Inzerovat zde
Inzerovat zde

Preparace ryb sušením

Pokud nejste fanouškem zdlouhavého a náročného procesu klasického preparování ryb, kdy se například hlava trofejní ryby musí vložit do lihu, potom můžete využít ne tolik využívanou preparační techniku sušení a výrazně si to tak usnadnit.

Inzerovat zde

Pokud nejste fanouškem zdlouhavého a náročného procesu klasického preparování ryb, kdy se například hlava trofejní ryby musí vložit do lihu, potom můžete využít ne tolik využívanou preparační techniku sušení a výrazně si to tak usnadnit. S usnadněním ovšem souvisí i to, že nemůžete očekávat takovou kvalitu svého výrobku a to především po vizuální stránce.

Nic méně spousta rybář, kutilů nerado používá chemikálie a tak je pro ně vlastně jedinou možnou variantou usušení rybí hlavy a následné lakování.  Tak jako jsem zmiňoval v článku o klasické preparaci ryb, tak musím zmínit i nyní, že je nejprve potřeba nabrat potřebné zkušenosti. Proto je lepší nejprve začít od menšího kusu, vyzkoušet si to a až potom být připraven na preparaci trofeje.

Ještě před tím než to odstartujeme, si nachystáme ostrý nůž, skalpel, lžičku, podložku ze dřeva, hřebíčky, vlasec a háčky. Začneme tím, že uřízneme hlavu zhruba pět centimetrů za žaberními oblouky a prsní ploutve na rybě ponecháme.  Poté hlavu otočíme a začneme odřezávat maso ze zadní části hlavy. Snažíme se neporušit kůži ani nic na rybí hlavě. To co nám nepůjde nožem, vydlabeme lžičkou. Následně malými hřebíčky rybu přibijeme k dřevěné podložce. Dva hřebíky zatlučeme pod prsní ploutve a dva nahoře.  Poté otevřeme tlamu ryby do požadovaného tvaru, který se nám bude líbit, a vložíme dřívko dovnitř. Dále do tlamy ryby zapíchneme háčky s vlasci a to kolmo z obou stran a to z toho důvodu, aby se hlava pořádně vypnula a jakoby se postavila. Potom zajistíme hřebíčky.

Poté hlavu můžeme vysušit a to nejlépe na slunci. Abychom odlákaly mouchy, můžeme použít biolit. V létě lze bezproblémově hlavu usušit na slunci již za tři dny, poté je vhodné ji ještě na chvíli nechat sušit ve stínu. Pokud realizujete preparaci v zimě, budete muset hlavu vložit do trouby, kterou nastavíte na teplotu šedesát stupňů celsia. Nechat přes noc, případně ještě jednou opakovat, dokud hlava bude pořádně uschlá a držet tvar. Potom, co už máme hlavu vysušenou, následuje lakování. K tomu používám dvousložkový lak, který později krásně vytvrdne a celkově hlavu zpevní i zhezčí svým leskem.

V poslední řadě zbývá nalakovanou hlavu odejmout z podložky, kterou jsme používali pouze jako pracovní podložku. Následně hlavu za stejné dírky po hřebíčkách, připevníme na již předem připravenou podložku.

Je nutné pamatovat na to, aby byla podložka v ideální velikosti, tedy, aby například nepřesahovala prsní ploutve, zároveň je nutné použít podložku z vysušeného dřeva. Nejvhodnější je například smrk nebo borovice.

Pokud chcete přidat i požerákové kosti, potom je nutné je povařit a následně od nich oddělit maso. Poté kost odmastíme, například pomocí benzínu, následně namočíme zhruba na týden do roztoku (peroxid vodíku) a v poslední řadě už jen měsíc sušíme na slunci. Na podložku je poté můžeme jednoduše přilepit.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Preparace ryb sušením

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář