávají těsně u břehu, varují svým úprkem i ty velké, které bychom rádi přelstili. Potom můžeme nabízet i ty nejlákavější nástrahy a záběru se nejspíš nedočkáme. Zda se pohybovat po břehu či brodit, to je otázka na dlouhou diskusi, především vycházejme z místních podmínek. Na malých vodách raději moc nebrodíme i s ohledem na případné další rybáře. Pokud zjistíme, že úsekem krátkou chvíli před námi prošel jiný rybář, raději se přesuňme jinam, zpátky se můžeme případně vrátit později.

Vláčet se dá i peří

Velmi úspěšnou vláčecí nástrahou jsou také streamery, bucky, muddlery, napodobeniny vranek a dalších vodních živočichů, které jsou tázány z peří a dalších materiálů stejným způsobem, jako umělé mušky. Občas jsou opatřeny zátěžovou hlavičkou, případně můžeme zátěž umístit kousek před nástrahu. Při použití ultralehkého vláčecího náčiní létají dostatečně daleko i ve stísněných podmínkách zarostlých lučních potoků. Tyto nástrahy jdou vodou přirozeně, dělají mnohem menší rozruch než tradiční třpytky nebo woblery a proto především v nízké, čisté vodě bývají mnohem účinnější. Navíc jsou zpravidla vázány na bezhotkových jednoháčcích, čímž výrazně snižují riziko poškození malých pstruhů a ryb, které se rozhodneme pustit.

Na pstruhových vodách nejsou jen pstruzi

S vláčecím prutem se můžeme na pstruhových vodách často setkat i se štikou (především v úsecích sekundárních pásem pod přehradami), okounem, candátem či bolenem, takový úlovek určitě potěší, byl jsem svědkem i několika ulovení velkých sumců na jigy ve pstruhovém pásmu. Kdo se nemůže dočkat zahájení lovu dravců na mimopstruhových vodách v polovině června, může si zatím užít své na vodách pstruhových. Takže Petrův zdar a třeba se potkáme u vody!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Přívlač na pstruhových revírech

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář