Inzerovat zde
Inzerovat zde

Podzimní rybaření

21. 11. 2018
Každé období v roce má pro rybáře svůj specifický půvab a kouzlo. Když se podzim vydaří, můžeme zažít nádherné dny "babího léta" a užívat si slábnoucího sluníčka, pokud přijdou chladné dny s cáry mlhy, mnohé z nás to stejně doma neudrží a aspoň na krátkou procházku s pruty vyrazíme.

Každé období v roce má pro rybáře svůj specifický půvab a kouzlo. Když se podzim vydaří, můžeme zažít nádherné dny "babího léta" a užívat si slábnoucího sluníčka, pokud přijdou chladné dny s cáry mlhy, mnohé z nás to stejně doma neudrží a aspoň na krátkou procházku s pruty vyrazíme. I když někdy se víc hodí foťák, podzim má něco do sebe svou barevností a nostalgickou náladou. Většinou tedy nosím obojí. Ryby se před nástupem "opravdické zimy" (kdo ví, jaká bude ta letošní, v poslední době má počasí pro rybáře samá překvapení) ještě docela čile zajímají o potravu, i když už opouštějí prohřáté mělčiny a stěhují se do míst, kde je mírnější proud. Ten jim přináší dostatek potravy a přitom nemusejí vydávat tolik energie jako v rychle proudící vodě. Dravci podnikají výpravy do houfů rybiček, aby si také doplnili energii před zimováním, lipani právě teď mají svůj čas a lákají muškaře k tůním a proudům. Okouni a tloušti, ti jako by nebrali roční dobu vážně, shánějí se čile po potravě i teď a budou při chuti i v zimním období.

Kapraři ještě "nádobíčko nebalí"

Naopak, podzim je pro lov velkých a ještě větších kaprů velmi vhodné období. Zatím není nutné hledat ryby v největších hloubkách, ale často se drží na hranách zlomů dna, podle aktuální situace se potom vydávají někdy do mělčí vody, jindy do hloubky. Hrany a překážky na dně jsou pro lov kaprů správná podzimní místa. Ryby je třeba na vybraném místě upoutat a občas trochu "probudit" mírným zakrmením. K tomu slouží speciální směsi do chladné vody, ovšem poradíme si snadno i z vlastních zdrojů. Z klasiky použijeme do krmné směsi brambory, ty kaprům stále chutnají, zvlášť když je smícháme se strouhankou, vanilkovým práškem nebo zlomky pelet a boilies, které nám zbyly na dně sáčku. Případně s krvácejícím srdcem rozdrtíme nebo rozšlápneme několik drahocenných kuliček a přidáme je do krmení. Máme-li k dispozici aromatické přísady, můžeme je použít, ale v rozumném množství, jinak by výsledný efekt byl právě opačný. Velmi účinnou příchutí je anýz, med a ořech. Krmíme jen malými dávkami, za to pravidelně, nepřestáváme ani když ryby začnou brát. U volby nástrah mysleme na to, že ryby může zlákat i nápadnější zbarvení, žlutě a oranžově obarvené těsto platí nejen na kapry, ale i na další kaprovité ryby. Z podzimních nástrah bychom při lovu kaprů neměli zapomenout ani na kukuřici.

Když kapři neberou

Nejen lovem kaprů se rybář baví - pokud nemají zájem, zkuste se věnovat lovu menších ryb - plotic, perlínů, cejnů, podouství nebo okounů. Na podzim bývají při chuti i parmy, buďme tedy připraveni na bojovného soupeře. Ryby budeme hledat spíš u dna a nabídneme jim drobnější sousta, hodí se dobře těstoviny (okouni jsou ovšem samozřejmě na maso, rostlinnou nástrahou pohrdnou), obarvení i přírodní bílí červi, hnojáčci či menší kopané žížaly nebo kousek rousnice. Jeden prut je vhodné nastražit na položenou nebo na feeder a s druhým můžeme pokoušet štěstí se splávkem. Hloubku ale nastavíme tak, aby se nástraha pohybovala těsně nade dnem. Když natrefíme na hejno drobných rybek, můžeme si případně nalovit nástražní rybičky na dravce.

Bílá ryba má v oblibě i lehce kořeněná těsta, parmy a tloušti milují sýr

Každopádně nabízíme raději menší sousta, vhodné jsou i kombinované nástrahy. To znamená, že na háček současně nastražíme například kuličku kukuřice a bílého červa nebo hnojáčka, kombinace si můžete vyzkoušet podle svého, žádné zaručené návody neexistují. Jednou prostě ryby chtějí tohle a podruhé něco úplně jiného. Těsto lze lehce přisolit nebo naopak dochutit cukrem, s výrazně aromatickým kořením můžeme být úspěšní, někdy dopomůže k úspěchu trochu papriky nebo kmínu. Výbornou přísadou je i směs do perníku. Sami jistě víte, že pro některé rybáře je příprava krmné směsi něco jako alchymie. Nezapomínáme ani na hlínu, jíl nebo antuku, abychom ve vodě vytvořili lákavý krmný mrak. Co se týče sýra, je výrazně aromatický a ryby přiláká i z velké vzdálenosti. Tužší sýry nastražíme ve formě kostiček, z měkčích užmouláme kuličku nebo  z nich přidáním chlebové či rohlíkové střídky vytvoříme lákavé sýrové těsto.

Ani na amura bychom s podzimem neměli zapomínat

Když amurům začne ubývat nejběžnější potrava, kterou tvoří především vodní vegetace (okřehek, rákos, řasy apod.) a do vody napadaná vegetace včetně čerstvého zeleného listí (to podzimní žluté už jim zdaleka tak nešmakuje), začnou se zajímat i o další dostupnou potravu. Konečně můžeme slavit úspěch s kousky pečiva na hladině nebo těsně pod ní, které amuři v létě zcela okázale a provokativně ignorovali. Nabízíme malá sousta a krmíme jen několika drobnými úlomky v okolí nástrahy. Nejlepší počasí pro podzimní výpravy za amury jsou slunečné dny bez výraznějšího větru. Abychom dostali nástrahu dostatečně daleko, šikovnou pomůckou je malé kulové plovátko, zčásti naplněné vodou. Je mnohem méně nápadné než výrazně zbarvený splávek. Když se amuři u hladiny vůbec neukazují, můžeme se v podzimním čase dočkat jejich záběru i ve sloupci nebo u dna, kam je přilákáme na slisované napařené kostičky pečiva.

Na sumce ještě není pozdě

Kromě štik a candátů (o jejich lovu zde najdete dostatek samostatných článků) jsou na podzim stále aktivní i sumci, kteří se zdržují na svých stabilních místech, odkud vyjíždějí za kořistí. Při lovu se občas prozradí typickým "pukáním" u hladiny, za chladnějších dnů už rybky ale nahánějí spíš u dna, musíme tedy mít jejich stanoviště vytipovaná. Volíme místa s hloubkou přibližně od dvou do čtyř metrů, ideální jsou jámy v řečišti a místa za mostními pilíři nebo dalšími výraznými překážkami. V tuto dobu je nejlepší nástrahou živá rybka, ideálně ve velikosti okolo dvaceti centimetrů. Větší použijeme jen v případě, že  víme o skutečném "mohykánovi". Na podzim sumec zabere kdykoli po celý den, nejvíce záběrů ale přichází s nadcházejícím sešeřením. Na sumce bychom se neměli vydávat sami, pokud se podaří zapřáhnout pořádnou "ponorku", je pomoc kamaráda k nezaplacení. A kamarád s loďkou? To je úplně to nejlepší, co si může člověk v takové situaci přát...

Připojené obrázky

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Podzimní rybaření

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář