Inzerovat zde
Inzerovat zde

Pravidla mořského rybolovu v Norsku

Přečtěte si pravidla mořského rybolovu v Norsku.

Inzerovat zde

Tak jako všude jinde i v Norsku je potřeba dodržovat určitá pravidla mořského rybolovu. Neplatí se tu za rybolov na moři a lovit zde můžete zadarmo. Pokud ovšem nedodržíte některé z uvedených pravidel a například usmrtíte rybu, která nemá míru, může vám být uložena i velmi vysoká pokuta. Rybářům, kteří nemají Norské občanství je povoleno lovit ryby pouze na pruty s navijáky a přivlastňovat si úlovky, které mají míru. Je ovšem zakázáno nadále ryby prodávat. 

Není povoleno používání živých nástrah. Je proto nutné pokud máte v úmyslu použít živou přírodní nástrahu ji nejprve umsrtit. Nesmí se lovit v blízkosti sádek a je nutné dodržovat dvou set metrovou hranici a nepřibližovat se k sádkám ani při přejíždení míst člunem, jelikož poté ryby v sádkách jen zbytečně plašíme. Lososi je povoleno lovit pouze do sto metrů od ústí řek. Nesmí se umísťovat žádné překážky, které by bránily lodní dopravě. Limit alkoholu v krvi pro vůdce plavidla je 0,8 promile. 

Toto je obecný přehled, který jsme za roky rybolovu v Norsku získali. Je nutné ovšem pamatovat na to, že v různých lokalitách mohou platit různé normy. Doporučujeme tedy vždy před odjezdem na určité místo přečíst pravidla mořského rybolovu na oficiálních stránkách lokality, kam se chystáte vyrazit. Jako takový příklad můžeme uvést, že na Lofotech je zakázáno pronajímání člunů lidem ze zahraničí až do 30. dubna a to z bezpečnostních důvodů. 

 
Tabulka minimálních velikostí ryb pro rybářské turisty v Norsku
Druh Územní specifikace
Lovná míra
Poznámka
Platýs obecný (halibut)   80 cm  
Treska severně od 62° s.š. 44 cm  
Treska jižně od 62° s.š. 40 cm  
Treska skvrnitá severně od 62° s.š. 40 cm  
Treska skvrnitá jižně od 62° s.š. 31 cm  
Štikozubec   30 cm  
Platýs velký U pobřeží Skagerrak 29 cm  
Platýs velký Skagerrak 27 cm
Skagerrak je vymezen na západě rovnou čarou přes maják Lindesnes a maják Hanstholmen, a na jihu přímkou přes maják Skagen a maják Tistlarna.
Platýs šedý   28 cm  
Běžný platýs   23 cm  
Platýs červený   25 cm  
Jazyk mořský pravý   24 cm  
Kambala velká   30 cm  
Kambala kosočtverečná   30 cm  
Kambala průsvitná   25 cm  
Bělice   32 cm  
Flundra   20 cm  
       
Platýs černý   45 cm  
Okouník   32 cm  
Sleď lovený ve Skagerraku. (S výjimkou sleďů z norských fjordů, ulovených do 2 námořních mil od mořských hranic) Skagerrak 18 cm Skagerrak je vymezen na západě rovnou čarou přes maják Lindesnes a maják Hanstholmen, a na jihu přímkou přes maják Skagen a maják Tistlarna.
Severomořský sleď   20 cm  
Norský sleď s jarním třením   25 cm  
Rak   13 cm Měří se od špičky předního rohu k zadní hraně středního uropodia (ocasního vějíře). (Minimální velikost je rovněž splněna, pokud je délka nejméně 4 cm, měřeno od zadní části očního důlku k zadní hraně krunýře při měření podél středu hřbetu.)
Krab Od švédské hranice po region Rogaland, včetně 11 cm Měří se přes největší šířku krunýře.
Krab Sever regionu Rogaland 13 cm Měří se přes největší šířku krunýře.
Islandská hřebenatka Regiony Nordland, Troms a Finnmark 6,5 cm Měří se jako nejdelší délka od závěsu krunýře po opačný okraj krunýře.
Velká hřebenatka   10 cm Měří se přes nejdelší část krunýře.

Úhoř a Ostroun obecný jsou celoročně chráněné druhy ryb. 

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Pravidla mořského rybolovu v Norsku

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář