Inzerovat zde
Inzerovat zde

Používáte feederový terč?

20. 09. 2016
Slyšeli jste někdy o feederovém terči? Pokud ne, tak právě tento článek vám může něco napovědět o této šikovné pomůcce.

Když se řekne "feederový terč", mnozí jen znale přikývnou, protože ačkoli tuhle šikovnou pomůcku znají často jen z doslechu nebo z katalogu, přece nepřiznají svou nevědomost. A dál chytají tak, jak už si to za roky navykli. Možná je to chyba, feederový terč je totiž pro rybáře velmi praktickým prostředkem, který umožní zaregistrovat i skutečně jemné, bez terče jen těžko registrovatelné záběry. Může se jednat o popotažení nebo povolení vlasce o několik centimetrů, což při sledování špičky proti mírně zvlněné hladině prakticky nemáme šanci spolehlivě rozpoznat. A teprve s terčem člověk zjistí, kolik právě takových nepatrných záběrů bychom jinak propásli.

Místa moc nezabere a instalace je rychlá

Feederový terč nemusí být nijak velký, umístíme ho snadno na stojánek nebo třeba na obyčejnou rybářskou vidličku, navíc i pořizovací cena je minimální. Pokud na to máte chvilku, můžete si dokonce vyrobit vlastní terč přesně podle svých potřeb a představ. Tvar, barevné provedení i potisk se mohou výrazně odlišovat, každému prostě vyhovuje něco jiného, navíc podle světelných podmínek je občas potřeba volbu přizpůsobit. Terče jsou nejčastěji řešeny tak, že mají jednu stranu světlou a druhou tmavou, takže nám dávají šanci rychlým otočením zcela změnit charakter terče. To oceníme při proměnlivém počasí, při východu nebo západu slunce a podobně.

Když berou hodně opatrně

Někdy můžeme mít dojem, že ryby na našem lovném místě vůbec nejsou nebo nemají sebemenší zájem o naše nástrahy, pokaždé to ale nemusí být pravda. Občas jsou totiž záběry natolik jemné a opatrné, že je při běžném chytání prostě nedokážeme správně rozlišit. V takové situaci může být feederový terč optimálním řešením, protože s jeho použitím nám neunikne ani nejemnější natažení nebo naopak povolení vlasce. I když špičky feederových prutů jsou jemné a barevně řešené tak, aby byly dobře vidět, hra odlesků na hladině neumožní zcela přesné sledování, navíc po chvíli začnou být oči unavené, pokud se plně soustředíme na opravdu důkladné sledování. V takovém případě je právě pozadí, tvořené terčem se soustřednými kruhy, linkami nebo jiným geometrickým vzorem, opravdu výrazným a spolehlivým pomocníkem.

Za zhoršených světelných podmínek

Přes den sáhneme po kontrastním terči a v případě, že změníme místo nebo se rapidně mění podmínky, můžeme ho obrátit nebo použít jiný vzor, časem si sami zvolíme nejvhodnější sestavu a umístění terče. Mnozí rybáři dávají přednost skloněné špičce a terči se stojánkem, zapíchnutým ve vodě kousek od břeku, je to opravdu praktické řešení. A v případě večerního lovu (lze to pochopitelně praktikovat i za ranního šera) nebo lovu v noci objevíme další skvělou přednost feederového terče - pokud použijeme ostrý směrový zdroj světla (který ale rozhodně nemusí být příliš silný, postačí i LED svítilna), stín špičky prutu na terči se jeví mnohem kontrastnější než samotná špička a budeme ho velice snadno sledovat bez zbytečného namáhání očí. Ve srovnání s nápadně zbarvenými, světélkujícími nebo chemickým odlamovacím světlem opatřenými špičkami je stín na terči mnohem výraznější a díky vzoru terče spolehlivě zajistí rozpoznání i těch nejjemnějších záběrů.

Terč nemusí být velký

Feederový terč může být poměrně malý, navíc pro lepší transport ho lze často svinout nebo přeložit, důležitý je především správný kontrast mezi podkladem a vzorem, některé terče jsou řešeny i tak, že lze v plastovém obalu terče vyměnit pozadí a na průhledném obalu je natištěna soustava kružnic nebo linek, případně síť v bílém a z druhé strany v černém provedení. Náhradní pozadí v různých barvách jsou uložena uvnitř obalu a s takovou pomůckou si poradíme za libovolných podmínek. Než terč zavrhnete jako zbytečnost, párkrát ho vyzkoušejte, možná také přijdete na to, že je to docela šikovný a praktický vynález.

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Používáte feederový terč?

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář