Inzerovat zde
Inzerovat zde

Poklady na obtížně dostupných místech

Většina z nás, sportovních rybářů, dost často lamentuje nad nedostatkem ryb, především samozřejmě těch velkých až trofejních. Ale i v dnešní době je možné docílit pěkných úlovků, aniž bychom se museli vydávat na soukromé revíry s prominentním osazováním rybími mohykány nebo daleko za hranice.

Inzerovat zde

Většina z nás, sportovních rybářů, dost často lamentuje nad nedostatkem ryb, především samozřejmě těch velkých až trofejních. Ale i v dnešní době je možné docílit pěkných úlovků, aniž bychom se museli vydávat na soukromé revíry s prominentním osazováním rybími mohykány nebo daleko za hranice. On je ten problém totiž tak trochu i v nás, v tom, jak k lovu přistupujeme, jak umíme číst přírodu, vyhledávat správná místa, vzdát se pohodlí a nakonec i tak trošku riskovat. Ano, řeč bude o rybaření na místech, kde už samotný přístup k vodě nebývá snadný, navíc často riskujeme i vázku a utržení nástrahy nebo problémy při zdolávání... ale současně právě na těchto místech se můžeme dočkat vítaného překvapení.

Na hodně frekventovaných místech to není jednoduché

Na "vyhlášených místech" se sice občas chytí pěkné ryby (především na začátku sezóny), ale přece jen jsou tady díky zvýšenému rybářskému tlaku velmi opatrné a často také značně vybíravé. Vlastně se není čemu divit, když ryba absolvuje nepříjemný zážitek při zdolávání a je následně vrácena do vody nebo se háčku zbaví ještě v průběhu boje o svobodu, časem si to jistě zafixuje. Následně si spojí k sobě rozruch na břehu, voňavou lákavou návnadu i záludnou nástrahu, skrývající háček. Nechci samozřejmě rybám přisuzovat lidské uvažování a logickou úvahu, úplně hloupé ale rozhodně nejsou a dovedou se určitým způsobem i učit. Takže tam, kde je snadný a pohodlný přístup k vodě, budou rybáři časem chytat spíš jen menší, neopatrné nebo čerstvě vysazené ryby, s tím je třeba se smířit. A nebo se rozhodnout vyzkoušet trochu odlišný přístup...

Překážky ve vodě jsou nejen vázky, ale současně i úkryty

Prakticky všechny přírodní překážky ve vodě mohou rybám posloužit jako úkryt a to je pro většinu živých tvorů jeden ze základních kamenů existence. Může se jednat o torza spadlých stromů, naplaveniny, kameny a písek, zbytky staveb nebo porost vodních rostlin, skvělým úkrytem pro ryby jsou také podemleté kořeny stromů a občas i rozpadající se navigace či zbytky chátrajících jezů. Vodní rostliny kromě úkrytu pro ryby slouží i jako domov pro drobné vodní živočichy, kterými se ryby s oblibou živí - především se jedná o larvy hmyzu, měkkýše a červy, navíc křehké čerstvé výhonky vodních rostlin jsou pochoutkou nejen pro býložravé amury, ale smlsne si na nich s chutí i kapr nebo cejn. A kupříkladu plotice nebo líni zase s mimořádnou oblibou obírají drobné šnečky z listů i stonků stulíku, růžkatce a dalších vodních rostlin. Lekníny mají neuvěřitelně pevné stonky, ale jsou současně oblíbeným stanovištěm a úkrytem pro většinu kaprovitých ryb. Snahy o odstranění překážek ve vodě jsou občas smysluplné (například vytrhání volného místa v hustém vodním porostu), jindy by ale mohly místo rybářsky znehodnotit a přinutit je k vyhledání jiného úkrytu (výrazné zásahy do charakteru dna nebo břehů).

Pod převislými větvemi je rybám dobře

Takzvaným "horkým místem" jsou mnohdy tůně a úplavy, které důkladně překrývají převislé větve, často se přímo dotýkající hladiny. Už jen nahodit v takových místech bývá velice problematické, natož potom zaseknout a zdolávat větší rybu. Pokud si ale budeme chvíli lámat hlavu, určitě prakticky na každém takovém místě vymyslíme způsob, jak nástrahu dopravit na požadované místo. U plavané to nebývá tak složité, pokud můžeme využít tahu proudu, navíc mezi větvemi často stačí prostrčit špičku prutu s krátkým návazcem a klouzavým splávkem. Na položenou a na feeder to s nahazováním pod větve nebývá žádná sláva, ale pokud se nám povede najít nějakou tu mezerku, většinou to stojí za to a dočkáme se záběru pěkné ryby. Jen při záseku se musíme krotit a předem mít dobře vymyšleno, jak ho povedeme, aby nedošlo nakonec až ke zlomení prutu. Až nadejde čas vláčení na dravce (na pstruhových vodách už se vláčí od zahájení sezóny), poradíme si s dopravením nástrah pod převislé větve nejsnáze použitím plovoucích woblerů a dráždidel, případně třpytku nebo jinou těžší nástrahu za špičku háčku přichytíme na kousek dřeva a když ji proud zanese na požadované místo, lehkým poškubnutím ji uvolníme. Pod větvemi je často úspěšný i lov z hladiny, ať už na umělé mušky, přirozený hmyz nebo třeba na kousek chlebové kůrky. Ryby tu totiž s oblibou očekávají potravu, nejčastěji právě v podobě neopatrného hmyzu.

Zůstat "viset" na dně nikoho nepotěší

Na proudné vodě mají především kulaté zátěže tu nepříjemnou vlastnost, že se valí po dně a nakonec se zachytí někde pod kámen nebo do jiné závady a když chceme prut přehodit, nezbývá než se pokoušet o pracné vyprošťování nebo prostě trhat a montáž sestavit znovu. Ovšem nenahazovat do blízkosti možných vázek, to je krok ke snížení šance na záběr, takže raději přemýšlejme, jak z toho ven. Nahazujeme-li ve směru po proudu, bývá vyproštění poměrně snadné, stejně tak v případě, že můžeme nějakým způsobem vázku obejít a tahat z opačné strany. Pokud je možné zabrodit nebo použít loďku, je vyproštění téměř vždy účinné, ovšem na dost dlouhou dobu si ryby vyplašíme, takže je ne místě přemýšlet, zda raději nezvolit jako řešení trhání a novou montáž. Co se trhání týče, vždy bychom měli být opatrní a vyvarovat se možného úrazu. Rozhodně tedy nebudeme tahat přímo za vlasec nebo za šňůru holou rukou, použijeme raději kus klacku, kolem kterého vlasec obtočíme, případně ho omotáme kolem nožky navijáku. Rozhodně netrháme špičkou prutu, ten skloníme do roviny s vlascem a pozvolným stupňovaným tahem utrhneme. Ale pozor, někdy se na poslední chvíli háček nebo zátěž z vázky uvolní a potom vyletí směrem k nám! Copak takový malý splávek nebo drobná zátěž, ale větší olůvko má po uvolnění z vázky často téměř razanci vystřeleného projektilu, větší wobler s ostrými trojháčky dokáže také napáchat řádné škody. Je-li to tedy možné, trhejme tak, abychom byli kryti například kmenem stromu nebo hustým křovím, rozhlédněme se také po okolí, zda náhodou nemůžeme ohrozit někoho v okolí. On takový zvědavý "čumil", který nás z povzdálí pozoruje by mohl být víc než jen nepříjemně překvapen. Na vázky musíme pochopitelně dávat pozor i v průběhu zdolávání, to by ale zase bylo téma na další povídání.

Rozhodně se však posledními řádky nedejte odradit a problematická místa zkoušejte, možná právě na vás tam čeká ta vytoužená trofejní ryba, kterou vám budou všichni ve skrytu duše závidět...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Poklady na obtížně dostupných místech

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář