Inzerovat zde
Inzerovat zde

Podložky, vaničky, kolébky, podběráky

28. 05. 2020
O ohleduplném zacházení s rybou se toho už napsalo a nadiskutovalo mnoho. Přesto někteří rybáři mají občas problém, jak vhodným způsobem zacházet s rybou, kterou chtějí vyfotit, zvážit, případně i změřit a potom ji nepoškozenou zase vrátit do vody.

O ohleduplném zacházení s rybou se toho už napsalo a nadiskutovalo mnoho. Přesto někteří rybáři mají občas problém, jak vhodným způsobem zacházet s rybou, kterou chtějí vyfotit, zvážit, případně i změřit a potom ji nepoškozenou zase vrátit do vody. Ono to není vůbec tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Určitě je nejlepším řešením dokumentovat rybu rovnou ve vodě a je to zpravidla i nejšetrnější postup. Někdy to ale takhle jednoduše prostě udělat nejde...

Jak na to?

Pstruha, lipana nebo štiku ve "svazových velikostech" po zdolání snadno zklidníme v mělké vodě, cvakneme obrázek a je to. Pokud chceme, aby byla ověřitelná velikost úlovku, vedle ryby položíme například prut nebo skládací metr, žádný problém. Některé ryby vcelku snadno přidržíme v ruce a pokud je po ruce kamarád, udělá nám obrázek, zase je to bez problémů, pokud se jedná o rybu, kterou lze v ruce podržet bez zbytečného mačkání a rizika poškození. Takové focení lze ale s klidným svědomím doporučit především při zabrodění, pokud by nám totiž ryba vypadla z výšky na kameny nebo jiný tvrdý podklad, mohlo by k poškození dojít i při snaze o velmi opatrné zacházení. S velkými rybami to ale občas bývá trochu komplikovanější, potom je třeba použít vhodnou podložku nebo se s dokumentováním úlovku raději rozloučit.

Focení v podběráku

Podběrák s bezuzlíkovou nebo gumovou síťkou je sice k rybám hodně šetrný, ale ta fotka nejspíš nebude příliš pohledná. Malá ryba není přece (kromě úlovku unikátních druhů) důvodem k focení a měření nebo vážení, velká ryba se prohne nebo prostě moc fotogenicky nevypadá, tudy pro většinu "lovců fototrofejí" cesta tedy asi nevede. Navíc pokud větší rybu vyneseme na břeh v podběráku s mělkou síťkou (což je případ hlavně moderních silikonových sítěk), mnohdy se v ní probudí zbytek sil a z podběráku vyskočí...a to je potom víc škody, než užitku. A fotit v podběráku trofejního kapra? I když je to často podběrák velmi rozměrný, zase ten výsledek nebude mít velkou cenu. Jistě, v hlubokém podběráku lze větší rybu i zvážit (například pomocí mincíře) a potom odečíst hmotnost samotného podběráku, ale má to skutečně smysl? O fotkách na písku nebo kamení nemá cenu moc uvažovat, při cíleném lovu velkých ryb je tudíž ideální (a k rybám přece jen nejšetrnější) vhodná podložka.

Podložky pod ryby

Samozřejmě za vhodnou podložku nelze označit kus igelitu nebo jiného materiálu, poranění nebo odření ryby může zabránit kromě namočení podložky i polstrování spodní části a zvýšený okraj, ještě lepším řešením může být speciální skládací "vanička", která poslouží díky integrovanému metru i k rychlému a bezproblémovému změření ryby. Taková podložka je vcelku skladná, pro rybáře, který loví na jednom místě nebude žádnou velkou zátěží a když už jdete na revír, kde čekáte trofejní úlovek, určitě byste ji neměli nechávat někde v batohu, ale připravit si ji včas k použití. To platí především v případě, že jste u vody sami a nemůžete se spoléhat na pomoc kamaráda, který by ji během zdolávání připravil a nachystal.

Na pstruhy s podložkou půjde asi málokdo

Používání podložek a podobných pomůcek je samozřejmě doménou spíše staticky lovících rybářů, ať už je cílovou rybou kapr, sumec nebo štika, u muškaře byste tuhle součást vybavení pochopitelně čekali asi těžko. Ovšem i pstruhaři (vláčkaře pochopitelně nevyjímaje) dobře vědí, že zacházení s rybnou vyžaduje maximální míru šetrnosti. Na revírech s režimem "chyť a pusť" není často povoleno ani vybrodit s rybou na břeh a tudíž dokumentování trofejních ryb je trochu obtížnější, ale zase tito rybáři z převážné většiny neloví kvůli tomu, aby se svým úlovkem chlubili, spíš pro radost ze souboje s pěknou rybou, která po šetrném vrácení do vody může udělat radost i dalšímu příznivci Petrova cechu. Pokud už na "pstruhovce" fotíme rybu, kterou si nechceme či nemůžeme ponechat, dělejme to vždy s nejvyšší šetrností, pokládání ryb na štěrk, hlínu nebo suchou trávu není skutečně to pravé. Chápu, že vyfotit pstruha na namočené igelitce z Lidlu není nic estetického, ale jsou chvíle, kdy je asi opravdu rozumnější si tu fotku prostě odpustit.

Vyšší level

Kapraři, kteří sledují současné trendy, určitě budou dobře vědět, oč se jedná, když přijde řeč na "kolébku", "vaničku" nebo "kapří tašku". Vývoj jde prostě dál a vyvíjí se i rybářské pomůcky, občas až překvapivě rychle. Takže třeba taková vanička, to je vlastně podložka s měkce vypolstrovaným dnem a zvýšenými okraji, kde s rybou manipulujeme ve vodě (kterou jsme si tam předem nalili) a riziko poškození trofejní ryby tak dokážeme výrazně snížit. Je-li opatřena po stranách držadly, rybu můžeme opatrně přenést a moc místa ve výbavě přitom nezabere. Robustní vaničky jsou opatřeny i kostrou s nožičkami, na transport jsou sice náročnější, ale pro manipulaci s rybou zase mnohem pohodlnější. Vážicí taška (takzvaný Carpsack) je zase o krok dál, kromě šetrného uložení ryby pro přenesení umožňuje i snadné zvážení a opětovné vypuštění ryby na svobodu bez zbytečné manipulace a rizika pádu. Podobně řešeny jsou i takzvané kolébky (Craddle), které jsou o něco prostornější a umožňují velmi šetrnou manipulaci s rybou i při měření a vážení, ani na fotce vám použití této pomůcky žádný rozumný rybář nebude mít za zlé, spíš naopak. Kolébky se v některých zemích používají k podebírání unavených štik, jeseterů a dalších ryb při lovu z loďky, u nás zatím ale nevím o nikom, kdo by tuto techniku vylovení ryby pravidelně používal. Při lovu kapitálních sumců se používají speciální velké, polstrované podložky nebo plachty.

Jak vybírat

Při výběru podložky nebo vaničky nelze hledět jen na cenu, vždy samozřejmě bereme v potaz i to, jak často se na lov trofejních ryb vydáváme. Důležité je i celkové řešení (některé až podezřele levné výrobky nemusejí setkání s velkou rybou přestát), vždy je třeba dbát i na skladnost a na to, jaká je náročnost údržby. Ne každý materiál se totiž omývá stejně snadno a i po opakovaném důkladném omytí rybinou zapáchající podložka, to snad není třeba rozebírat do detailů... Každopádně je používání podložek a podobných pomůcek správným krokem a na mnoha privátních revírech je používání podložek striktně vyžadováno.

Rybostroj Zděněk Řeřucha Šéfredaktor Zachytame.cz

Sdílet tento článek

Inzerovat zde

Komentáře Podložky, vaničky, kolébky, podběráky

Zatím nebyl vložen žádný komentář. Buďte první!

Vložit první komentář