Inzerovat zde
Inzerovat zde

Přípravy muškařů na pstruhovou sezónu vrcholí

24. 03. 2020
Nová pstruhová sezóna se kvapem blíží a každoročně u mě přípravy probíhají ve znamení spousty otazníků, i když po těch desítkách let bych už měl být asi zvyklý. Kdepak, nejsem, pořád se mě zmocňuje ta předstartovní horečka, i když už jsem to nevydržel a párkrát na mimopstruhové vodě šupinaté čipery proháněl a nabízel jim šidítka v podobě napodobenin hmyzu z pírek a hedvábí...

Nová pstruhová sezóna se kvapem blíží a každoročně u mě přípravy probíhají ve znamení spousty otazníků, i když po těch desítkách let bych už měl být asi zvyklý. Kdepak, nejsem, pořád se mě zmocňuje ta předstartovní horečka, i když už jsem to nevydržel a párkrát na mimopstruhové vodě šupinaté čipery proháněl a nabízel jim šidítka v podobě napodobenin hmyzu z pírek a hedvábí... Ale zahájení na "pstruhovce", to má prostě svou váhu a je pro mě každoročně jakýmsi slavnostním a symbolickým vstupem do další pstruhové a lipanové sezóny. A všechno to chystání, nové opakované přerovnávání a kontrolování veškeré výbavy, to tak nějak patří k věci. Jaká asi bude ta letošní sezóna? Bude dost vody? Jak se bude chovat počasí, nepřijde mi do toho něco úplně neočekávaného? Ale ano, to srovnání s prvňáčkem, který má jít za pár dnů do školy, to vlastně docela sedí. Ovšem nejsem v tom sám, to vím moc dobře a proto si z předsezónní nervozity žádné vrásky nedělám....

Budou stačit navázané mušky?

Jasně, v krabičce nějaké mušky po loňské sezóně ubyly, ale mnohé vzory jsem hned pohotově dovázal, takže stav byl vcelku uspokojivý už koncem roku, navíc dlouhou chvíli v zimním období si přece každý muškař, který už se pustil i do vázání svých vlastních mušek, občas krátí u svěráčku, takže o mušky nouze není. Ale probrali jste opravdu pečivě ty kousky, které zůstaly v muškovnici od minulé sezóny? Pokud ne, je to sice občas práce jako pro pohádkovou Popelku, ale zkontrolovat špičky háčků a odstříhat zbytky uzlíků z oček, to je docela rozumný nápad před zahájením, nemyslíte? Někdy přehlédnutá ztupená, ohnutá nebo dokonce ulomená špička háčku může znamenat špatný zásek a následnou ztrátu trofejní ryby, což by na začátku sezóny sice nebylo až tak tragické, ale určitě by to každého dokázalo zamrzet. Někdo vystačí s jednou nebo dvěma krabičkami, jiní muškaři ale i k vodě s sebou nosí krabiček mnohem víc, nehledě k dalším zásobám sezónních mušek, které mají připraveny pro určitá roční období, kdy je třeba použít specifické vzory, případně mají i extra krabičky pro různé řeky a druhy ryb. Před začátkem sezóny to mívám také docela srovnané, ale dlouho mi to (jak s hanbou přiznávám) zpravidla nevydrží. Je pravda, že v poslední době už nenosím k vodě tolik druhů mušek, můj výběr se pozvolna omezil na několik osvědčených druhů a k tomu přiberu občas nějaký nový vzor, abych ho případně u vody vyzkoušel. Vypisovat znovu konkrétní mušky, vhodné na zahájení? To je snad zbytečné, už to tu přece bylo tolikrát...podívejme se raději na další součásti vybavení.

Jak zimu přestál návazec a šňůra?

Sundali jste šňůru z navijáku, omyli ji a ošetřili impregnačním prostředkem? Naši předchůdci to dělat prostě museli, protože původní hedvábné šňůry byly drahé a současně poměrně choulostivé, takže údržba se při větší intenzitě chytání prováděla i několikrát za sezónu a na zimu byly samozřejmostí. Je pravda, že moderní šňůry jsou mnohem odolnější a i cenově se pohybují většinou v nižších relacích, i tak si ale aspoň základní údržbu zaslouží. Pokud chytáme na malých, zarostlých vodách, dochází často k mechanickému poškození šňůry o větve, trávu, křoví, u potápivých dochází i k otěru o dno. Navíc ať chytáme kdekoli, v kalné vodě se na šňůru dostávají drobounké částečky písku a další nečistoty, které se usazují především v očkách prutu a na šňůru tam potom působí jako jemná brusná pasta. A pokud si zkusíte spočítat, kolik stovek metrů "projede" během chytání muškařská šňůra očky prutu, nemůžete se divit, že hladký, očky dokonale klouzající povrch může časem zhrubnout a vykazovat odřeniny. Očka je také třeba zbavit nečistot, nejlépe navlhčit mokrou houbičkou a po namočení vytřít dosucha měkkým hadříkem. Takže občas omýt šňůru mýdlovou vodou je to nejmenší, co pro ni můžeme udělat. Když ji potom protáhneme měkkým hadříkem nebo houbičkou s impregnací, která podle údajů výrobce dokáže i drobné oděrky na povrchu šňůry zacelit, bude nám sloužit déle a bude mnohem lépe létat. A jak je to s tvarovou pamětí? Ačkoli výrobci často tvrdí, že jejich produkty tvarovou paměť prakticky nemají, je to jen u málo druhů šňůr pravda, navíc i ty kvalitní si zaslouží občas vymotat, nechat vyrovnat a znovu navinout, aby nedocházelo k vzniku deformací vlivem pevně utažených závitů. A pokud šňůru přes zimu nebudete používat, vymotejte ji do většího průměru (například kolem kbelíku), už pro dobrý pocit že jste udělali, co bylo ve vašich silách.

O návazci lze říct jen jedno - po sezóně se ho určitě vyplatí vyměnit, není to tak nákladná položka, ať už si návazce vyrábíme z kusů vlasce o různé síle sami, nebo koupíme hotový ujímaný vcelku. Hlavně v uzlících návazec časem stárne a ztrácí pevnost, ani působení UVG záření mu na životnosti nepřidá, takže podle mého raději nový. U těch skutečně minimálně používaných lze vyměnit jen poslední, nejtenčí díl, pokud chcete šetřit časem a materiálem.

Jak jsou na tom broďáky?

Rozhodně nelze před pstruhovou sezónou zapomenout na brodicí boty, kalhoty a holínky do pasu. Pokud jste je správně uložili - tedy ne překládat a kroutit, ale nejlépe zavěsit podrážkami nahoru v místnosti, kde na ně nesvítí přímé sluneční světlo a kde je stabilní teplota nad bodem mrazu, měly by být v pořádku. Ovšem raději je včas před sezónou zkontrolujte, nedostatečně vysušené mohou být zasaženy plísní, v takovém případě je lepší pořídit nové. U brodicích bot i kalhot zkontrolujte podrážky, šrouby (pokud je na botách máte), samostatné boty zaslouží i kontrolu šněrovadel a dírek. Při zavěšování v dílně nebo v garáži dejte pozor na drobné hlodavce, kteří jsou občas natolik drzí, že dokáží okousat nejen plst na podrážce nebo kožený jazyk brodicí boty, ale už jsem viděl i prokousané díry v goretexových a dokonce i v neoprénovách kalhotách!

Další vybavení

Z dalšího vybavení si samozřejmě zaslouží důkladnou kontrolu pruty, především co se týče již zmíněných oček (poškozená je třeba ihned vyměnit, rychle by mohla zničit i tu nejlepší šňůru!), dále je třeba věnovat zvýšenou pozornost i spojkám a rukojeti. Spojky jsou u moderních grafitových prutů nejčastěji řešené jako nástrčné (spodní díl do konce horního), všeobecná pravidla pro údržbu ale platí pro všechny typy spojek, i pro kovové nebo převlečné. U spojek je třeba dbát v první řadě na čistotu a občas je "protáhnout" hadříkem na tenké hůlce či špejli, k mazání se používá speciální grafitový tuk nebo v nouzi dobře poslouží i obyčejná svíčka. Na přístupném (dovnitř vkládaném) dílu spojky nesmí být zatuhlá nečistota (pozor hlavně na zrnka písku!), jinak by při sesazování prutu mohlo dojít k poškrábání vnitřní části spojky a díly by se potom uvolňovaly, pootáčely nebo by při nahazování mohlo dojít i k jejich rozpojení.

Rukojeť v žádném případě nelakujeme(!!!) ani nebrousíme (zmenšili bychom postupně její průměr a tvar), postačí omytí vlažnou vodou s mýdlem nebo neagresivním prostředkem (Jar apod.), potom ji necháme vyschnout. Někdo používá včelí vosk nebo jelení lůj a slabou vrstvu pečlivě rozlešťuje do korku, já osobně jsem zastáncem toho, že kvalitní korek je nelepší přírodní.

Tak, za chvíli už jen zapsat vycházku a hurá k vodě! Taky se každý rok tak těšíte? Tohle prostě neomrzí!

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Přípravy muškařů na pstruhovou sezónu vrcholí

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář